Výstup na bělostný vrchol Palla Bianca neboli Weisskugel
Treky

Výstup na bělostný vrchol Palla Bianca neboli Weisskugel

Nádherná, velmi vysoká hora působící ze všech stran neobyčejně mohutným dojmem je druhým nejvyšším vrcholem Alpe Venoste

Alpy – Itálie

Typ
2-denní
Stát
Itálie
Další státy
Itálie
Počet dní
2
Vhodné měsíce
září, srpen, červenec, červen
Délka
25 km
Nejvyšší bod
3739 m n. m.
Převýšení
2800 m
Ledovec / sněhová pole
ano
Horolezecké úseky
UIAA I

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Přestože je o 30m nižší než známější a navštěvovanější Wildspitze (na území Rakouska) působí díky izolované poloze mnohem impozantnějším dojmem.

Charakteristika: Výstup na tuto gigantickou horu není snadný, ovšem pro dobře připraveného turistu není její dosažení neřešitelným oříškem.

Náročnost: z celkem tří základním výstupových tras je nejsnažší výstup od chaty Bella Vista ohodnocen I. stupněm stupnice horolezecké náročnosti UIAA. To však platí pouze za perfektního počasí. Těžkosti mohou nastat při výstupu ze sedla Hintersjoch na samotný vršek. Při zledovatělém terénu či při novém sněhu vznikají na místy skalnatém hřebeni vážné problémy. Celkově těžká náročná túra vedoucí ve vskutku velehorském prostředí, kombinace skála – led. Pouze pro zkušené vysokohorské turisty s potřebným ledovcovým „nádobíčkem“ – mačkami, cepínem, lanem a především se znalostmi, jak s tím vším zacházet. Dvoudenní akce s noclehem na chatě Bella Vista (Schöne Ausicht), nicméně dá se zvládnout i v rámci jednodenní túry.

Výstup na uzlový vrchol Palla Bianca (Wiesskugel) je pravým velehorským dobrodružstvím. Největší slabinou této vznešené hory je jižní hřeben s turisticky významným sedlem Hintereis Joch, odkud je možno poměrně snadno dosáhnout vrcholu. Na tomto sedle se setkávají obě hlavní výstupové cesty – od chaty Bella Vista (2842 m) i od chaty Palla Bianca. Prvně jmenovaná trasa je přece jen dostupnější, a tak naše putování zahájíme právě zde.

Italské Alpy – západ, Nakladatelství MIRAGO Ostrava

Ubytování a jídlo

Chata Bella Vista

Potřebné vybavení

Jedná se o náročné VHT, takže budete potřebovat téměř vše, co horská výbavá nabízí. Tedy lano, mačky, cepín, jistící prostředky či helmu. Dále se pak můžou hodit trekové hůlky, aspoň nachatu. Nutností je v létě a na jaře opalovací krém a sluneční brýle.

Přístup na začátek

Nejsnadněji se do Ötztalských Alp dostanete od severu údolím řeky Inn, kterou vede železnice a také dálnice z Innsbrucku do města Landeck.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

chata Schöne Aussicht/Bella Vista - Teufelsegg - Hintereisjoch - Weisskugel neboli Palla Bianca

Orientační rozpis po dnech

1. den – Kurzras Maso Corto Chata Bella Vista

2. den – chata Bella Vista – Teufelsegg – Hintereisjoch – Weisskugel neboli Palla Bianca + sestup

Pokud nebudete využívat lanovek, jedná se o výstup spíše na 3 dny

Další možnosti túr v okolí

Zmiňovaný Wildspitze by vás mohl zaujmout.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: