HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Treky

Výstup na Alam Kuh

Alma Kuh je druhou nejvyšší horou Íránu. Nachází se ve střední části pohoří Elborz, které patří k Alpsko-Himalájskému systému. Na úpatí vrcholu leží největší íránské ledovce. Na rozdíl od ostatních turisticky atraktivních vrcholů v zemi nejde o vyhaslou sopku.

Alam Kuh (Alam Kooh) ascent – Írán

Stát
Írán
Další státy
Írán
Počet dní
5
Vhodné měsíce
září, srpen, červenec
Délka
40 km
Nejvyšší bod
4850 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
ano
Horolezecké úseky
UIAA II

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Alma Kuh je druhou nejvyšší horou Íránu. Nachází se ve střední části pohoří Elborz, které patří k Alpsko-Himalájskému systému. Na úpatí vrcholu leží největší íránské ledovce. Na rozdíl od ostatních turisticky atraktivních vrcholů v zemi nejde o vyhaslou sopku. Výstup není proto snadný a většina cest na vrchol je vhodná spíše pro horolezce. Běžní turisté se o dobytí vrcholu pokoušejí obvykle po severní cestě. Ta začíná ve vesnici Rudbarak v kraji známém všem Íráncům jako Kalardasht. Odtud lze přibližně za jeden den dojít k osadě Vanderaban, u které začíná skutečný výstup do hor.

Cesta míjí domek místního horolezeckého spolku, kde se vybírá od cizinců poplatek za vstup do hor. Není příliš jasné, zda se jedná o vstupné do přírodní rezervace nebo o příspěvek na provoz horských útulků.Trasu Rudbarak – Vanderaban je možné absolvovat i najmutým autem a ušetřit tak jeden den. Dalším cílem je horská ubytovna Sarchal (Sar Chal), jež se nachází ve výšce 3900 metrů pod morénou stejnojmenného ledovce. Jedná se o mohutnou zděnou chatu, kde může na dřevěných pryčnách přespat nejméně 30 lidí.

První část trasy na Sarchal lze absolvovat po pravé i levé straně horské bystřiny. První varianta není tak náročná na orientaci, ale výše v horách je nutné vodní tok přebrodit zas na levý břeh. S přibývající výškou se stává terén stále strmějším. Volným tempem zabere výstup od Vanderabanu na Sarchal asi 5 – 6 hodin. Ze Sarchalu stoupá výstupová trasa k moréně stejnojmenného ledovce a tam odbočuje vlevo k tábořišti Alamchal (Alam Chal), což je v podstatě jen jakási plechová bouda (Alamchal hut).

Následující den lze okolo ledovce Alamchal vystoupit přes místo zvané Siasangee (též Sangee) na skalnatý vrchol horského obra. Cesta není prakticky vůbec značená, ale zato značně namáhavá. Z průvodcem a dobrou aklimatizací lze zvládnout výstup na vrchol během jednodenního výpadu přímo ze Sarchalu. Za zmínku stojí, že z vesnice Rudbarak vede na Alam Kuh ještě jedna turistická stezka a to přes osadu Tang-e-Galoo a tábor Hesarchal (Hesar Chal).

S tou však nemám vlastní zkušenost a z dostupných informací není jasné, zda je snadnější či náročnější. Vzhledem k tomu, že íránské cestovní agentury nabízejí ve svých prospektech obě varianty, tak se nejspíše jedná o srovnatelně obtížnou akci. Pokud bude vrchol Alam Kuh nad vaše síly, nebo navštívíte tuto destinaci ještě před hlavní sezónou, pak můžete z tábořiště Sarchal vystoupit například jen do sedla mezi vrcholem Alam Kuh a sousední 4490 metrů vysokou žulovou pyramidou Tacht-e Soleiman. Výstup je poměrně snadný i v červnu, kdy zdolání hory Kuh není ještě obvykle možné pro množství sněhu.Ze sedla se naskýtá nádherný výhled na jih, kde obzoru dominuje kužel Damavandu a čtyřtisícovka Azad Kuh.

Ubytování a jídlo

Na trase jsou dva útulky (Sarchal 3900 m) a Alamchal (4200 m), takže vlastní stan není nezbytný.Jídlo je třeba brát na celou cestu. Vodu lze doplňovat z přírodních zdrojů, zejména z tajícího sněhu a ledu.

Potřebné vybavení

Teplé oblečení, čepice, rukavice. Hodit se může čelovka a trekové hůlky.

Přístup na začátek

Nejlevněji a nejsnadněji se do Rudbaraku dostanete společným taxi (savari) z města Čálus.Přilehlá obec Hasankeif má pravidelné autobusové spojení s Teheránem. Trek lze zkrátit o jeden den a o nejméně zajímavou etapu, pokud se necháte vyvézt taxíkem až na konec sjízdné cesty za vesnicí Vanderaban.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

Zvláštní povolení není třeba, ale od cizinců je na popisované trase vybírán poplatek za vstup do hor.

Základní trasa

Rudbarak - Vanderaban - Sarchal - Alamchal - vrchol a zpět

Orientační rozpis po dnech

  1. Rudbarak – Vanderaban
  2. Vanderaban – Sarchal
  3. Sarchal – Alamchal
  4. Alamchal – vrchol
  5. sestup

Další možnosti túr v okolí

Tábořiště Sarchal je možné využít k výstupům na mnoho dalších hor v okolí. Vede odtud například klasická severní cesta na vrchol Tacht-e Soleiman (4490 m). Od chaty Sarchal vyjděte na stejnojmenný ledovec, ale neodbočujte následně vlevo (na východ) směrem na Alamchal, ale postupujte stále rovně. Na konci ledovce odbočte doprava do prudkého svahu.

Zkušenosti čtenářů

Jiří Větrovec

Zdravím, na začátku července 2009 jsme byli na Sarchalu a vystoupili na Tacht-e-Soleiman. Alam Khuh byl nepřístupný pro množství sněhu a padající kamení. K tomuto treku bych jen doplnil, že Alamchal je totálně zničený. Nejspíš nějaká lavina jej zle pocuchala a zbyla z něj jen jedna stěna a hromada suti. Jinak pozor na taxikáře, chtěli jsme odvést do Vanderabanu a nechal nás nejméně o dva kilometry níž, Vanderaban poznáte tak, že polevé straně cesty ja velikánský tunel, naproti tunelu brod k alpské chatě horolezeckého spolku.

Michal

Doplnim nekolik informaci z letoska. Jeli jsme autobusem z teheranskeho nadrazi Azadi do mesta Kelardasht (70000IRR/os, odjezd v 8 rano, cesta trva asi 6 hodin a vede nadhernou krajinou). Odtud taxi do Vandarbonu (k tunelu za 80000IRR po tvrdem smlouvani). Poplatek za vstup do hor po nas na konci cervna nikdo nechtel. V planu jsme meli Takht-e-Soleiman, ale nakonec jsme vystoupili na vedlejsi Shaneh Kooh. Je tam nadherne. Tady http://www.flickr.com/photos/michal_kebrt/sets/72157624485318378/ jsou fotky.

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: