Výstup na Emei Shan v Číně
Treky

Výstup na Emei Shan v Číně

Dvou až třídenní výstup na posvátnou buddhistickou horu v Sichuanu se stává téměř povinným bodem v itineráři kohokoliv, kdo zavítá do této části Číny. Tady je několik praktických postřehů.

Sichuan – Čína

Typ
Výstup na vrchol, 3-denní, 2-denní
Stát
Čína
Další státy
Čína
Počet dní
3
Vhodné měsíce
říjen, září, srpen, červenec, červen, květen, duben
Délka
60 km
Nejvyšší bod
3099 m n. m.
Převýšení
2500 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Neočekávejte jakoukoliv divočinu, Emei Shan se podle Čínské turistické informační kanceláře chlubí tituly jako: „The Civilized Sampling Spot of China“ nebo „Safe and Civilized Mountain“. V podstatě celý výstup vede po upravené, kamenné či betonové stezce, a jelikož je potřeba zdolat poměrně značné převýšení, po schodech. Za každou zatáčkou jich čekají další stovky a stovky, velmi pravděpodobně se vám o nich v noci bude zdát.

Výchozím bodem je vesnička Baguo (600 mnm) s velkým počtem hotelů a restaurací různých kategorií. Odtud lze výstup podniknout několika způsoby:

Vyjet minibusem (30 juanu, 2 hodiny) až do výšky 2500 m ke klášteru Jeiyin Dian, odkud vede lanovka na Golden Summit, 3077 mnm (70 juanu tam a zpět). Pod lanovkou lze jít také pěšky, cca 1 hod svižnou chůzí. O kousek dále je ještě vrchol Wanfo Ding (3099 mnm), k němuž jede elektrický vlak (50 juanu jedna cesta!!!). Pěšky jít bohužel nelze, ale ani to není bezpodmínečně nutné, protože výhledy jsou téměř identické. K parkovišti u Jeiyin Dian lze vystoupit ze spodu dvěma cestami – kratší od kláštera Wannian Si a delší od Quingyin Ge.

Doporučujeme zajet minibusem ke Quingyin Ge (z Baguo cca 20 min, 9 juanu) a vydat se delší cestou, která nabízí zajímavé výhledy, navíc na ni budete většinu času sami. K večeru po celém dni chůze po schodech dorazíte ke klášteru Xinxian Si, cca 1 – 1,5 hod pod Jeiyin Dian. V klášteře je možné levně přespat i pojíst. Další den ráno potom v pohodě vystoupáte na vrchol.

Zpátky můžete jít kratší cestou k Wannian Si, ale většina cestovatelů se shoduje, že chůze po schodech dolů je horší než nahoru. Vřele proto doporučujeme sjet z Jeiyin Dian dolů minibusem.

Většina průvodců básní o východu slunce na vrcholu (ovšem pouze pokud je vrchol nad vrstvou mraků), ale šance něco takového vidět je malá a podle našeho názoru to nestojí za to, navíc se budete na vyhlídkovém bodě tísnit s davem čínských turistů. Často se totiž veškerá okolní krajina utápí v oparu a není vidět dále než 10 km.

Ubytování a jídlo

klášter Xinxian Si

Přibližně každých 500 m narazíte na stánek s občerstvením, ceny jsou VŠUDE STEJNÉ a velmi rozumné (i když s přiměřenou vysokohorskou přirážkou), takže je zbytečné s sebou cokoliv – snad kromě energetické tyčinky poslední záchrany – tahat. Pokud nechcete utrácet za vodu, doporučujeme dezinfekci (např. Aquasteril Tramp), po cestě lze bez problémů doplnit, i když kvalita může být pochybná. Hlavním doporučením je tedy CO NEJMÉNĚ VĚCÍ.

Potřebné vybavení

Na výstup stačí lehké trekové boty, popřípadě pohodlné tenisky, cestou budete potkávat Číňany v lakýrkách a Číňanky v lodičkách. V některých místech jsou schody porostlé mechem a poměrně kluzké (naše Garmonty R2 s Vibramem klouzaly dost). Počasí může být proměnlivé, takže pláštěnka či plastan a rezervní oblečení přijde vhod. Při výstupu se vzhledem k vlhkému dusnu docela zapotíte, takže funkční prádlo se neztratí, poslouží ale i cokoliv lehkého a vzdušného. Kraťasy nosí jen turisté, Číňané chodí v dlouhých kalhotách. Každopádně ale přibalte svetr nebo fleece, večer je ve vyšších částech hory zima. Přenocovat lze v některém z klášterů po cestě, takže karimatka i spacák jsou zcela zbytečné. Pokud se bojíte štěnic, postačí repelent. Stan není kde postavit.

Přístup na začátek

Do Bagua autobusem

Základní trasa

Baguo - klášter Xinxian Si - Emei Shan

Další možnosti túr v okolí

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: