Výšlap na Prestreljenik
Treky

Výšlap na Prestreljenik

Julské Alpy – Slovinsko

Typ
1-denní
Stát
Slovinsko
Další státy
Slovinsko
Vhodné měsíce
květen, červen, červenec, srpen
Nejvyšší bod
2499 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
neuvedeno
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
úseky s řetězy či lany

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

„Prostřelená hora“ – Prestreljenik je nejvíce navštěvovaným vrcholem Julských Alp. Největším lákadlem výstupu je slavné skalní okno, viditelné z mnoha míst v okolí. Od stanice lanovky Postaja D vyjdeme po strmém chodníku v blízkosti lyžařského vleku nejprve do sedla Škrbina pod Prestreljenik a stoupáme směrem k hraničnímu hřebeni. Po chvíli se napojíme na značený chodník, spojující sedlo Prevala a vrchol Visoki Kanin. Jdeme nejprve kousek ve směru sedla Prevala (tedy na sever), kde po chvíli narazíme na odbočku, mířící přímo na vrchol Prestreljenik (italsky Monte Forato).Cesta je místy zajištěna ocelovým lanem, na vrcholu nás pak vítá vrcholová kniha umístěná v replice slavného Aljaževa sloupu z Triglavu. Klasická cesta do samotného okna vede z opačné strany (odbočka při výstupu na Veliki Kanin). Sestup vedeme stejnou cestou. Výstup na Prestreljenik je vhodné spojit s výstupem na Visoki Kanin. Díky lanovce se jedná o pohodovou celodenní túru.

Ubytování a jídlo

Na slovinské straně masívu Kanin najdeme jedinou turistickou chatu. Planinarski dom Petra Skalarja (1 690 m, majetek PD, kapacita 82 lůžek, v provozu od půlky června do prvního týdne v září, tel. +386 31 227 199) stojí na výšině Konjic nad krasovou pouští Kaninski Podi. První chata pochází z r. 1894 jako Gorzerhütte (DÖAV), po první světové válce ji převzal CAI – Rifugio Timens Fauro a dnes je konečně majetkem slovinských turistů a horolezců. V r. 1986 byl v blízkosti chaty objeven vchod do jeskyně Skalarjevo Brezno (hloubka 911 m, délka 320 m).Skutečným výchozím místem pro túry v oblasti je však horní stanice kabinové lanovky (tzv. „Postaja D“, 2 202 m).

Přístup na začátek

Bovec je dobře dosažitelný celkem ze tří směrů. Od severu po silnici vedoucí z italského Tarvisia přes sedlo Predel. Od pobřeží Jadranu po silnici č.10–11 vedoucí z města Nova Gorica stále proti proudu Soče a konečně z Kranjske Gory přes komunikačně významné sedlo Vršič. Všechny tři přístupové cesty jsou samy o sobě krajinově překrásné a jejich absolvování je hezkým zážitkem.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: