Výstup na Ben Lomond na Novém Zélandu
Treky

Výstup na Ben Lomond na Novém Zélandu

Jednodenní výstup mezi papoušky Kea na vrchol nad Queenstownem

Jižní Alpy – Nový Zéland

Typ
1-denní
Stát
Nový Zéland
Další státy
Nový Zéland
Počet dní
1
Vhodné měsíce
prosinec, listopad, duben, březen, únor, leden
Délka
16 km
Nejvyšší bod
1748 m n. m.
Převýšení
1400 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Ben Lomond je výrazný vrchol tyčící se kousek od Queenstownu na jižním ostrově Nového Zélandu. Vydali jsme se na něj přímo z města, auto jsme nechali na bezplatném parkoivšti u dolní stanice lanovky Skyline Queenstown, vedoucí na Bob´s Peak. Tvrďácky jsme odmítli zkrátit si úvodní stoupání lankovkou a 2,5 km s převýšením cca 400 m jsme překonali po svých (a ušetřili tak 35 NZD). Cesta se klikatila lesem, což jsme v horkém dni ocenili. Bylo na co koukat, podél stezky vedla single trailová dráha a bikeři tam předváděli ohromné kousky.

Od Gondoly – horní stanice lanovky, kde si adrenalinoví nadšenci můžou užít bobovou dráhu i jízdu v korunách stromů, vedla značená cesta konečně pryč od turisticky rušného okolí Queenstownu. Příjmená pěšina pozvolna stoupala a nám se poprvéodkryl výhled na cíl naší cesty. Za hodinu a půl jsme byli od Gondoly v sedle Ben Lomond. Zbýval závěrečný výstup.

Poslední úsek tvořilo prudké stoupání. Vítr sílil a my vytáhli čepice a větrovky. Pěšina se změnila v kamenité stupně, často jsme se museli vyhýbat lidem, kteří scházeli z vrcholu. Za 3/4 hodiny jsme byli nahoře a výhled nám bral dech. Na jedné straně město a jezero Wakatipu, na druhé straně stovky alpských vrcholků. Ty nad 2000 m se sněhovou čepicí.

Jen tak tak jsme uchránili svačiny před nebojácnými papoušky Kea a chlad nás donutil k sestupu. Vraceli jsme se víceméně stejnou cestou, jen 3 km pod sedlem jsme neodbočili doleva ke Gondole, ale šli jsme rovně přímější cestou ke spodní stanici lanovky.

Ubytování a jídlo

Na Gondole je restaurace, kde je možnost občerstvit se dle libosti, dál na Ben Lomond žádný zroj vody není. Celý track však i s posezením na vrcholu trvá jen 5 – 7 hodin.

Potřebné vybavení

Doporučuji trekovou obuv a teplé oblečení. Počasí se mění velice rychle a na vrcholu dost vyfukuje.

Přístup na začátek

V Queenstownu jsou po městě ukazatele k lanovce Skyline Queenstown. Zde se dá bezplatně parkovat, mapa a ukazatele přímo u prodejny jízdenek.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

Queenstown - Gondola - sedlo Ben Lomond - vrchol Ben Lomond a zpět

Další možnosti túr v okolí

Ze sedla Ben Lomond se dá pokračovat po Moonlight tracku, pak je však nutné stopovat zpět k výchozímu bodu. Od Gondoly vede několik kratších tracků po okolí.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: