Treky

Výstup na Dents du Midi ve Švýcarsku neboli Zuby jihu

Proč je titulek takový jaký je vám asi nemusím ani vysvětlovat. Při pohledu na úvodní fotku je vše jasné. I přes svůj vzhled vede na vrchol Dents du Midi poměrně jednoduchá výstupová cesta.

Alpy – Švýcarsko

Typ
Výstup na vrchol, 3-denní, 2-denní
Stát
Švýcarsko
Další státy
Švýcarsko
Počet dní
2
Vhodné měsíce
září, srpen, červenec, červen
Délka
26 km
Nejvyšší bod
3257 m n. m.
Převýšení
3000 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Zubatý skalní masív Dents du Midi byste našli v Chablaiských Alpách, které leží asi 40 kilometrů severně od známého vrcholu Mont Blanc a pouhých pět kilometrů od hranic s Francií.

Tím, že je skalní masív Dents du Midi poměrně osamocený, budí v lidech respekt a fotky tento pohled jenom dokazují. Zvláště ty od Ženevského jezera jsou impozantní.

Dents du Midi není v podstatě samostatný vrchol, ale hřeben, který tvoří tzv. „sedm zubů“. Od východu k západu jsou to: La Cime de l’Est (3178 m), La Forteresse (3164 m), La Cathédrale (3160 m), L’Éperon (3114 m), Dent Jaune (3186 m), Les Doigts (3205 m), Haute Cime (3257 m).

I přes svůj vzhled je cesta na nejvyšší z vrcholků klasická VHT a nehrozí na ní žádné technické problémy.

Výstupová cesta

Jediný turisticky přístupný je nejzápadnější a nejvyšší zub, tedy Haute Cime. Vystupuje se na něj po jižním hřebenu. Pro výstup je dobré si vymezit dva dny, protože se jedná o alpskou túru, která patří mezi ty delší (převýšení skoro 2000 metrů).

V prvé řadě se musíte dostat do vesničky Champéry, která má jen něco málo přes tisíc obyvatel a leží v nadmořské výšce 1055 metrů. Pokud pojedete autem, tak pokračujte až k hotelu Grand Paradis.

Tady můžete zaparkovat auto a pokračovat po stezce k horské chatě La Cabane de Susanfe (2102 m). Cesta k chatě vede nenáročným terénem a zabere asi tři hodiny. Na Susanfe doporučuji přespat a pokračovat až další den, protože výstup je opravdu dlouhý. Navíc je chata blízko soutěsky mezi Dents du MidiDents Blanches, proto stojí za to se tu zdržet.

Další den zamíříte do sedla „Col de Susanfe“, které leží ve výšce 2494 metrů. Z tohoto místa je to k vrcholu ještě asi dvě hodiny po úzké cestičce, která vede suťoviskem a po čase se stáčí doleva pod hřeben. Podloží pro výstup nic moc, ale když se sestupuje, tak to frčí (aspoň já to mám rád). Poslední metry už vás bude ve výstupu motivovat viditelný a výrazný vrchol Haute Cime.

Video z výstupu

Prvovýstup

Jelikož se jedná o několik vrcholků, tak je třeba zmínit více prvovýstupů. Některé však nebyly přesně zaznamenány, a proto u nich visí otazník (nejsou ve výčtu):

La Haute Cime – 1784, Jean-Maurice Clément

Cime de l’Est – 1842, Nicolas Delez

La Forteresse – 1870, E. Javelle a J. Oberhauser

La Cathédrale – 1890, Nicolas Delez

Zajímavosti

30. října 2006 se z vrcholku Haute Cime sesunula hornina o objemu milion metrů krychlových. Některé stezky byly z bezpečnostních důvodů uzavřeny.

V roce 2012 přišel další pohyb horniny. Sto tisíc metrů krychlových se z hory sesunulo v podobě kamenné laviny. Dvanáct turistů muselo být převezeno vrtulníkem do nemocnice. Nikdo z nich naštěstí neumřel. Tyto sesuvy jsou podle geologů způsobeny táním ledovců v důsledku horkých lét.

Vrchol (zub) L’Eperon měl už několik názvů, které se kvůli sesuvům a neustálé geologické činnosti mění v souladu se vzhledem.

Ubytování a jídlo

Potřebné vybavení

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

Přístup na začátek

Do Champéry se dostanete sjezdem z dálnice v městě Monthey. Dálnice A9 spojuje důležitá města jako Bern či Ženeva.

Základní trasa

Champéry - chata La Cabane de Susanfe - Col de Susanfe - Haute Cime

Orientační rozpis po dnech

1. den – Champéry – chata La Cabane de Susanfe

2. den – chata La Cabane de Susanfe – Col de Susanfe – Haute Cime + sestup

+ 1 den – možné sestup rozdělit na dva dny s přespáním na chatě

Další možnosti túr v okolí

Výstup na Piz Kesch – vrchol ve Švýcarsku, na kterém je keška

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: