Treky

Výstup na Cima Ombretta

Cima Ombretta je v těsné blízkosti nejvyššího vrcholu Dolomit – Marmolady, ale nemusíte jej brát pouze jako druhořadý výstup, když budete lepit čas po sestupu z Marmolady.

Dolomity – Itálie

Typ
Výstup na vrchol, 2-denní, 1-denní
Stát
Itálie
Další státy
Itálie
Počet dní
2
Vhodné měsíce
září, srpen, červenec, červen
Délka
20 km
Nejvyšší bod
3011 m n. m.
Převýšení
1700 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Poměrně snadným turistickým cílem v blízkosti Marmolady je štít Cima Ombretta na jihu masivu. Výstup zahájíme buď na chatě Contrin na západní straně masivu nebo v turistické osadě Malga Ciapela u silnice č.641 /údolní stanice lanovky na Marmoladu/. Po trase značené č.610 jdeme nejprve po pevné cestě, kterou opouštíme v blízkosti hezkých vodopádů a po nádherných loukách dosáhneme chaty O.Falier /2074m/, která je především odrazovým můstkem pro horolezce při jejich výstupech v jižní stěně Marmolady.

Od chaty stoupá chodník k obrovským sutím pod jižní stěnou. Fantastické kontrasty žlutých skal s modrou oblohou. Ze sedla Ombretta svítí do daleka červená plechová krabice bivaku M.Dal Bianco /jeden z nejvíce využívaných bivaků v Dolomitech, bez vody/. Namáhavý výstup má svůj konec v sedle Ombretta /2702m/. Otevírá se dech vyrážející výhled na skupinu Rosengarten. Míjíme bivak a přes skalní stěnku /ocelové lano, často zde leží po celý rok sníh/ docházíme na hřbet Ombretty.

Velmi ostrou hranou západního hřebene dosahujeme vrcholového kříže. Cima Ombretta tak patří mezi nejsnadněji dosažitelné třítisícovky Dolomit. Rozhled vynikající. Právě odtud máme jedinečnou příležitost nahlédnout do kamenné tváře gigantické, více jak 800m vysoké jižní stěně Marmolady. Pod malým ledovcem Vernale se zelená větší jezírko, na jehož hladině i v parném létě plují ledové kry. Na jihu překrásné panoráma vrcholů skupiny Pala. Sestup vede stejnou cestou. Celkem 9 hod. /5 hod. ve výstupu/.

Ubytování a jídlo

chata Contrin

bivak M.Dal Bianco

Pohostniství Baita Locia Contrin

Potřebné vybavení

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

Přístup na začátek

Cesta z Prahy přes Mnichov, Innsbruck do Canazei je dlouhá zhruba 700 km a standardně se nechá zvládnout za 8 hodin.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

obec Penia - chata Contrin - sedlo Ombretta - Cima Ombretta

Orientační rozpis po dnech

1. den – obec Penia – chata Contrin

2. den – chata Contrin – sedlo Ombretta – Cima Ombretta + sestup

Další možnosti túr v okolí

Výstup na Punta Serauta

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: