Výšlap na Hochgern
Treky

Výšlap na Hochgern

Chiemgauerské Alpy – Německo

Typ
1-denní
Stát
Německo
Další státy
Německo
Vhodné měsíce
duben, květen, červen, červenec, srpen, září
Nejvyšší bod
1744 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
neuvedeno
Obtížnost
Lehký – pro úplné začátečníky
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Západní část Chiemgauerských Alp připomenou svou pohodou prosluněných luk, špičatých travnatých vrcholů a bohatými lesy něco mezi Malou Fatrou a Západními Tatrami. A to nejen svou vizuální podobností, ale také výškou. Ostrá špička vrcholu Hochgern je vynikající rozhledovou horou a protože až pod vrchol vede horská silnička, končící u chaty Hochgernhaus, nic nám nebrání vydat se pohodlně vzhůru.

Výchozím bodem je lesní parkoviště, které najdeme nedaleko hradu nad obcí Marquartstein. Z parkoviště pokračuje značená cesta č. 5 lesem (zprvu asfalt, později štěrková cesta), jejíž serpentiny lze zkrátit lesními pěšinami. Zhruba po hodině výstupu vyjdeme na pastviny se salaší Ager Gschwend (cca 1 050 m, občerstvení možné). Pěknou polní, místy lesní cestou stoupáme k výběžku Rösskopf (1 156 m, pěkný výhled) a několika serpentinami k výše položené chatce horské záchranné služby (na mapách Bergmachthütte). Následuje poměrně strmý výstup po horské cestě (pozor na cyklisty), která nás dovede k chatě Hochgernhaus. Z terasy krásný výhled na jezero Chiemsee a okolní hory. Značně frekventovaný chodník pokračuje přes louky a kolem osamělých stromů do sedla mezi vrcholy Zwölferspitz a Hochgern. Úzkým stoupajícím hřebenem vyjdeme do dalšího širokého sedla, kde se připojuje od severu výstupová trasa od pastvin Staudacher Alm (možná varianta sestupu). Před námi je již závěrečný travnatý, místy docela úzký hřebínek, který nás dovede až ke kříži a meteorologické měřící stanici na vrcholu. Nádherný kruhový výhled na všechny strany. Na jihu rozeznáváme zubatisko štítů Wilder Kaiser a vzdálený Grossvenediger, okolní zelené kopce a na severu se třpytící největší jezero Bavorska – Chiemsee.

Na východním vrcholku Hochgern byla postavena miniatura kaple, kterou si rozhodně nenechejme ujít. Sestup je možný hned několika směry. Na jih pokračuje ze sedla pod vrcholem dálková alpská cesta E 4/04, po které bychom za cenu značné ztráty výšky a následného výstupu dostali na nedaleký vrchol Hochfettn (1 671 m), zajímavý, ale za mokra poměrně nebezpečný je sestup na sever k loukám a hostinci Staudacher Alm (poněkud komplikovaný sestup do výchozího bodu, nicméně velmi hezká a klidná varianta). Pokud si však chceme v klidu a pohodě vychutnat tento nijak náročnou túru, zvolíme k sestupu stejnou cestu, kde můžeme relaxovat při mnoha krásných a hodnotných výhledech. 

Ubytování a jídlo

Nedaleko vrcholu stojí Hochgernhaus (1 461 m, soukromý hor- ský hotel, kapacita 32 míst, v provozu od května do října, v zimě o víkendech, tel. 0049 8641 8400). V oblasti existuje ještě několik dalších skromnějších uby- tovacích a stravovacích zařízení s ome- zeným provozem – Staudacher Alm, Enziansberl atd.

Přístup na začátek

Na západním úpatí vrcholu Hochgern to je obec Marquartstein (552 m, 2 600 obyvatel), která patří mezi jedno z nejstarších letovisek v Chiemgauerských Alpách. Pěkné a milé místo se může pochlubit mimo nádherné polohy pod dominantou Hochgern pozdně gotickým zámkem, postaveném na místě staré obranné pevnosti ze 16. století, přímo v obci pak na ulici Burgstrasse stojí dům „De Ahna“ kde působil skladatel Richard Strauss (složil zde údajně opery Elektra a Salome).

Základní trasa

Markquartstein – Hochgernhaus 2 hod. – Hochgern – 1 hod. – sestup 2 hod. celkem 5–6 hod., varianta sestupu severním svahem kolem horárny Staudacher Alm asi o hodinu delší.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: