Výstup na Ella Rock a Little Adam´s Peak
Treky

Výstup na Ella Rock a Little Adam´s Peak

  Cestou necestou po kolejích, vyprahlých pláních, mezi čajovými plantážemi a skvělé osvěžení pod vodopádem.

Central Highlands of Sri Lanka – Srí Lanka

Typ
Výstup na vrchol, 1-denní
Stát
Srí Lanka
Další státy
Srí Lanka
Počet dní
1
Vhodné měsíce
prosinec, listopad, srpen, červenec, červen, květen, duben, březen, únor, leden
Délka
15 km
Nejvyšší bod
1350 m n. m.
Převýšení
800 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Podrobný popis

Pokud Vás cestovatelké chutě zavedou na ostrov Cejlon, určitě si nenechte ujít malebné městečko Ella, které leží na úbočí centrálního pohoří. Do Elly můžete dojet autobusem, ale opravdovým zážitkem je cesta vlakem z Kandy přes Nuwara Eliya a Haputale. Cesta vlakem vede vysočinou s neskutečnými výhledy na nikdy nekončící čajové plantáže, malé zapomenuté vesničky nebo vrcholky vysočiny mnohdy se halící do mlhy.

Samotná cesta vlakem ve Vás zanechá ten pravý cestovatelský prožitek, proto doporučujeme cestovat nejlépe třetí třídou s místními obyvateli. Sezení na dřevených sedadlech (nebo lavicích?) není kdovíjaký luxus, ale za ten zážitek to rozhodně stojí (pokaždé mi to trochu připomínalo nějaké divadlo, kterého já jsem součástí jako více či méně pasivní herec). Když chceme stihnout oba treky v jednom dni, je dobré do Elly zavítat předchozí noc a brzo ráno si přivstat. Cesta na Little Adam´s Peak je poměrně pohodlná – volíme silnici směrem na Passara, kde asi po 1,5 km odbočíme po vyznačené stezce.

Okolní svahy zdobí čajové plantáže a stále je na co se dívat. Až těsně u samotného vrcholku začíná cesta více stoupat a klikatí se až k vrcholu, který je travnatý a svahy padají do údolí stovky metrů. Nejkrásnější výhled je na protější Ella Rock a také na soutěsku Ella Gap. Při dobré videtelnosti je možné dohlédnout až na východní pobřeží. Z Little Adam´s Peak lze podniknout i krátkou hřebenovku na další vrchol. Aby bylo možné stihnout zdolat vrchol Ella Rock, příliš dlouho neotálíme a vydáváme se vstříc dalšímu vrcholu našeho jednodenního treku.

Dolů jdeme stejnou cestou (lze zvolit i jinou) a vracíme se zpět do Elly. Z Elly jdeme nejprve po železniční trati směrem na město Bandarawela. Asi po dvou kilometrech je kovový most odkud je vidět na nedaleký vodopád, dále za značkou 166 km zahýbáme doleva. Míjíme maličké usedlosti, sluncem vyprahlou pláň s vypálenou trávou, cestu také tu a tam lemují prodavači malého občerstvení. Tady už se nemůžeme ztratit, cesta je dobře značená a je také jediná, která vede na vrchol. Ze skalnatého vrcholu lze dohédnout až na 70 km vzdálený vrchol Kirinda na pobřeží Indického oceánu, vidíme i protější Little Adam´s Peak.

Ten pohled vážně stojí za to. Z Ella Rock jdeme stejnou cestou do Elly a po cestě se necháme příjemně osvěžit nedalekým vodopádem. Oba treky je dobré si rozvrhnou tak, abychom nešli v poledne, kdy je slunce nejzákeřnější. V Elle jsme náš výstup na dva vrcholy v jeden den započali a v Elle také končíme, a jak jinak než dobrou večeří rice and curry.

Ubytování a jídlo

Ella, jakožto oblíbená turistická destinace, skýtá velké množství nabídek ubytování, a to od luxusnějších hotelů až po malé milé homestaye, kde Vás místní rádi přivítají a pohostí dobrým a všudypřítomných rice and curry (nabídka jídel na Srí Lance není příliš pestrá, ale rice and curry si zamilujete ve všech jeho podobách).

Potřebné vybavení

Větší množtstí vody – alespoň 3 litry (lze koupit i po cestě), vhodná obuv (my šli v pevnějsích sandálech), pokrývka hlavy, opalovací krém

Přístup na začátek

Ella

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

žádný permit, žádná otevírací doba, žádné vstupné

Základní trasa

Ella - Little Adam´s Peak (směr Passara) - Ella - Ella Rock (směr Bandarawela)

Další možnosti túr v okolí

Ravana Falls

Ravana´s Cave

Haputale Lipton’s seat

Nine Arch Bridge

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: