Výstup na Ankogel, jak jej lyžaři neuvidí
Treky

Výstup na Ankogel, jak jej lyžaři neuvidí

Ankogel leží uvnitř území národního parku Hohe Tauern nedaleko Mölltalerského ledovce. Je vyhlášeným lyžařským střediskem, ale má co nabídnout i nadšencům v pohorkách.

Alpy/Vysoké Taury – Rakousko

Typ
Výstup na vrchol, 3-denní
Stát
Rakousko
Další státy
Rakousko
Počet dní
3
Vhodné měsíce
říjen, září, srpen, červenec, červen, květen, duben
Délka
33 km
Nejvyšší bod
3252 m n. m.
Převýšení
2800 m
Ledovec / sněhová pole
ano
Horolezecké úseky
UIAA II

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Od přehrady vzhůru

Cesta na Ankogel začíná u překrásného přehradního jezera Kölnbreinspeicher (1912 m.n.m.) s výškou hráze 200 metrů. Jedná se o prvotřídní turistický cíl s možností toulek po jeho dlouhém břehu. K přehradě se dostaneme jen po mýtné silnici Hochalmstrasse(15,50 EUR/auto). Když ale pojedete v časovém rozmezí 7 – 18:00 hodin, tomuto se vyhnete. Ne všem se to ale povede…

Jdeme po cestě č. 537 podél jezera až k rozcestí na Weichnabel (č.02). Pěšina na Weischnabel stoupá vcelku rozumně travnatou strání, později přes kameny až do sedla Marchkar Scharte – 2387 m.n.m.

Náš cíl zde ještě není vidět, a tak musíme pokračovat dále přes planinu Salzplatten (pár výborných míst pro táboření)  až pod vrcholovou pyramidu Weinschnabel. Tu překonáme přes pár skalních bloků naprosto jednoduše a u malého křížku se kocháme krásným nerušeným výhledem na Hochalmspitze a Ankogel. Pod námi na severu leží jezera Tappenkarsee. Sestup až k přehradě stejnou cestou.

Výstup k ledovci

Pro zdárný výstup na Ankogel musíme dosáhnout hlavního opěrného bodu a tím je chata Osnabrücker Hütte – 2022 m.n.m., situovaná až za jižním cípem jezera. Do našeho podvědomí se zapsala výborným, silným pivem a velmi přátelsky koketující obsluhou. Spaní jsme ale zvolili hned nad ní u vodárničky.

Výstup dále pokračuje podél potoka Fallbach až k velkému vodopádu v závěru údolí. Překonáním asi 200 metrového hrbu docházíme k rozcestí na hřebeni Schwarzgrat. Zde se pěšina prudce stáčí do leva a pokračuje chodníčkem vyskládaným z břidlicových plátů. Dojdeme k malému kotli, který se dá buď obejít po hřebeni nebo traverzovat (není vidět nikde cesta) . Na protějším hřebínku jsou již vidět značky a to je to pravé místo obléci se do sedáků a sejít na ledovec asi 25 metrů.

Vejdeme se na vrchol?

Cesta je viditelně prošlapaná a vede prakticky podél hřebene Ankogel Ostgrat. Na ledovci přechází dva prudší výšvihy (žádné drama) a asi čtyři viditelné trhliny (pokud není sníh ). Po asi 1,5 hod. dojdeme ke konci ledovce Kleinlendkees, kde nastoupíme na hřeben k vrcholu.

Čeká nás jen 105 metrů výškových. Ale ne ledajakých. Hřebínek je ostrý jako břitva a místy se jedná o regulérní lezení bez zajištění v terénu II.UIAA. Při novém sněhu či velké námraze si troufám říct téměř neschůdné.

Vrchol je překvapivě malinké místo tak pro 4 – 5 lidí. Nic na něm není. Ovšem výhled je excelentní. Zejména pohled do severozápadní stěny Hochalmspitze je naprosto fascinující. Pěkný pohled je rovněž na vzdálenější GlocknerWiesbachhornDachsteinNízké Taury.

Sestup vedeme stejnou cestou až k chatě. Výstup trval 4,5 hod.Ještě týž den se přesunujeme opět podle vody až k rozcestí cest č. 02 a 537, kde je nádherně umístěný památník stavitelům vodního díla, který je nám výborným útočištěm k nocování pod střechou. Ráno jen rozloučení s horami a odjezd domů.

Převzato z www.supervht.com

Ubytování a jídlo

Osnabrücker Hütte

tel. 0043/(0)650 4461202

web: http://www.osnabrueckerhuette.at/

ceník: http://www.osnabrueckerhuette.at/naechtigungen.htm

Potřebné vybavení

Kromě obvyklého vybavení na trekování si přibalte do batohu mačky, turistický cepín a helmu. Lano, sedák a další pomůcky pro jištění rovněž nesmí chybět. Nezapomeňte také na sluneční brýle a opalovák.

Přístup na začátek

K přehradě se dostaneme jen po mýtné silnici Hochalmstrasse(15,50 EUR/auto). Když ale pojedete v časovém rozmezí 7 – 18:00 hodin, tomuto se vyhnete. Ne všem se to ale povede…

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne (kromě zmiňované silnice Hochalmstrasse)

Základní trasa

jezero Kölnbreinspeicher - Weichnabel - Osnabrücker Hütte - Ankogel

Orientační rozpis po dnech

1. den – jezero Kölnbreinspeicher – Weichnabel – jezero Kölnbreinspeicher

2. den – jezero Kölnbreinspeicher – Osnabrücker Hütte – Ankogel – Osnabrücker Hütte

3. den – sestup k parkovišti u jezera

Další možnosti túr v okolí

Výstup na nejvyšší vrchol skupiny Ankogel – Hochalmspitze (3360 m).

Výstup na Hochalmspitze nedaleko ledového království

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: