Výstup na Großes Wiesbachhorn
Treky

Výstup na Großes Wiesbachhorn

Grosses Wiesbachhorn je nepříliš známá a snadno dostupná třítisícovka s příjemně krátkým příjezdem z Prahy a nádhernými výhledy na Vysoké Taury.

Vysoké Taury (Hohe Tauern) – Rakousko

Typ
2-denní, Výstup na vrchol
Stát
Rakousko
Další státy
Rakousko
Počet dní
2
Vhodné měsíce
květen, červen, červenec, srpen, září
Délka
30 km
Nejvyšší bod
3564 m n. m.
Převýšení
2500 m
Ledovec / sněhová pole
ano
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
UIAA I

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Grosses Wiesbachhorn je se svými 3564 metry šestou nejvyšší horou rakouska v v pohoří Vysoké Taury je třetí za známějšími a navštěvovanějšími horami Grossglockner a Gross Venediger. Cestou obejdeme dvě přehrady Wasserfallboden a Mooserboden. K hrázi vyšší z nich si můžeme cestu ulehčit turistickým autobusem od Kesselfall, proloženým přestupem na obří plošinu v soutěsce, kde nepostavili silnici. (2016 stojí 16,5E včetně přestupu na lanovku a další autobus)

Pokud si ale chceme užít celý výstup po svých, dáme se značenou stezkou směrem na Mooserboden a za 3-4 hodiny se dostaneme na hráz horní ze dvou přehrad, kde je i velká restaurace. Ne druhé straně hráze stoupá značená stezka k chatě Heinrich Schwaiger Haus. Pár strmějších pasáží je dojištěno ocelovým lanem (nic náročného – krátký feratový úsek by se dal hodnotit náročností B), za sucha je výstup snadný a trvá necelé dvě hodinky.

Výstup od chaty je značený až po Oberer Fochezkopf (3141 m n. m.), jež zakrývá výhled na samotný Wiesbachhorn. Hned nad chatou je krátký strmý kuloár, dojištěný ocelovým lanem. Spleť pěšinek v suti pokračuje přes Unterer a Oberer Fochezkopf po hřebínku, kde už často bývá sníh.

Na vlastní vrchol Wiesbachhornu můžeme podle aktuálních podmínek vystoupit po západním hřebínku a nebo traverzovat po ledovci doprava a v závěru přijít více z jihu. Odměnou nám budou výhledy na celé Vysoké Taury, tyrkysové přehrady pod námi a za nimi špička známého Kitzsteinhornu. Údolím na druhé straně se klikatí Grossglockner Hochalpenstrasse.

Sestup stejnou cestou trvá 7-9 hodin

V letních měsících a za sucha se jedná o jednoduchou túru možnou podniknout poměrně nalehko s přespáním na chatě nebo pro rychlejší jedince i za jeden den s využitím prvního a posledního turistického autobusu (pozor na rezervace). S přibývajícím sněhem a bez využití zázemí chaty se z výletu stává náročnější a zajímavější túra.

Voda se dá doplnit na chatě Heinrich Schweiger Haus a nebo pak jedině ze sněhu.

Ubytování a jídlo

Přespat a najíst se jde na chatě Heinrich Schwaiger Haus (2802 m), otevřené od poloviny června do konce září. U konečné turistického autobusu na hrázi přehrady Mooeseboden je velká restaurace.

Potřebné vybavení

Pevné boty a standartní vybavení na trek. Po většinu roku mačky, cepín, helma a jištění (lano, sedáky atd…). Pokud nebudete spát na chatě, tak stan, spacák, karimatka a vaření. Na zvážení je i přibalení feratového vybavení.

Přístup na začátek

Z dálnice A10 na Bischofshofen, po silnici B311 směrem na Zell am See, za ním doleva na Kaprun. Projet vesnicí a nad ní kolem parkovišť pod lyžařským areálem. O kus dál je velký parkovací dům se stáním zdarma (2016).

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

netřeba

Základní trasa

Kesselfall Alpenhaus (konec silnice z Kaprunu) - Stausee Wasserfallboden - Stausee Mooserboden - Heinrich Schwaiger Haus - Grosses Wiesbachhorn

Orientační rozpis po dnech

1. Parkoviště Kesselfall – chata Heinrich Schweiger Haus

2. Chata – výstup na vrchol – sestup

Další možnosti túr v okolí

Nenáročná procházka kolem jezera Mooserboden, přechod sedla k mezistanici lyžařského areálu Kaprun,

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

Sára

Ahoj, chystáme se na Wiesbachhorn příští víkend. Kde přesně je možné tam stanovat? Lze to hned u chaty, platí se za to něco? Předem moc děkuji za odpověď.

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: