HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Výstup na Grosse Sandspitze – nejvyšší vrchol Lienzských Dolomit
Treky

Výstup na Grosse Sandspitze – nejvyšší vrchol Lienzských Dolomit

Tato túra v Rakouských Alpách vede do krajiny tak krásné a půvabné, že tváří v tvář její nádheře musí zjihnout i ten největší drsňák – Lienzské Dolomity. Na plošně jednoho z nejmenších rakouských pohoří je soustředěno tolik atraktivních a jedinečných míst, že je to vzhledem k některým jiným oblastem až nespravedlivé. Vrchol Grosse Sandspitze je nejvyšším štítem pohoří a nutno říci, že tuto roli hraje s noblesou a grácií. Svou formou odvážné stěny a o nic méně náročným přístupem je skutečným králem hor.

Lienzské Dolomity, Alpy – Rakousko

Typ
1-denní, 2-denní, Výstup na vrchol
Stát
Rakousko
Další státy
Rakousko
Vhodné měsíce
červenec, srpen, září
Nejvyšší bod
2772 m n. m.
Převýšení
1000 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Náročný
Horolezecké úseky
úseky s řetězy či lany, ferata B/C

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Lienzské Dolomity prosluly ve světě především pořádáním dnes již prestižního outdoorového závodu Dolomitenmann. Přes tento název se však mnoho disciplín paradoxně v samotných Lienzských Dolomitech vůbec neodehrává. Na to jsou příliš rozervané a neschůdné. Těsně semknuté skalnaté štíty těch nejdivočejších tvarů soutěží se zelenými polanami a bezednými roklinami o přízeň turistů a horolezců. Přesto se jedná o místo, které nijak netrpí pod náporem lidí.

Hlavní město Východních Tyrol Lienz tvoří sice turistický magnet tisícům návštěvníků, ale jen málokdo se vypraví až do těch nejvyšších pater pohoří. Snad jen díky silnici vedoucí k chatě Lienzer-Dolomiten-Hütte je v úseku vedoucím k chatě Karlsbadener Hütte trochu „plno“, výše však narazíme na turisty v mnohem menší míře.

Od chaty Lienzer-Dolomiten-Hütte vedou dále do nitra hor dvě stezky. První z nich vede po zásobovací cestě (turistický chodník ji několikrát zkracuje) a přestože vede nádherným přírodním prostředím, je trochu monotónní. Ta druhá varianta je jinačí „sousto“. Nese název Rudi-Eller-Steig (podle lienzského horolezce Rudolfa Ellera, jednoho z objevitelů lezeckých možností v Lienzských Dolomitech) a na několika místech je zajištěnou cestou se vším všudy.

Rudi-Eller-Steig (Rudolf-Eller-Steig)

Od chaty, která je doslova zavěšena nad skalnatým srázem, jdeme kousek po široké cestě k rozcestí. Šipka s názvem cesty nás naviguje vlevo do travnatého svahu, za nímž se rozkládá nádherná alpská loučka s několika salašemi Weisssteinalm. Cesta pokračuje výstupem loukou s několika osamělými modříny až na travnatou vyhlídku Auerling (2 026 m) s velkolepým rozhledem na velikány Vysokých Taur s dominantním Grossvenedigerem a do kotle Laserzkessel. Především kamenné „varhany“ hřebene Rauchbichl jsou prostě úchvatné. Stezka stoupá vstříc kolmé stěně Laserzwandu, kde jakoby končí, ale není tomu tak. Dostáváme se k nástupu na zajištěný úsek.

Nejprve krátce klesneme na suťové úpatí a již pomocí ocelových lan šplháme v blízkosti stěny do sevřené štěrbiny. Následuje vzrušující traverz a žlebem do menší kotliny (opět lana). Serpentinami dosáhneme zářezu Zellingscharfl a přejdeme na druhou stranu bočního hřebene. Na následujícím úseku klesajícím traverzem pozor na padající kameny. Zanedlouho se sejdeme s normální cestou a za necelou půlhodinku jsme u chaty Karlsbadener Hütte.

Chata stojí na travnaté vyvýšenině v blízkosti půvabného jezírka Laserzsee v neobyčejně krásném místě na dně obrovského podkovovitého karu Laserzkessel, který je sevřen vějířem asi 30 skalnatých vrcholů.

Výstup na Grosse Sandspitze

Dle rozcestníku před chatou pokračuje naše cesta ve směru šipky „Klettersteig Ari Schübel“ (B/C). Chabě znatelné modré značky nás navigují do sedla Schartenscharl (2 610 m), odkud vede náročný a exponovaný traverz stěnou Kleine Sandspitze do dalšího sedla, které dělí Malou Písečnou špici (Kleine Sandspitze) od svého většího bratra. Výstup na nejvyšší vrchol Lienzských Dolomit je z tohoto místa jen mírně obtížný. Rozhled je skutečně „dolomitský“ plný dramatických rozeklaných hor a bezedných strží. Sestup k chatě vedeme stejnou cestou.

Náročnost

Výstup na nejvyšší vrchol Lienzských Dolomit po zajištěné cestě Ari Schübel je těžkou zajištěnou cestou. Nezbytným předpokladem pro zdárné absolvování výstupu je dobré počasí a sucho. Po dešti nebo při námraze rozhodně nenastupovat! Převýšení při činí víc než 1 000 výškových metrů.

Ubytování a jídlo

Hlavním výchozím bodem je kulturní a hospodářské centrum Východního Tyrolska Lienz (678 m, 11 850 obyvatel). Půvabné letovisko a příjemné město svým již takřka jižanským charakterem nezapadá mezi ostatní rakouská města. Je plné zeleně, upravených parků s mnoha květinami a rostou zde dokonce palmy. Jedná se zároveň o místo s dlouholetou minulostí (pozůstatky původní římské osady Agunta můžeme navštívit). Ve městě, několik kostelů, v jeho blízkosti stojí kláštery z 12.–14. století. Z Lienzu vede přes obec Tristach silnice až k chatě Lienzer-Dolomiten-Hütte (posledních cca 6 km silnice je placených, z Lienze jede k chatě 3x denně autobus). Toto nádherně situované stavení je skutečným výchozím místem pro horské túry.

Horské chaty:

Opěrným bodem pro vstup do Lienzských Dolomit od severu je chata Lienzer-Dolomiten-Hütte, v srdci hor pak najdeme chatu Karlsbadener Hütte (2 260 m, majetek DAV, kapacita 102 míst, tel. 0043 664 9759998).

Přístup na začátek

Lienz leží na křižovatce několika významných silničních tahů. Od východu to je cesta č. 100 ze Spittalu a.d.Drau (dálnice A 10), od severu procházejí Lienzem další dva tahy – č. 108 od Tauernského tunelu na Felbernstrasse a cesta č. 107 od Grossglockneru (Grossglockner Hochalpenstrasse). Z Itálie vede do Lienzu údolím Pustertal silnice č. 100. Do hor se dostaneme lokální silnicí přes obec Tristach (placená). Lienz je pochopitelně také důležitým železničním uzlem.

Základní trasa

Lienzer-Dolomiten-Hütte – Karlsbadener Hütte 2–2,5 hod. (cestou Rudi-Eller-Steig 3 hod.) – Grosse Sandspitze 2–2,5 hod. – sestup stejnou cestou 4 hod. Celkem 8,5–9 hod. Při noclehu na Karlsbadener Hütte pouze 7 hod.

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: