Výšlap na Hochstaufen
Treky

Výšlap na Hochstaufen

Chiemgauerské Alpy – Německo

Typ
1-denní
Stát
Německo
Další státy
Německo
Vhodné měsíce
duben, květen, červen, červenec, srpen, září, říjen
Nejvyšší bod
1771 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
neuvedeno
Obtížnost
Lehký – pro úplné začátečníky
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Chiemgauerské Alpy patří mezi našimi turisty díky blízkým vápencovým obrům Berchtesgadenských Alp či Wettersteinu k poněkud přehlíženým horským celkům. Hory zde nedosahují nijak impozantních výšek, krajina však oplývá zelení, krásnými jezery a pěkně formovanými skalnatými vrcholy. Jedním z nejvíce vyhledávaných masívů je Staufenberge, který i přes menší výšku působí mohutně a impozantně.

Výstup na skvělý výhledový bod Hochstaufen příjemně vyplní pauzu v oblasti lázní Bad Reichenhall, které by pro svou atmosféru a příjemné okolí neměly uniknout naší pozornosti. K vrcholu se vydáme z parkoviště na severním okraji lázní Bad Reichenhall (hostinec Padingeralm, výjezd z lázní směr Noon). Z parkoviště stoupáme vzhůru lesní cestou, která se po cca 1,5 km mění v pěšinu (odbočka doprava). Prudší výstup končí na východní úpatí masívu Hochstaufen na louce ve výši cca 1 250 m, kde má svůj počátek zajištěná cesta „Steinernes Jäger“ (podle skalního útvaru, představující dva zkamenělé myslivce). Cesta přechází rozmanitým skalnatým terénem a přes strmé travnaté svahy jižní stěny našeho cíle (několik skromných žebříků, ocelová lana, snadné, ale pozor při vlhku či námraze). Cesta vrcholí dosažením chaty Reichenhaller Haus (v blízkosti pěkná kamenná kaple), odkud již krátce a bez problémů dosáhneme železného kříže na vrcholu Hochstaufen s pěkným rozhledem do širokého okolí.

Jen daleko od vrcholu (asi o 60 m níže) se v 17. stol. nacházely doly na těžbu olova a horniny zvané zinkovec, které však byly brzo pro vyčerpaní zdrojů uzavřeny. Sestup zpět do výchozího bodu nevedeme stejnou cestou, ale pokračujeme z vrcholu po ostré hraně západního hřebene do sedla pod vrcholem Mittestaufen, kde se stáčíme vlevo a pokračujeme mírně vzhůru svahem Bartlmanhd k rozcestí na louce a serpentinami v lese (pozor na kluzké kameny) sejdeme zpět k parkovišti Padingeralm.

Ubytování a jídlo

Přímo pod vrcholem Hochstaufen stojí pěkná chata Reichenhaller Haus ( 1 750 m, majetek DAV, v provozu od půle května do poloviny října, kapacita 30 míst, tel. 0049 8651 5566).

Přístup na začátek

Jako hlavní výchozí místo do masívu můžeme stanovit lázně Bad Reichenhall (470 m, 18 500 obyva- tel) ležící v údolí řeky Saalach na pomezí Berchtesgadenských a Chiemgauerských Alp. Místo bylo osídleno již Kelty, za rozkvět vděčí nálezům solných pramenů (obsah až 25 % soli). Mezi nejvýznam- nější kulturní památky patří několikrát pře- stavovaná katedrála Münster St. Zeno s gotickým oltářem, dále augustinský klášter Chorherrenstift St. Zeno, mnoho zají- mavého můžeme také najít v samotných lázních a v přilehlém parku s exotickými dřevinami. Z lázní vede kabinová lanovka na rozhledový vrch Predigstuhl (1 614 m, jízdné v obou směrech 15€). Množství hotelů, penzionů a restaurací. Druhým vhodným výchozím místem na východě území je větší obec Piding (475 m, 5 000 obyvatel), ležící v blízkosti dálnice A 8 (15 km od Salzburgu). Konečně posledním výchozím, či spíše cílovým místem je obec Inzell (693 m, 3 800 obyvatel) s charakterem sportovního a léčebného střediska. Leží na západním okraji masívu Staufenberge.

Základní trasa

Padingeralm – Hoch- staufen (cestou Steinernes Jäger) 3–4 hod. – Bartlmahd – Padingeralm 3 hod. Celkem 6–7 hod.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: