Treky

Výstup hřebenem Nadelgrat přes čtyřtisícovky Stecknadelhorn, Dürrenhorn a Nadelhorn

S výškou 4035 metrů je Dürrenhorn poměrně „nízkou“ čtyřtisícovkou, kterou najdete na území helvétského kříže, tedy ve Švýcarsku. Svoji polohou, nedaleko horského centra Zermatt (cca 10 kilometrů), spadá do horského celku Walliských Alp, podobně jako velikáni Matterhorn, Weisshorn či Dom. Po západní straně Dürrenhornu se plazí ledovec Riedgletscher, jehož délka je šest kilometrů.

Alpy – Švýcarsko

Typ
Hřebenovka, Výstup na vrchol, 3-denní, 2-denní
Stát
Švýcarsko
Další státy
Švýcarsko
Počet dní
3
Vhodné měsíce
září, srpen, červenec, červen
Délka
20 km
Nejvyšší bod
4327 m n. m.
Převýšení
3300 m
Ledovec / sněhová pole
ano
Horolezecké úseky
UIAA III

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Dürrenhorn je jedním z vrcholů, které rostou z hřebene Nadelgrat. Další jsou Hohberghorn (4219 m), Stecknadelhorn (4241 m), Nadelhorn (4327 m). Někteří do hřebene zařazují ještě Lenzspitze (4294 m). Možná, že už tušíte nějakou možnost zajímavého přechodu. Název vrcholu by se dal volně přeložit jako „Suchý roh“.

Výstupová cesta

Oblíbenou, ale poměrně těžkou výstupovou variantou, je cesta přes již zmíněný hřeben Nadelgrat. Na tento výstup je potřeba vyhranit si minimálně 12 hodin a připravit se na hřeben o obtížnosti PD+. Počátek tohoto výstupu se nachází na chatě Mischabel (3340 m).

K té se dostanete buďto ze Saas Almagell (1672m), což zabere necelých šest hodin. V horní části tohoto výstupu se nachází lehká feráta. Nebo ze známého lyžařského centra  Saas Fee (1795m). Tato varianta je zhruba o hodinu kratší. I tady najdete v horních pasážích ferátku.

Od chaty vás čeká výstup do západního sedla Windjoch (3850 m) a následně přes ledovec Riedgletscher (pozor na množství trhlin) do sedla Dürrenjoch. Na ledovec se doporučuje vyrazit brzy ráno, dokud je ještě kompaktní. Brzký nástup je s ohledem na dobu trvání výstupu nutností. Ve výšce kolem 3600 metrů musíte svůj postup stočit západně kolem skalní ostrohy a strmým stoupáním (45 – 50 stupňů) pokračovat do zmíněného sedla Dürrenjoch.

Touto cestou v podstatě obejdete celý hřeben Nadelgrat, který jste měli celou dobu po levé ruce a z pohledu chaty na něj nastoupíte ze zadu. Ze sedla Dürrenjoch se intuitivně vydáte jihovýchodním hřebenem, který vás zhruba po půl hodině vyvede až na vrchol Dürrenhornu. Postup po hřebeni je ohodnocen jako PD, což znamená pasáže o obtížnosti II – III podle stupnice UIAA a sklon do 40 stupňů. Mačkyturistický cepín jsou při tomto výstupu nutností.

Začínáme se vracet k chatě, po hřebeni zpět…

Dalším vrcholem bude zhruba hodinu a půl vzdálený Hohberghorn, k němuž vede cesta přes skalní obtíže za II+. Jednodušší variantou je postupovat po hřebeni a skalní výšvih podejít zleva. Toto ulehčení je však závislé na dobrých sněhových podmínkách. Dále sestupujeme do sedla Hohbergjoch (4144 m), aby následoval výstup k dalšímu vrcholu, kterým je Stecknadelhorn.

Ze sedla Hohbergjoch lze z hřebene poměrně jednoduchým terénem „utéct“ doprava, tedy západním směrem, na chatu Domhütte.

Výstup ostrým hřebenem na vrchol Stecknadelhorn je nejobtížnější pasáží celého výstupu a právě tato místa udávají postupu obtížnost za PD+. Z vrcholu sestoupíme strmými, ale ne technicky obtížnými skalkami na poměrně rovnou sněhovou pasáž. Následuje výšvih na skalní věž, který se překonává přímo a je ohodnocen za II. Ze skalní věže do sněhového zářezu a poté mírně vlevo, přes široké sněhové žleby a skalní plotny dosáhneme severovýchodního hřebene, po němž staneme na Nadelhornu (4327 m).

Po tomto posledním vrcholu už následuje sestup severovýchodním hřebenem do sedla Windjoch a dále na chatu Mischabel.

Zajímavosti a užitečné informace

Náročný traverz od Lenzspitze přes Nadelhorn, Stecknadelhor, Hohberghorn, Dürrenhorn až do sedla Galenjoch provedli už v roce 1895 Adrian Mazlam s horským vůdcem Josefem Knubelem.

Chata Mischabel má celkovou kapacitu 130 míst (90 hlavní budova, 40 vedlejší budova). V jejím okolí je mobilní signál. Ceny jsou tady jako všude ve Švýcarsku vysoké. Ubytování stojí kolem 50 CHF, členové OEAV to mají zhruba za polovinu.

Prvovýstup byl uskutečněn čtveřicí Albert Frederick Mummery, William Penhall, Alexander Burgener a Ferdinand Imseng, a to už v roce 1879.

Ubytování a jídlo

chata Mischabel

Potřebné vybavení

Jedná se o VHT, takže budete potřebovat téměř vše, co horská výbava nabízí včetně maček či cepínu. Dále lano, jistící prostředky nebo helmu. Mohou se hodit také trekové hůlky. Nutností je v létě a na ledovci opalovací krém a sluneční brýle.

Přístup na začátek

Do Saas Fee přes Saas Grund po cestě č. 212.

Základní trasa

Saas Fee - chata Mischabel - sedlo Windjoch - ledovec Riedgletscher - sedlo Dürrenjoch - Dürrenhorn - sedlo Hohbergjoch - Stecknadelhorn - Nadelhorn - sedlo Windjoch - chata Mischabel - Saas Fee

Orientační rozpis po dnech

1. den – Saas Fee – chata Mischabel

2. den – chata Mischabel – Dürrenhorn, Stecknadelhorn, Nadelhorn – chata Mischabel

3. den – chata Mischabel + sestup

Další možnosti túr v okolí

Výstup na čtyřtisícovku Dom, aneb jak jsme lezli na jeden z nejkrásnějších kopců Alp

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: