HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Treky

Výstup na Bazarduzi

Čtyřtisícovka Bazarduzi (4466m) je nejvyšším vrcholem Ázerbajdžánu a nejvyšší kótou východního Kavkazu. Leží přímo na ázerbajdžánsko-ruské hranici, kam se vydávají zahraniční turisté spíše výjimečně.

Kavkaz – Ázerbájdžán

Stát
Ázerbájdžán
Další státy
Ázerbájdžán
Počet dní
6
Vhodné měsíce
srpen, červenec
Délka
60 km
Nejvyšší bod
4466 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
ano
Horolezecké úseky
UIAA I

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Čtyřtisícovka Bazarduzi (4466m) je nejvyšším vrcholem Ázerbajdžánu a nejvyšší kótou východního Kavkazu. Leží přímo na ázerbajdžánsko-ruské hranici, kam se vydávají zahraniční turisté spíše výjimečně. V posledních letech je přitom tento vrchol volně přístupný a výpravu sem sporadicky nabízejí i některé místní cestovní agentury. Asi týdenní trek přijde bratru na 2000 USD, což je docela přemrštěná částka, a to i přesto, že cena obvykle zahrnuje i jednu noc v luxusním hotelu v Baku a transfer do hor v zánovním terénním autě.

Na vlastní pěst lze celou akci pořídit nesrovnatelně levněji. Nejedná se sice o úplně snadnou výpravu, ale při troše zkušeností nebo najmutí místního průvodce ji zvládne každý průměrně zdatný turista. Na mapách a odborné literatuře se tato hora objevuje též pod názvy Bazarduzu nebo Bazardüzü. Z Baku se k značně odlehlému vrcholu dostanete přes město Quba, kde žije silná židovská komunita. Až sem lze dojet mašrutkou. Dál v horách je to s veřejnou dopravou horší. Není však problém najmout auto a dojet přes vesnici Qusar do osady Laza. Nedaleko odtud leží tábořiště Suvar, které je výchozím místem treku.

Odtud stoupá stezka přes horské sedlo k pramenu Qarabulag, u kterého je možné strávit první noc v horách. Další etapa vede vzhůru údolím Qusarčaj (Kusarchay a pod.). Asi po 8 hodinách dosáhneme tradičního pasteveckého tábora Shahiyaylag. Přespat můžeme zde nebo v přilehlém údolíčku Shahnabad. Z údolí Shahnabad následně přejdeme po celodenním pochodu do doliny Yatah.

Čtvrtý den konečně staneme při úpatí hory Bazarduzi, kde stojí na začátku klasické výstupové cesty tábořiště s pitnou vodou. Odtud zaútočíme brzy ráno na vrchol. Celá akce včetně následné sestupu stejnou cestou do tábořiště zabere téměř celý den. Není potřeba žádné speciální vybavení, ale některé úseky stezky mohou mít každou sezónu jinou náročnost v závislosti na aktuálním počasí sněhové nadílce předcházející zimu. Pokud následující den po namáhavém zdolání vrcholu nevěnujeme relaxaci, můžeme již šestý den trek zakončit sestupem do údolí Yatah, odkud sejdeme přes průsmyk Xinalik (Chinalik) do stejnojmenné vesnice. Ta je považována za nejautentičtější horskou osadou (aul) v zemi. Místní horalé patří k málo známému národu Keč, což je jedno z mnoha záhadných etnik, která přežívají v odlehlých částech Kavkazu.

Na rozdíl od typických Ázerbajdžánců jsou tito lidé vysocí, modroocí a občas mají i světlé vlasy. Není zcela jasné, zda jde o potomky Avarů, dávných řeckých kolonistů či tzv. kavkazských Albánců. Trek na Bazarduzi lze samozřejmě začít i z opačné strany, tedy z vesnice Xinalik. V takovém případě se však většina výprav vrací stejnou cestou. Tato varianta zabere 4 – 5 dní.

Ubytování a jídlo

Je třeba mít stan a vlastní zásoby jídla na celou trasu. Vodu lze snadno doplňovat z přírodních zdrojů

Potřebné vybavení

Kvalitní pohorky, stan, vařič, nepromokavá bunda, čepice a rukavice. Hodit se mohou též trekové hůlky a čelovka.

Přístup na začátek

Z Baku se do výchozího bodu treku dostanete přes město Quba, kam jezdí denně několik mašrutek. Odtud je nejprve nutné dojet přes vesnici Qusar do osady Laza, což může být problém bez vlastního auta nebo najmutí taxi. Cesta začíná nedaleko odtud na tábořišti zvaném Suvar a stoupá stezka přes horské sedlo k pramenu Qarabulag.

Přístup z konce

Na konci túry lze s trochou štěstí sehnat odvoz z vesničky Xinalik. Pokud spěcháte, dohodněte si raději dopravu předem.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

Ne, ale poblíž je ruská hranice, takže není vyloučeno, že vzbudíte zájem pohraničníků.

Základní trasa

Suvar – Qarabulag - Qusarčaj – Shahiyaylag – Yatah – Bazarduzi - Xinalik

Orientační rozpis po dnech

  1. Suvar – Qarabulag
  2. Qusarčaj (Kusarchay) – Shahiyaylag.
  3. údolí Shahnabad – dolina Yatah.
  4. Yatah – Bazarduzi base camp
  5. výstup na vrchol a sestup do BC
  6. Yatah – průsmyk Xinalik – vesnice Xinalik

Další možnosti túr v okolí

Hřebeny Kavkazu se zvedají všude okolo Bazarduzi. Většina tras vyžaduje dobrou fyzickou kondici a místního průvodce. Pozor na blízkou ruskou hranici, podél které mohou hrozit potíže s pohraničníky. Před útokem na Bazarduzi lze podniknout aklimatizační výstup na sousední horu Bazaryurt (4150 m) nebo vrchol zvaný Olimpia (3850 m).Výchozím bodem obou akcí může být tábor pod Bazarduzi na konci údolí Yatah.

Zkušenosti čtenářů

Marek

Dobrý den,
perfektní článek, díky za něj!!:)  Nešel by prosím zaslat trasový soubor? Nelze stáhnout….
Ještě bych Vás chtěl požádat o informaci ohledně zmiňovaného průvodce. Je to podmínka pro výstup na Bazarduzu? Je potřeba i nějaké povolení?
Předem díky za reakci. Marek

Babek

Dobrý den, jmenuji se Babek.
Babek Orabanli můžete vyhledat na internetu. Jsem horolezec z Ázerbájdžánu. Dělám Bazarduzu, Shahdag, Tufandag a dlouhé trekové cesty do hor Ázerbájdžánu.
Pokud chcete jednoho dne přijít do Ázerbájdžánu a projít se po horách, pošlete nám e-mail na adresu mountainguide.az@gmail.com.

Dík.

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: