Výstup na Dürrenstein v Dolním Rakousku
Treky

Výstup na Dürrenstein v Dolním Rakousku

Ybbstálské Alpy – Rakousko

Typ
1-denní
Stát
Rakousko
Další státy
Rakousko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
květen, červen, červenec, srpen, září, říjen
Nejvyšší bod
1878 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Masív Dürrenstein je pouze o 15 metrů nižším skalnatým bratříčkem Ötscheru. Přesto je tato oblast často navštěvována, neboť představuje jakési srdce Ybbstálských Alp s jednolitým vysokým hřebenem mezi vrcholy Dürrenstein, Hochkirch, Ring Kogel a Hochkar. Své putování zahájíme v letovisku Lunz am See, odkud nejprve dojdeme k blízkému jezeru Lunzer See (1,6 km dlouhé a 34 m hluboké, biosferická rezervace, asi 20 minut chůze po cestě). Obcházíme jezero po jižní straně až k rozcestí značených cest pod zámečkem Seehof. Cestou č. 2 stoupáme lesní silnicí do úzkého skalnatého údolí Seetal a po necelé hodině mírného výstupu docházíme k malému jezírku Mittersee (max. hloubka 3 m), krásně situovánému pod skalnatými srázy vrcholu Hetzkogel a stěnou Luegmauer. Stezka dále stoupá k úzkému závěru doliny, míjí zleva vodopád Ludwigfall a dojde k morénovému jezeru Obersee. Serpentinami stoupáme ke kříži Leonhardikreuz na horním okraji louky Herren Alm. Před námi se již tyčí v celé své majestátnosti skalnatá hradba Dürrensteinu. Nejprve obcházíme vrcholek Malého Dürrensteinu (1 624 m) a táhlým skalnatým hřebenem přes dvě vyvýšeniny dosáhneme nejprve sedla v severním úbočí a krátkým výstupem dojdeme k masivnímu železnému kříži na vrcholu Dürrensteinu. Rozhled je velmi dobrý, i když ne tak velkolepý jako ze sousedního Ötscheru. 

Na vrcholu Dürrenstein má počátek krásná hřebenovka Ybbstálských Alp. Není sice značená, ale až po sedlo Tremml (1 201 m, 8 km jihozápadně na hlavním hřebeni) je přehledná a jednoznačná. Dále na západ se již bohužel ztrácí náznak stezky a přechod je určen jen zkušeným borcům. Teprve na vrcholu Ring Kogel se objevuje chodník, který s určitými obtížemi můžeme sledovat až k vrcholu Schmalzmauer. Zde se již připojuje značená cesta na poslední vrchol hřebene Hochkar, kde celá hřebenovka definitivně končí. 

Vraťme se však zpět k vrcholu Dürrensteinu. Pro sestup volíme variantu vedoucí skalnatým západním ramenem. Obcházíme mohutný suťový kotel pod vrcholem Springkogel a v blízkosti chatky Bergrettung Lunz sejdeme k jediné turistické chatě v této oblasti – Ybbstaler Hütte. Pěkné dřevěné stavení stojí na svažující se louce Wiesenalm (v blízkosti několik seníků). Od chaty můžeme sejít do údolí hned třemi možnými směry, my však zvolíme nejzajímavější z nich, vedoucí přes roklinu Lechner Graben. Od chaty nejprve mírně stoupáme úbočím vrcholu Kleine Hühner Kogel (1 565 m), abychom vzápětí klesli na dno velice zajímavé kotliny Grünloch. Ta je nejstudenějším místem střední Evropy. Byla zde naměřena rekordní teplota -54,2 °C! A to už je opravdu slušná „kosa“. Následujícími serpentinami klesáme do úzké a vlhké skalnaté soutěsky Lechner Graben. Konec túry je na nádraží místní lokálky zvané Ybbstalbahn v obci Kasten nebo dojdeme ještě další 3 km přímo do Lunz am See.

Ubytování a jídlo

Na západním hřebeni vrcholu Grosser Ötscher stojí chataÖts-cherschutzhaus(1 408 m, majetek ÖTK, kapacita 47 míst, s výjimkou listopadu otevřeno celoročně, tel. 0043 7480 5249), kam se kromě pěšího výstupu dostaneme také pohodlně sedačkovou lanovkou. V oblasti vrcholu Dürrenstein najdeme jedinou turistickou chatu Ybbstaler Hütte (1 344 m, majetek OeAV, kapacita 47 míst + 4 místa v zimním prostoru, v provozu od června do konce října, tel. 0043 664 9886801). 

Potřebné vybavení

Mapy:ÖK č. 71 a 72 1:50 000, Kompass č. 210 Hochschwab/Mariazell 1:35 000 (pouze Dürrenstein), č. 213 Ötscher/Erlauftal/Eisenwurzen 1:50 000, f&b č. 031 Ötscherland/Mariazell-Sche- ibs/Lunzer See 1:50 000

Přístup na začátek

Pro turistiku v oblasti Ötscheru je to oblíbené dolnorakouské lyžařské střediskoLackenhof (809 m), ležící 18 km jižně od správního města kraje Gamingu (rozlohou druhý největší okrsek Dolního Rakouska). Do masívu Dürrenstein a vlastně do srdce Ybbstálských Alp se dostaneme z celoročně navštěvovaného letoviska a střediska zimních sportů Lunz am See(601 m). V obci zaujme pěknými sgrafity vyzdobený renesanční dům Amon-Haus s vlastivědným muzeem. Další zajímavou zastávkou může být prohlídka opevněného selského dvorce Übelgraben.

Celá oblast je dobře dostupná od severu (tedy i z ČR) výjezdem „Ybbs“ z dálnice A 1 (Wien–Linz). Zde najedeme na státní silnici č. 25, která nás dovede až do Lunz am See. Šest kilometrů za Gamingem odbočuje do Lackenhofu výhodná spojka (12 km). Zároveň se tak vyhneme velkému klesání z kopce u Weissenbachu (20 %). Lackenhof a Lunz am See jsou dobře dostupné také od východu ze známého poutního místa Mariazell po silnici č. 71 (pozor při výjezdu na sedlo Zellerrain – stoupání 22 %!).

Základní trasa

Lunz am See – Obersee 2 hod. – Dürrenstein 1,15 hod. – Ybbstaler Hütte 1,5 hod. – Kasten (Lunz am See) 1,5–2 hod. Celkem 6,5–7 hod.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: