HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Výstup na Drächenwand od Mondsee
Treky

Výstup na Drächenwand od Mondsee

Salzkammergutberge – Rakousko

Typ
1-denní
Stát
Rakousko
Další státy
Rakousko
Vhodné měsíce
duben, květen, červen, červenec, srpen, září, říjen
Nejvyšší bod
1328 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
úseky s řetězy či lany

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Měsíční jezero vděčí svému názvu tvaru protáhlého půlměsíce vklíněného pod „strážní věž Solnohradska“ – horu Schafberg. Jezero Mondsee (délka 11,4 km, šířka 2,3 km) je jedním z nejteplejších rakouských jezer – až 27 °C! Ke správní obci Mondsee se vztahuje nejstarší historie Rakouska, neboť právě zde byly objeveny stopy po tzv. nordické kultuře z mladší a pozdní doby kamenné, tedy 2200–2700 př. n. l.

Z turistických vycházek na březích jezera vzpomeňme alespoň výstup na protáhlou Dračí zeď – Drächenwand, ležící mezi západním břehem Mondsee a jezírkem Fuschsee. Z obce St. Lorenz (6 km jižně od obce Mondsee) jdeme po cestě č. 11 ke zřícenině hradu Wartenfels. Od hradu vede pěkně jištěná cesta na nejvyšší vrchol protáhlého hřebene Drächenwand – Schober (1 328 m). Z vrcholu jedinečný výhled na sedm jezer Solné komory! Z vrcholu pak můžeme po zajištěné cestě z r. 1979 přejít na sousední skalnatý vrcholek Frauenkopf (cestou možný bivak v horolezecké chatě). Celková délka výstupu na Schober je 2,5–3 hod.

Na nejvýchodnější a také nejdivočejší výběžek Dračí stěny, tyčící se přímo nad jezerem Mondsee, můžeme vystoupit od obce Gries. Nejprve dojdeme ke kapli Theklakapelle a od rozcestí velmi příkře stoupáme po zn. cestě č. 12A skalnatým terénem kolem impozantního skalního okna ke kříži na skále ve výši 1 060 m (místy zajištěná trasa s ocelovými lany a několika žebříky, lehké). Skvělý výhled, návrat stejnou cestou.

Přístup na začátek

Hory a jezera Solné komory jsou dobře dostupné především od severu z dálnice A 1 (Wien – Salzburg). Až přímo k této důležité komunikaci vybíhají velká jezera Mondsee a Attersee. Do hlavního města oblasti – Bad Ischlu, ležícím takřka v geografickém centru Solné komory, vede silnice č. 145 (Gmunden – Ebensee – Bad Ischl), od Salzburgu je to cesta č. 158 (Salzburg – Wolfgangsee – Bad Ischl). Od jihu to jsou cesty č. 166, vedoucí údolím Lammertal přes Abtenau a Bad Goisern a cesta č. 145 z Pürggu přes Bad Aussee do Bad Ischl. Použitím kterékoliv z těchto komunikací se dostaneme do nejvýznamnějších letovisek a středisek oblasti a v podstatě také ke všem jezerům Solné komory.

Železniční spojení je rovněž dostatečné. Z hlavní tratě Vídeň – Salzburg odbočuje v Atnang-Puchheim lokální trať vedoucí přes Gmunden, Ebensee, Bad Ischl, Obetraun a Bad Aussee do Steinbachu. Pokud chceme strávit v oblasti více dní, pak se vyplatí zakoupení speciální jízdenky Salzkammergut Ticket (žel. trať Gmunden – Steinach a autobusy k Wolfgangsee, cca 18€) opravňující po dobu tří dní (z deseti možných) využívat neomezeně tyto linky. Na železnici navazuje množství autobusových linek přímo do hor a ostatních lokalit.

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: