Výstup na čtyřtisícovku Gran Paradiso, nejvyšší vrchol Grajských Alp
Treky

Výstup na čtyřtisícovku Gran Paradiso, nejvyšší vrchol Grajských Alp

Gran Paradiso, jedna z nejlehčích a dobře přístupných čtyřtisícovek se nachází ve stejnojmenném národním parku v regionu Valle de Aosta. Název v češtině znamená Velký ráj. Je to nejvyšší vrchol Grajských Alp, obklopují ho tři ledovce a na vrcholu stojí socha madony. Výstupy vedou klasickými vysokohorskými cestami s noclehem na chatě, potom výstupem po suťovisku a ledovci s finišem v podobě krátkého traverzu po skále do výšky pěti metrů.

Grajské Alpy – Itálie

Typ
Výstup na vrchol, 3-denní, 2-denní
Stát
Itálie
Další státy
Itálie
Počet dní
3
Vhodné měsíce
září, srpen, červenec, červen
Délka
20 km
Nejvyšší bod
4061 m n. m.
Převýšení
2200 m
Ledovec / sněhová pole
ano
Horolezecké úseky
UIAA II

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Vrchol Gran Paradiso je mnohými označován jako jedna z nejlehčích čtyřtisícovek, což je samozřejmě strašně relativní, především kvůli počasí, nebezpečí lavin, působení nadmořské výšky či ledovcových trhlin. No pokud zohledníme čistě technické obtíže, pak tomu tak asi opravdu je a jedná se o klasický „choďak“, respektive VHT.

Její výška je 4061 metrů to znamená, že je to nejvyšší vrchol Grajských Alp a zároveň nejvyšší hora stojící celá na území Itálie. Výrazně převyšuje všechno ostatní v okolí. Svoji rozlohou spadá do regionů Valle d’Aosta a Piemonte. V těchto regionech jsou malé osady Pont (1960 m) a Cogne (1534 m). Vrchol obklopují tři ledovce (východ-Tribolazzione, západ-Laveciau a Gran Paradiso).

Název znamená doslova Velký Ráj. Pod tento název spadá kromě hory celá přilehlá oblast a vytváří národní park o rozloze 703 km2. Park byl založen v roce 1922.

V blízkosti je několik dalších krásných vrcholů. Žádný z nich však nepřesahuje hranici 4 000 metrů. Z těch nejvýznamnějších jsou to La Tresenta (3 609 m), Piccolo Paradiso (3 923 m), Bocca di Montadayne (3 838 m), Herbetet (3 778 m), Gran Serra (3 552 m) a La Grivola (3 969 m).

Výstupové cesty

Na vrchol vedou tři cesty přes ledovec a další dvě, které místy dosahují sklonu více než 50°.

Normálka z jihozápadu

Nejsnazší vyrianta. Pokud se vydáte z osady Pont a máte v úmyslu vystoupit na Gran Paradiso, půjdete k chatě Vittorio Emanuele (2 732 m). Váš další cíl bude ledovec Gran Paradiso. Cesta je technicky snadná. Vyžaduje jen mačky a případně hůlky, jíštění přes ledovec. V závěru se v sedle Roccia Nera (3 873 m) napojíte na cestu, která vede od chaty Chabod. Čas výstupu by měl být podobný jako u cesty přes ledovec Leveciau. (12-13 hodin).

Z parkoviště v údolí Valsavarenche (1960 m) po značeném upraveném chodníku západním svahem údolí na chatu Riffugio Vittorio Emanuele II. (2732 m). Chodník je v turistické sezoně velmi frekventovaný, skoro se dá přirovnat k výstupové trase na Lysou horu v Beskydech. Výstup na chatu trvá přibližně 2,5 hodiny. Na chatě vás přivítá příjemná atmosféra, dobré jídlo, pohoda u dvou jezírek a italská kávička. Bývá tam většinou plno, hlavně když je pěkná předpověď.

Výstup začíná brzy ráno, většinou před rozbřeskem. Jako první chodí horští vůdci se svými klienty, dále pak potkáte různé skupiny vysokohorských turistů. Chodí se zaledněným údolím a svahem na ledovcové plato ve výšce přibližně 3800 m. Zde si můžete dát malou pauzu a kochat se krásnými výhledy. Na vrchol vám zbývá posledních 260 výškových metrů.

Ze začátku stoupáte prudce po ledovci, který klesá a pozvolna se stáčíte doleva k nejvyššímu bodu v hřebeni skal. Bod je velice dobře označen triangulačním podstavcem s bílou madonou na vršku. Po chvilce se dostanete do sedla na vrcholovém hřebeni – v sedle Roccia Nera (3 873 m) napojíte na cestu, která vede od chaty Chabod. Z něj to máte pár desítek metrů na vrchol částečně kamenitým a lezeckým terénem na vrchol.

Čas výstupu je 12-13 hodin.

Dolů z vrcholu k autu na parkoviště půjdete stejnou cestou jako na vrchol, zvládnete ji bez problémů v ten samý den. Dolů to jde rychle, na chatě se můžete po cestě příjemně občerstvit.

Kličkování mezi trhlinami. Výstup na Gran Paradiso, nejvyšší vrchol Grajských Alp.Kličkování mezi trhlinami. Výstup na Gran Paradiso, nejvyšší vrchol Grajských Alp.

Ze severozápadu přes chatu Chabod

Cesta vede od chaty Chabod, která je položena ve výšce 2 750 mmetrů (vede k ní cesta z údolí Valsavarenche). Odtud  povedou vaše kroky k ledovci Leveciau. Pochod přes ledovec není technicky obtížný, jen je třeba se vyhýbat trhlinám. Závěrečná pasáž přináší zpestření v podobě jednoduchého skalního lezení I a II UIAA. Celou cestu (i dolů) byste měli být schopni zvládnout zhruba za 12 hodin.

Z východu

Jestliže půjdete touto cestou, vybrali jste si nejobtížnější z klasických cest. Hodnocení trasy je PD-, což znamená pasáže obtížnosti II, místy III. Svoji „pouť“ za vrcholem začnete v osadě Cogne. Odtud vás čeká převýšení 1 649 metrů k bivaku Carlo Pol (3 183 m). Z tohoto místa se napojíte na ledovec Tribolazzione. Ledovcem vystoupíte do stejného místa jako u dvou předešlých cest, tedy do sedla Roccia Nera (3 873 m). Odtud je to necelých 200 výškových metrů k vrcholu.

Cesty s pasážemi, které dosahují strmosti 50°:

Severozápadní stěna

Jedná se o technicky náročný výstup obtížnosti D. To znamená, že se musíte připravit na svah se sklonem až 55° a pasáže obtížnosti IV místy V (podle UIAA). Stěna dosahuje výšky 600 metrů a pouštět by se do ní měli jen zkušení borci.

Východní stěna

Jde o tzv. „mixovou cestu“. To znamená, že se musíte připravit jak na skály, tak na led. Stěna měří 400 metrů a její obtížnost je AD+, tedy pasáže III místy IV. (podle UIAA). Sníh 40-45°, místy 50°. Nástup je z doliny Valnontey. Stejně jako při cestě přes ledovec Tribolazzione, také tady narazíte na bivak Carlo Pol.

Ubytování a jídlo

Potřebné vybavení

Jedná se o VHT, takže budete potřebovat téměř vše, co horská výbava nabízí.

Sedací úvazek, mačky, cepín, lano, jisticí prostředky na ledovec. Nezapomeňte na mapu, lékárničku, čelovku, vhodná bude i GPS. Určitě se budou hodit trekové hole, které můžete nechat pod vrcholovým výšvihem v sedle.

Nutností je v létě a na ledovci opalovací krém a sluneční brýle.

Socha Madony na hřebeni. Výstup na Gran Paradiso, nejvyšší vrchol Grajských Alp.Socha Madony na hřebeni. Výstup na Gran Paradiso, nejvyšší vrchol Grajských Alp.

Výstup na Gran Paradiso, nejvyšší vrchol Grajských Alp.Výstup na Gran Paradiso, nejvyšší vrchol Grajských Alp.

Závěrečný lezecký úsek na vrchol. Výstup na Gran Paradiso, nejvyšší vrchol Grajských Alp.Závěrečný lezecký úsek na vrchol. Výstup na Gran Paradiso, nejvyšší vrchol Grajských Alp.

Přístup na začátek

Do osady Pont se dostanete také autobusem. Mnohem pohodlnější a flexibilnější je samozřejmě použití auta. Cesta je zde velmi rychlá, jelikož do údolí, ve kterém se Pont nachází odbočujete rovnou z dálnice A5 vedoucí z Aosty do Courmayeur.

Základní trasa

osada Pont - chata Vittorio Emanuele - Gran Paradiso

Orientační rozpis po dnech

1. den – Le Pont (údolí Valsavarenche) – chata Vittorio Emanuele

2. den – chata Vittorio Emanuele – Gran Paradiso + sestup

Další možnosti túr v okolí

Okružní výšlap náhorními loukami přes Secedu

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: