HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Výstup na Cima Tosa v Dolomitech
Treky

Výstup na Cima Tosa v Dolomitech

Cima Tosa je nejvyšším vrcholem celého bizarního světa Dolomiti di Brenta. Paradoxně je to zároveň jeden z mála poměrně snadno dostupných vrcholů pohoří.

Dolomity – Itálie

Typ
2-denní, Výstup na vrchol
Stát
Itálie
Další státy
Itálie
Počet dní
2
Vhodné měsíce
červen, červenec, srpen, září
Délka
30 km
Nejvyšší bod
3173 m n. m.
Převýšení
3200 m
Ledovec / sněhová pole
ano
Obtížnost
Náročný
Horolezecké úseky
UIAA I, ferata C

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Poslední část dálkového jištěného chodníku mezi chatou Pedrotti a Dodici Apostoli přidává k mnoha standardním atributům jištěné cesty /žebříky, ocelová lana/ ještě jeden nový rozměr – časté překonávání ledovců. Scenéricky úžasná túra.

Náročnost

Těžká zajištěná cesta spojená s ne vždy snadnými přechody ledovců. Nutností jsou mačky, cepín a pomocné jistící lano. Celkově dlouhé, nastupovat pouze za stabilního počasí. Za mlhy nebezpečí zbloudění na ledových polích.

Cesty Brentari a Ideale patří mezi nejstarší uměle zajištěné trasy v Dolomiti di Brenta. Nabízí mimo těžkých skalních pasáží častý kontakt s ledovci, kde mačky a cepín jsou více jak vítanými pomocníky.

Sentiero Ettore Castiglioni

Tato jedinečná a patřičně vzrušující cesta může sloužit jako zajímavá, ale velmi těžká varianta předchozího přechodu, pokud na ledovcích nevládnou ideální podmínky. Je třeba však upozornit, že tato cesta patří díky několika vskutku vertikálním úsekům mezi nejtěžší cesty Brenty.

Nezničitelní, ale především zkušení turisté mohou ještě snadnějším lezeckým terénem vystoupit na Cima Prato Fiorito /2900m/. Sestup k chatě Dodici Apostoli je sice strmý, ale již zcela bezproblémový. Pouze pozorně sledovat značky /mužíky/ – možnost zbloudění.

Ubytování a jídlo

Riffugio Pedrotti

Rifugio Dodici Apostoli

Potřebné vybavení

Mačky, cepín, lano, jistící prostředky, helma, feratový set + sedák.

Přístup na začátek

Do Pinzola se dostaente od Trenta nebo Bolzana. Z Pinzola si pak můžete výrazně vypomoct lanovkou, díky které „ušetříte“ cca 700 výškových metrů.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

Pinzolo - Rifugio Dodici Apostoli - Cima Tosa

Orientační rozpis po dnech

1. den – Pinzolo – Cima Tosa

2. den – výstup na Cima Tosa + sestup

Další možnosti túr v okolí

Výstup na dolomitský Croda del Becco

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: