Treky

Výstup na Dammastock – nejvyšší vrchol Urnských Alp

Dammastock dosahuje výšky 3630 metrů a je to typický zástupce „hřebenových vrcholů“. Proto patří výstup na něj mezi velmi oblíbené, ale obtížné horské podniky.

Alpy – Švýcarsko

Typ
Výstup na vrchol, 1-denní
Stát
Švýcarsko
Další státy
Švýcarsko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
září, srpen, červenec, červen
Délka
20 km
Nejvyšší bod
3630 m n. m.
Převýšení
1700 m
Ledovec / sněhová pole
ano
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

V titulku jsem psal o Urnských Alpách. Jelikož nejde o tak známý horský celek jako jsou například Bernské nebo Walliské Alpy, tak bude nejlepší si trochu přiblížit jejich polohu.

Našli byste je mezi GlárnskýmiBernskými Alpami. To znamená asi dvacet kilometrů severně od hranic s Itálií. Z Prahy to mají milovníci hor cca sedm a půl hodiny jízdy autem. Takže není problém vzít si půl dne dovolené a večer už usínat v zemi helvétského kříže Švýcarsko). Snad jsem dost přiblížil polohu a teď je třeba si říct pár charakteristik Dammastocku.

Jak už jsem předeslal v úvodu Dammastock je usazen na patnáct kilometrů dlouhém skalním hřebeni Winterberg, který se tyčí nad Rhónským ledovcem. Pohled na tento celek (ledovce a skály) mi připomíná žadonění ledovce o přízeň tvrdé skály.

Hřeben v podstatě svírají dva ledovce, zmíněný Rhónský (ze západu) a Dammský (z východu).

Právě Dammastock je nejvyšším bodem skalní opony, na které mu dělají společnost vrcholy Tiefenstock (3515 m), Schneestock (3608 m), Eggstock (3556 m), Rhonestock (3589 m) a další.

Výstupová cesta

Na výběr máte ze dvou obvyklých tras. Za klasickou je považována cesta přes Rhónský ledovec. Druhá varianta je spíše horolezecká a začíná od chaty Damma (obtížnost PD – pasáže III podle UIAA).

Pokud se rozhodnete pro cestu přes Rhónský ledovec, tak je nejlepší začít od hotelu Belvedere (2274 m), který leží nedaleko sedla Furka. Vhodné je pro výstup využit skialpů, protože jde o dlouhou ledovcovou túru.

Od neplaceného hotelového parkoviště si asi 15 minut ponesete lyže. Poté, co se dostanete na Rhónský ledovec,  je vhodná doba lyže použít. Po ledovci se budete orientovat severovýchodně, směrem k sedlu Dammajoch (3570 m). Odtud už snadno na vrchol.

Cesta přes ledovec je protkána množstvím trhlin, takže znalost pohybu na ledovci je více než nutná (v létě potřeba jištění). Trasa se dá zvládnout v jednom dni za předpokladu časného budíčku. Opět opakuji, že orientace do sedla je obtížná a je vhodné se na cestu ještě optat a případně používat GPS.

Zajímavosti

Dammastock je nejvyšší vrchol středního Švýcarska, a proto se z jeho vrcholu naskýtají široké pohledy do okolí, které mohou za dobrých podmínek nabízet rozhled až do vzdálenosti 100 kilometrů.

Prvním doloženým výstupem na vrchol je ten z roku 1864. Přesně 28. července se o něj zasloužil Albert Burkhardt a jeho průvodci Andreas WeissenfluhJohann Fischer.

Urnské Alpy jsou vyhledávanou destinací pro horolezce. Může za to kompaktní žula, která tuhle část Alp tvoří.

Okolo Dammastocku je také mnoho zajištěných cest tzv. ferát. Známá je především feráta „Tälli klettersteig“ (obtížnost C), která byla vytvořena už v roce 1993 a je tak nejstarší trasou tohoto druhu ve Švýcarsku. Ročně ji navštíví kolem 3000 lidí. Za zmínku stojí také feráta „Diavolo“ (obtížnost C).

Pod Dammastockem, přesněji řečeno pod Rhónským ledovcem, pramení 812 kilometrů dlouhá řeka Rhóna.

Ubytování a jídlo

hotel Belvedere

Potřebné vybavení

Jedná se o VHT s přechodem ledovce, takže budete potřebovat téměř vše, co horská výbava nabízí včetně maček či cepínu. Dále lano, jistící prostředky nebo helmu. Mohou se hodit také trekové hůlky. Nutností je v létě a na ledovci opalovací krém a sluneční brýle.

Přístup na začátek

K hotelu Belvedere, na kterém je také parkoviště, se můžete kromě automobilu dopravit také autobusem.

Základní trasa

hotel Belvedere - Dammajoch - Dammastock

Další možnosti túr v okolí

Výstup na švýcarskou čtyřtisícovku Weissorn přes jižní, skalnatou hranou

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: