Treky

Výstup na chatu Alois-Günther-Haus na vrcholu Stuhlecku

U nejvyššího vrcholu Fischbacherských Alp, s jedinečným výhledem na panorama Schneealpe, Raxalpe a Schneebergu, je téměř celoročně v provozu jedna z chat rakouského alpského svazu Alpenvenverein, sekce Edelweiss.

Fischbacherské Alpy – Rakousko

Typ
Vhodné i jako zimní pěší túra, Výstup na vrchol, 1-denní
Stát
Rakousko
Další státy
Rakousko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
prosinec, listopad, říjen, září, srpen, červenec, červen, květen, duben, březen, únor, leden
Délka
15 km
Nejvyšší bod
1782 m n. m.
Převýšení
1500 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Alois-Günther-Haus (1782 m) je nejen ideálním místem pro krátkou zastávku při lyžování na Stuhlecku (pro řadu Moraváků je to nejbližší a nejdostupnější alpská lyžovačka za hranicemi), ale taky příjemným zázemím při letním i zimním přechodu celého nevelkého horského masivu.

Letní provoz chaty je zahájen s prvními červnovými dny, podzimní měsíce je chata zavřená a otevírá se lyžařůmskialpinistům nebo sněžničářům až 1. prosince. V provozu v zimě bývá do konce března. Nenáročným turistům je k dispozici 34 lůžek ve společné noclehárně. Ti, kteří chtějí více komfortu, mohou využít 25 postelí v menších, příjemně zařízených jednolůžkových a dvoulůžkových pokojích (jed.  Jelikož je chata v provozu i v zimních měsících, nedisponuje tzv. „ zimní místností“ – winterraumem (nevytápěný prostor pro nouzové přespání v zimě).  Můžete tady počítat se sprchou, jakkoli zní tato informace úsměvně, není tekoucí voda ke každodenní hygieně na všech alpských chatách samozřejmostí.

Trocha historie…

Základní kámen chaty byl položen v roce 1914. Do provozu byla uvedena již o rok později, tedy v roce 1915 a jméno Alois-Günther-Haus používá chata až do současnosti. Pan Alois Günther byl hlavním iniciátorem stavebních prací a také předsedou „alpinen Gesellschaft d´Stuhlecke“, tedy místního alpského spolku.  Z ekonomických důvodů byl dům na konci padesátých let nabídnut k prodeji vídeňské sekci rakouského Alpenvereinu, sekci Edelweiss. Ta jej v roce 1959 i s okolními pozemky odkoupila jeho majitelem až do současnosti.

Kam vyrazit na túry?

Absolutně nejbližším cílem, kam můžete z chaty téměř v papučích, je nejvyšší vrchol Stuhleck (1 782 m). Počítejte s nulovým převýšením a cca 2 minutami chůze. Z těch vzdálenějších cílů stojí za zmínku následující dvě túry: Hochwechsel (převýšení 830 m) nebo Hirschenkogel (1 340 m, převýšení 1 200 m). Na oba počítejte v létě s cca pěti a půl až šesti hodinami chůze.  Nejvhodnější mapy oblasti vydává BEV (4212 Mürzzuschlag, měřítko 1:50 000) a Freytag & Berndt (WK 021 Fischbacher Alpen, Rosseggers Waldheimat, Mürzzuschlag (1:50.000). Dvě nejbližší sousední chaty jsou Karl- Lechner-Haus ( 1 450 m) a Roseggerhaus (1 653 m) – na každou z nich dorazíte přibližně za hodinku a půl. Velmi pěkný a mezi Čechy oblíbený je dvoudenní zimní přechod Stuhlecku, s přespáním právě na Alois-Günther-Haus. Vozidlo necháte ve středisku Spital am Semmering (874 m), jeden den vystupáte na chatu a druhý den se vydáte z chaty po hlavním hřebeni až do silničního sedla Alpl. Jen je potřeba zkoordinovat dopravu, ze sedla se velmi problematicky vrací zpět, pokud nemáte k dispozici další vlastní vozidlo.

Pro zajímavost:

  • chatu by si měli připsat na seznam svých cílů vyznavači „geocachingu“ – v blízkosti chaty je jedna „keška“ schovaná
  • chata je na trase několika významných dálkových tratí: Via Slavorum, Štýrského okruhu a Alpannonia
  • při dobrých povětrnostních podmínkách je prostor u chaty velmi vhodným pozorovacím místem pro astronomy
  • díky výbornému vzdušnému proudění v okolí chaty zde často můžete pozorovat F3F modley větroňů

Ubytování a jídlo

Potřebné vybavení

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

Přístup na začátek

Výchozím bodem pro výstup na chatu Alois-Günther-Haus na vrcholu Stuhlecku je Spital am Semmering, Tady se dostanete jak autem, tak autobusem či vlakem.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

Spital am Semmering - Karl-Lechner-Haus - Stuhleck

Další možnosti túr v okolí

Výstup na Hochwechsel

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: