Výstup na Biberkopf: vyhlídkový vrchol Allgäuských Alp
Treky

Výstup na Biberkopf: vyhlídkový vrchol Allgäuských Alp

Biberkopf je vizuálně zcela unikátním vrcholem. Při pohledu na jeho dokonalou ostrou siluetu se ani nechce věřit, že špičky této vznosné hory lze dosáhnout jinak než za pomoci horolezecké techniky. Přesto se jedná o relativně snadno dostupný vrchol Allgäuských Alp.

Allgäuské Alpy – Německo

Typ
1-denní, Výstup na vrchol
Stát
Německo
Další státy
Německo
Vhodné měsíce
květen, červen, červenec, srpen, září
Nejvyšší bod
2599 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

 Allgäuských Alp jsou fantastickým labyrintem zelených a bílých hor, předvádějící se v celé své marnotratné kráse úžasně formovaných štítů a dolin. Vrchol Biberkopf je nejjižnějším německým vrcholem a je mimo svého atraktivního vzhledu pověstný dokonalým rozhledem. Prvním krokem k výstupu je dosažení turistické chaty Rappensee Hütte. Z osady Faistenoy (poslední místo dosažitelné autem) pokračujeme po silnici nádherně zeleným údolím Stillachtal kolem statků Birgsau do samoty Einödsach (1 114 m).

Zde opustíme silnici, mířící do závěru horního konce doliny Rappenalpental a kolem salaší Petersalpe stoupáme k malé soukromé chatě Enzianhütte (1 780 m), čímž jsme překonali největší stoupání první fáze výstupu. Stezka pokračuje jen mírně stoupajícím traverzem, podchází trať zásobovací lanovky a vyjde nedaleko vrcholu Musskopf, kde opustíme hlavní cestu a stáčíme se prudce doleva a zakrátko vyjdeme u velké kamenné chaty Rappensee Hütte. Od chaty pokračujeme značeným chodníkem č. 439, který nejprve obchází obě jezera Rappensee, položená v mělké travnaté proláklině a stoupá serpentinami přes suťový nános do sedla mezi vrcholy Rappenseekopf a Hochrappenkopf. Dobře vedená stezka traverzuje jihovýchodní úbočí vrcholu Hochrappenkopf a dosáhne hlavního hřebene v místech, kde se sklání vrchol Biberkopf svou neschůdnou severní hranou (IV. UIAA). Stezka proto schází skalnatým žlebem ve směru horské louky Obere Biber Alm a místy vzdušným terénem vyjde na západním sedle pod vrcholem Biberkopf (připojuje se zde stezka od rakouské obce Lechleiten). Chodník mířící k vrcholu se stáčí prudce vlevo a místy zabezpečenou skalní rampou, vedoucí pod západní hranou Biberkopf vyjdeme ke kříži na vrcholu. Rozhledově patří Biberkopf k tomu nejlepšímu, co mohou Allgäuské Alpy nabídnout (přestože mu patří v rámci pohoří co do výšky až 10. příčka).

Sestup vedeme nejprve stejnou cestou až do sedla, kde si můžeme vybrat hned z několika variant (např. částečně zajištěný přechod na chatu Mindelheimer Hütte), ale pokud jsme drženi návratem do výchozího bodu, můžeme přímo ze sedla sejít přes louky Obere Biber Alpe (nádherné scenérie) a po snadné jištěné stezce Mutzentobel sejdeme přímo do údolí Rappenalpental. Celkem ovšem dobrých 10–11 hod.

Ubytování a jídlo

Na vrchol Biberkopf vyrazíme z gigantické chaty Rappensee Hütte (2 091 m, majetek DAV, kapacita 324 míst, v provozu od půlky června do půle října, tel. 0049 8322 700155, info: www.rappenseehuette.de). V blízkosti vrcholu Höfats neleží žádná horská chata, pouze několik soukromým hostinců (Dietersbachalpe, Kaseralpe).

Potřebné vybavení

Mapy: Kompass č. 24 Lechtaler Alpen/Hornbachkette 1:50 000, f&b č. 3 Allgäu/Isny/Kempten/Sonthofen 1:50 000, f&b č., AV Karte č. 2/1 Allgäuer/Lechtaler Alpen, West 1:25 000 (pouze Biberkopf a cesta Heilbronner Weg) 

Přístup na začátek

Centrem německé strany Allgäuských Alp jsou známé lázně a prvotřídní sportovní středisko Oberstdorf (843 m, 12 000 obyvatel). Město, ležící na soutoku tří alpských říček, si i přes mezinárodní věhlas stále zachovává atmosféru spíše velké vesnice. K významným církevním památkám patří barokní kostel Pfarrkirche z r. 1865 s několika zajímavými obrazy Johanna Herza a několik kapliček, rozsetých na terénu města (Appach-Kapelle, Loretto- Kapelle, Joseph-Kapelle a další). Oberstdorf je především centrem zimních sportů, především běžeckých disciplin a skoků. Místní obří můstek Heini-Klopfer-Skiflugschanze (patří k největším na světě). K ubytování slouží mnoho penzionů a hotelů, na území města najdeme také dva, poměrně drahé kempy (od 8nahoru). K zajímavým výletům v okolí patří na první místo návštěva nádherné skalnaté soutěsky Breitachklamm. Dva kilometry dlouhá jízva v krajině, vyhloubená ve vápencích potokem Breitach je místy sevřená až 100 m vysokými stěnami na šiřku pouhých 6 m. Soutěskou vede zajištěný vyhlídkový chodník (vstupné 2,5). Z Oberstdorfu můžeme vyjet gondolovou lanovkou na vyhlídkový vrchol Nebelhorn (2 224 m, cena 23v obou směrech, 17,5jednosměrná jízdenka). Pro dosažení vrcholu Biberkopf musíme z Oberstdorfu vyjet údolím Stilachtal do osady Faistenoy, kde končí sjízdná silnice. Odtud pokračujeme ještě 4 km po cestě do malé přívětivé osady Einödsbach, kde začíná značená turistická stezka na chatu Rappensee Hütte (výchozí bod na Biberkopf). Rovněž pod travnatý Höfats musíme vyjít z města na konec údolí Oybachtal (9 km, 3 hod.) nebo Gerstrubental (7 km, 2 hod.). Obě doliny jsou uzavřeny pro vjezd motorových vozidel, doprava možná pouze koňskými povozy.

Oberstdorf je dostupný z bavorského Kemptenu po silnici č. 19 (železniční spojení) nebo z východní strany z rakouského Weissenbachu po cestě č. 199. 

Základní trasa

Birgsau – Einödsbach – Rappensee Hütte 3,5–4 hod. – Biberkopf 2,5–3 hod. Celkem 6–7 hod. pouze ve výstupu.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: