Treky

Výstup na Balmhorn – hraniční věž mezi Walliskými a Bernskými Alpami

Hora, která je vysoká 3699 metrů, zaujme každého „kolemjdoucího“. Kromě polohy za to může také její vzhled, který hlavně z východu a severu budí respekt.

Alpy – Švýcarsko

Typ
Výstup na vrchol, 2-denní
Stát
Švýcarsko
Další státy
Švýcarsko
Počet dní
2
Vhodné měsíce
září, srpen, červenec, červen
Délka
20 km
Nejvyšší bod
3699 m n. m.
Převýšení
2000 m
Ledovec / sněhová pole
ano
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Kromě majestátného tvaru je vrchol zajímavý také tím, že jeho vrcholové hřebeny zasahují do kantonů ValaisBern, jinak řečeno WalliskýchBernských Alp, které leží ve Švýcarsku. Jestli se rozhodnete, že si vyšlápnete na Balmhorn, tak se můžete těšit z pohledů na Dom (4545 m), Weisshorn (4506) a jen 50 kilometrů vzdálený Matterhorn (4478 m). K vidění jsou samozřejmě i další ostře řezané hřebeny a vrcholy, ale kdybych vám je tu všechny vyjmenoval, tak by byli někteří z vás ochuzeni o oblíbené bádání v mapě, když stojíte na vrcholu a koukáte do okolí.

Výstupová cesta

Klasická výstupová cesta vede po hřebeni Zackengrat z jihozápadu. Výchozím bodem pro tuto túru je dolní stanice lanovky Sunnbüel, která začíná z místa Kandersteg (cca 1200 m). Dejte si pozor. Nejde o žádný víkendový výšlap v Krkonoších. Terén je později nepříjemný a vede přes kamenité morény. Převýšeni od dolní stanice lanovky je 2500 metrů. To se dá trochu ošidit využitím lanovky, která vás vyveze do výšky 1920 metrů. V létě jezdí od osmi v půlhodinových intervalech.

Od Sunnbüelu se budete tlačit na jih do doliny mezi dva hřebeny, které vedou od vrcholů Altels (3629 m) a Rinderhorn (3448 m). V poslední třetině této doliny se začněte rozkoukávat po místech pro stan, anebo využíte ještě před začátkem pasáže mezi hřebeny hotelu „Berghotel Schwarenbach“ .

Další den vás čeká výstup na hřeben Zackengrat. Cesta je sice prudká, zvlášť ke konci, ale nějaké technické obtíže nehrozí. Na hřeben se dostanete ve výšce cca 3100 metrů a potom vás čeká jeho asi tří kilometrový přechod, který vám budou zpříjemňovat již zmíněné výhledy na Matterhorn nebo Weisshorn. Podle období, ve kterém půjdete, je potřeba brát ohled na množství sněhu. Mačky a cepín si každopádně přibalte s sebou.

Hřeben není žádná žiletka, ale i přesto není na škodu být při jeho přechodu opatrný a jistit se. Z vrcholu se vám naskytne krásný výhled do impozantní východní stěny, která má téměř 1000 metrů.

Prvovýstup

Poprvé na vrcholu stanuli 21. června 1864 příslušníci rodiny Walkerových. Jmenovitě to byli Frank, Horace a Lucy Walkerovi. Tuhle „rodinku“ vedli dva zkušení, švýcarští horští vůdci Jakob  Anderegg a Melchior Anderegg (bratranci).

Balmhorn sice není čtyřtisícovka, ale neměl by se podceňovat

Tato švýcarská třítisícovka není žádným technicky obtížným vrcholem, ale počasí někdy dokáže udělat severní stěnu Eigeru z jakékoliv hory, zvlášť v Alpách. Pamatujte, že vždycky může být v některých místech větší množství sněhu a tím se váš postup výrazně zpomalí a vezme si mnohem více energie.

Dalším přitěžujícím faktorem může být vítr, který někdy úplně znemožňuje postup a o dešti nebo sněžení nemluvě. Proto je dobré mít vždy nějakou časovou rezervu také u těchto menších alpských vrcholů a brát je s dostatečným respektem.

Ubytování a jídlo

Potřebné vybavení

Jedná se o VHT s přechodem ledovce, takže budete potřebovat téměř vše, co horská výbava nabízí včetně maček či cepínu. Dále lano, jistící prostředky nebo helmu. Mohou se hodit také trekové hůlky. Nutností je v létě a na ledovci opalovací krém a sluneční brýle.

Přístup na začátek

Pod lanovku se dostanete z městečka Kandersteg, kam jezdí jak autobus, tak vlak.

Základní trasa

HS lanovky Sunnbüel - Berghotel Schwarenbach nebo spaní dále ve stanu - Balmhorn

Orientační rozpis po dnech

1. den – HS lanovky Sunnbüel – Berghotel Schwarenbach nebo spaní dále ve stanu

2. den – Berghotel Schwarenbach nebo spaní dále ve stanu – Balmhorn + sestup

Další možnosti túr v okolí

Výstup na Dammastock – nejvyšší vrchol Urnských Alp

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: