Výstup na Dent d´Hérens ve Walliských Alpách
Treky

Výstup na Dent d´Hérens ve Walliských Alpách

Kdybyste se rozhodli vystoupit na nějaký parádní „zub“ v horách, nabízí se vám jedna walliská čtyřtisícovka Dent d´Hérens z chaty Aosta, která je ve stínu nedalekého Matterhornu často opomíjenou horou. Hora se svojí výškou 4171 m leží na hranici mezi Švýcarskem a Itálií. Na jejím odloučení se významně podílí i zhoršení stavu ledovce Tiefenmatten, a tak i praktický zánik švýcarské normálky.

Walliské Alpy – Itálie

Typ
2-denní, Výstup na vrchol
Stát
Itálie
Další státy
Itálie
Počet dní
2
Vhodné měsíce
červen, červenec, srpen, září
Nejvyšší bod
4171 m n. m.
Převýšení
2200 m
Ledovec / sněhová pole
ano
Obtížnost
Náročný
Horolezecké úseky
UIAA III

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Východiskem pro výstup na Dent d‘ Herens je italská chata Aosta ve výšce 2781 m s celkovou kapacitou třiceti míst. Mimo sezónu je k dispozici winterraum. Je to velmi útulná chata s příjemným personálem. Z italského údolí Aosta lze dojet až na parkoviště u přehrady Lago di Place Moulin v údolí Valpelline. Pěšky pak jdeme přibližně hodinu kolem jezera k samotě Prarayer (2005 m). Dále postupujeme značenou cestou dolinou Valpelline na chatu Aosta se závěrečným stoupáním pod čelem ledovce Haut Glacier de Tsa de Tsan. Čas výstupu z parkoviště k chatě jsou přibližně čtyři hodiny.

Výstup na zub

Přivstat si a vyrazit nejpozději kolem půl čtvrté ráno se určitě vyplatí. Z chaty po přístupové cestě sestoupíme přibližně 150 výškových metrů ke kamenné moréně, kterou pak začneme za svitu čelovky stoupat. Postupně přecházíme na ledovec a dosavadní cesta dobře značená kamennými mužíky se ztrácí. Nasadíme si stoupací železa. Ledovec je nejstrmější zhruba ve výšce 3300 m a současně následuje i pásmo trhlin, které je nutné překonat. V okamžiku, kdy se ledovec pokládá, se držíme skalní stěny, kterou máme po levé straně, až na kótu 3400 m. Tady, ve spádnici východního sedla Tiefenmatten, vystoupíme na západní hřeben Dent d´Hérens.

Výstup na Dent d´Hérens ve Walliských Alpách
Výstup na Dent d´Hérens ve Walliských Alpách

Výstup v nepevné skále je zajištěn fixními řetězy. Je zde opravdu potřeba dávat pozor na uvolněné kameny. Ze sedla Tiefenmatten pod červenou skalní věží se nám otevře pohled na walliské dominanty jako je například Dent Blanche. Pokračujeme po západním hřebenu, místy lezeckým terénem II -III s úžasnou expozicí, až pod 40° závěrečnou stěnu. Zde jsou i fixní ocelové jistící tyče. Poslední metry před vrcholem se nám otevřou pohledy do dnes zřídkakdy lezené severní stěny a po dosažení vrcholu pak i netypický pohled na sousední Matterhorn, který je odsud téměř na dosah ruky. Sestoupíme po stejné trase.

Celkový čas výstupu je 5-6 hodin a sestupový čas na chatu je 4-5 hodin.

Potřebné vybavení

Pro lezecké družstvo je doporučené lano 30m, sedací úvazek, slaňovací pomůcka, cepín, mačky, 4 zámkové karabiny, 2 expresky, 4 x šitá plochá smyčka, 2 ledovcové šrouby a sada prusíků pro ledovcovou záchranu, čelovka, mapa, GPS, lékárnička, žďárák, doporučená je horolezecká přilba.

Přístup na začátek

přehrada Lago di Place Moulin, obec Bionaz, Itálie

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: