Výstup na Gerlachovský štít – normálkou
Treky

Výstup na Gerlachovský štít – normálkou

Vysoké Tatry – Slovensko

Typ
1-denní, Výstup na vrchol
Stát
Slovensko
Další státy
Slovensko
Vhodné měsíce
červen, červenec, srpen, září
Délka
3.9 km
Nejvyšší bod
2655 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
neuvedeno
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
UIAA I

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Gerlachovský štít si drží jeden velmi zajímavý unikát. Je to jediná nejvyšší hora států EU, kde je zakázáno vylézt na vrchol na vlastní pěst, pokud člověk není členem nějakého autorizovaného klubu horolezců a nezíská povolení. V případě porušení tohoto pravidla hrozí vysoké pokuty. To jsem nechtěl riskovat, a tak mi nezbývalo než si objednat průvodce.

Průvodce jsem si domluvil u Spolku Horskych Vodcov, který nabízí zkušené horské vůdce za fixní cenu 262 EUR. S ním jsem se tak společně s tátou mohl legálně vydat na vrchol. Výstup většinou začíná v šest ráno na chatě Sliezsky dom, a tak se zde vyplatí objednat ubytování předem. Alternativně lze také dojet brzy ráno k chatě „taxíkem“ horské služby po domluvě se Spolkem Horskych Vodcov.

První pokus o výstup zhatilo počasí. Po úvodních 400 výškových metrech výstupu vítr dosáhl takové síly a teplota se držela nebezpečně blízko bodu mrazu, že horský vůdce zhodnotil další postup jako hazard se životem. Na další pokus jsme čekali celé tři dny, kdy na vrcholu sněžilo a foukal orkán. 

Hledání správné trasy

Za trpělivost se nám počasí odměnilo skoro bezvětřím. Tentokrát nebyl důvod se vracet, a tak jsme se pečlivě uvázali na lano, nasadili helmy a vyrazili. Z výstupu na Gerlach jsem měl opravdu respekt, ale samotné horolezení nebylo náročné ani fyzicky, ani technicky. Kdyby cesta byla značená, asi bych si na výstup troufl i sám, ale vzhledem k obtížnosti hledání správné cesty jsem byl rád, že s sebou máme zkušeného průvodce.

Po třech hodinách a osmi minutách jsme vylezli na Gerlach a mohli jsme si tak vychutnat zaslouženou odměnu v podobě Prešovského medového ležáku, které vyhrálo mou anketu „nejlepší vrcholové pivo“ za celou mou expedici. Jedinou kaňku na výstupu měl pozdní start cesty. Protože jsme vyšli „až“ v šest ráno, vytvořily se na vrcholu kolem osmé ráno mraky a téměř nic jsme tak z vrcholu neviděli. Bohužel tak jsou pravidla Spolku Horskych Vodcov nastavena a dřív se nevychází.

Ubytování a jídlo

Sliezsky Dom

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: