HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Treky

Výstup na Dokhaharan

Dokhaharan je jedním z nejvyšších hřebenů Elborzu. Nachází se v těsné blízkosti známé sopky Damávand, na kterou se odtud naskýtají ty nejlepší výhledy. Další atrakcí těchto hor jsou sezónní jezírka, které tu vznikají při jarním tání sněhu a mnohde se udrží do začátku léta.

Elborz – Írán

Stát
Írán
Další státy
Írán
Počet dní
3
Vhodné měsíce
září, srpen, červenec
Délka
30 km
Nejvyšší bod
4338 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Dokhaharan (4338 m) je jedním z nejvyšších hřebenů Elborzu. Nachází se v těsné blízkosti známé sopky Damávand, na kterou se odtud naskýtají ty nejlepší výhledy. Další atrakcí těchto hor jsou sezónní jezírka, které tu vznikají při jarním tání sněhu a mnohde se udrží do začátku léta. V perštině znamená název Dokhharan doslova Dvě sestry. Hora má totiž dva výrazné vrcholy. Západní měří 4338 a východní 4310 metrů. Na některých mapách (a fotografiích) bývá tento masiv zaměňován se sousedním horou Chapakro (též Makhroot Sar).

Tu tvoří také dva vrcholy, avšak měří jen 4260 metrů. Chapakro leží východně od Dokhaharanu. Směrem na západ pokračuje tento hřeben vrcholem Takht Khers (4178 m). Pod prudkým jižním úbočím leží kaňon říčky Deev Asiyab (3400 m). Severní svah je rovněž značně strmý a spadá do hlubokého údolí bystřiny Sisang. Výchozím bodem pro zdolání hory Dokhaharan je vesnice Nomar (2150 m), někdy nazývaná též plným jménem Nomarestangh. Odtud vystoupáme do sedla Lehra (3650 m), kde se nám poprvé ukáže masiv Dokhaharan v celé své kráse. Následně sestoupíme do údolí říčky Sesang (3500 m), kde leží ideální místo pro tábořiště. Nejednoduší výstupová cesta na západní vrchol hory Dokhaharan vede přes hřeben Takht Khers. Pro úplnost třeba dodat, že na východní vrchol se jde jinou, namáhavější a delší cestou.

Ubytování a jídlo

Na trase zatím není žádný útulek, takže musíte spoléhat na vlastní stan. Je nutné nést zásoby jídla na celý trek. Vodu lze cestou doplnit z přírodních zdrojů.

Potřebné vybavení

Nezbytný je vlastní stan, spacák, karimatka. Během léta nejsou nutné mačky ani jiné speciální vybavení. Mohou se hodit trekové hůlky.

Přístup na začátek

Do vesnice Nomar dojede taxíkem z některého městečka v okolí hory Damávand, kam se snadno dostanete veřejnou dopravou z Teheránu. Ideálním místem je například Baijan nebo Kohrud na frekventované trase Teherán – Amol.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

vesnice Nomar - sedlo Lehra – údolí Sisang - Takht Khers - Dokhaharan

Orientační rozpis po dnech

  1. vesnice Nomar – sedlo Lehra – údolí Sisang
  2. výstup na západní vrchol přes Takht Khers
  3. sestup do vesnice Nomar

Další možnosti túr v okolí

Z tábořiště v údolí Sesang lze vystoupit rovněž na horu Chapakro nebo východní vrchol Dokhharanu. Cesta vede vzhůru údolím do soutěsky mezi Chapakro a přilehlým vrcholem Sisang. Tato trasa však nenabízí oproti klasické túře na nejvyšší vrchol oblasti (tj. Západní Dokhaharan) nic obzvláště zvláštního. Dalšími výraznými horami v okolí jsou Darreh Khooni (4089 m) a Alerm (3810 m). Aklimatizaci získanou výstupem na Dokhaharan dobře zužitkujete při zdolávání blízkého Damávandu.

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: