HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Výstup na Bavški Grintavec od řeky Soča v Julských Alpách
Treky

Výstup na Bavški Grintavec od řeky Soča v Julských Alpách

Bavški Grintavec je velmi výrazný vrchol, strmě spadající do údolí Trenta. Při výstupu popsanou trasou je třeba velké vytrvalosti, neboť výškový rozdíl je téměř 2000 m.

Alpy/Julské – Slovinsko

Typ
Výstup na vrchol, 1-denní
Stát
Slovinsko
Další státy
Slovinsko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
září, srpen, červenec, červen
Délka
12 km
Nejvyšší bod
2347 m n. m.
Převýšení
1900 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Z vesničky Soča se vydáme od kostela severním směrem přes osadu Lemovje a dále lesem serpentinami strmě vzhůru na Planinu Nad Sočo k lovecké chatě. Odtud cesta pokračuje vzhůru po nevýrazném hřebeni. Pro celou trasu je typický charakter neustálého stoupání. Na konci hřebene přechází stezka do sutě, v závěru vede žlebem až na vrchol. Z vrcholu je překrásný výhled na údolí Zadní Trenta, v němž pramení řeka Soča.

Obzvláště zdatní návštěvníci si mohou trasu prodloužit na Kanski preval a obloukem přes Mali GrintavecŠkrbinu v Brdih se vrátit na hlavní vrchol. Okruh, který skýtá nádherné výhledy na údolí Soče a v dálce na Bovšskou kotlinu, vede po značené cestě v poměrně náročném terénu a lze ho absolvovat zhruba za 3 hodiny.

Pokud se nechceme vracet k výchozímu bodu, můžeme k sestupu využít značených cest do údolí Bavšica (viz Planina Bukovec) nebo do údolí Zadní Trenta.

Upozornění: V létě jsou tady extrémní horka (nutno vzít sebou dost tekutin!). Uprostřed léta doporučujeme vyrazit na cestu velmi časně. Více se vyplatí přechod hory se sestupem do údolí Bavšica nebo do údolí Zadní Trenty. Sestup po severním hřbetu do průrvy Kanja (2030 m) je po jištěné stezce. Nebezpečí padajících kamenů, proto si sebou vezměte helmu, méně zkušení i horolezecké vybavení.

Ubytování a jídlo

Možnost občerstvení: Soča.

Potřebné vybavení

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

Přístup na začátek

Do vesničky Soča se dostanete buďto od Kranjske Gory z východu či od Bovce přes Trentu ze západu, ale to byste museli jet z Itálie.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

Soča – Planina nad Sočo 21/2 hod. – Bavški Grintavec 23/4hod. – Soča 31/4 hod., celkově 8˝ hod.

Další možnosti túr v okolí

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: