Výšlap na Höfats: travnatou pyramidu nad Obersdorfem
Treky

Výšlap na Höfats: travnatou pyramidu nad Obersdorfem

Travnatá pyramida Höfats patří k nejpopulárnějším horským cílům v blízkosti světoznámého střediska Oberstdorf v Allgäuerských Alpách v Bavorsku.

Allgäuerské Alpy – Německo

Typ
1-denní, Výstup na vrchol
Stát
Německo
Další státy
Německo
Vhodné měsíce
květen, červen, červenec, srpen, září
Nejvyšší bod
2259 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
neuvedeno
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
UIAA II

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Höfats je jednou z nejkrásnějších hor Allgäuských Alp (název vrcholu dali již staří Walsové, význam slova je však nejasný). Neobyčejně strmý travnatý zub (vrchol se však skládá celkem ze čtyř samostatných vrcholů) kraluje především nad dolinou Gerstraubental, kde je nepřehlédnutelnou dominantou (při pohledu od jihu, např. při putování hřebenem Betterdrucken, budeme mít pocit, že se jedná o kulisu z nějakého hodně fantasy filmu). 

Výstup není sice zcela snadný, přesto je za sucha možný. Jednou z nejkrásnějších vstupních bran do tohoto zvláštního světa je dolina Gerstraubental (5 km z Oberstdorfu, parkoviště Renksteg). Údolím vede sice asfaltová silnice, je zde však zákaz vjezdu vozidel. Pěší výstup začíná v prastaré osadě Gerstruben (místní hostinec vede a citlivě opravuje již třetí generace rodiny Huberových, potomků slavného fousatého „Divokého France“, prvního hostinského ve vsi). Cesta vede nejprve kolem stavení Gersrtubner Alm a končí u jedné z nejstarších horských salaší v pohoří salaši Diensterbacheralpe (první stavení zde stálo již v r. 1394 m). Od stylového dřevěného stavení (příjemné posezení na terase) stoupáme příkře pěšinou v trávě na sever do sedla Älpelesattel (1 778 m). Dobře schůdná stezka pokračuje jihovýchodním hřebenem k předvrcholu s křížem ve výši 2 004 m. 

Další postup je již určen jen závratí netrpícím jedincům. Snadným lezením (I. UIAA) přejdeme ke klíčovému místu v hřebeni (II. UIAA, ostrý hřeben s lezením po jeho mírněji spadajícím okraji vlastní zajištění vhodné, za mokra nebezpečné) a zanedlouho vystoupíme na vrchol s dřevěným křížem. Před námi se otevře zajímavý výhled na ostrou, víceméně travnatou hranu, spojující prostřední a západ- ní vrchol masívu Höfats.

Pokud bychom se nechali zlákat k přechodu, pak vězme, že se jedná o dosti riskantní podnik (travnaté svahy v hřebeni dosahují 60–80°, jedno místo mírně převislé, celkově II. – III. UIAA, vlastní jištění nutné). Z vrcholu se proto raději vrátíme zpět do sedla Älpelesattel a sejdeme na sever k bíle omítnuté salaši Kaseralpe (1 405 m). Kolem vodopádu Stuibenfall po štěrkové, později asfaltové silnici sejdeme údolím Oytal až do Oberstdorfu (3 hod.) 

 

Potřebné vybavení

Mapy: Kompass č. 24 Lechtaler Alpen/Hornbachkette 1:50 000, f&b č. 3 Allgäu/Isny/Kempten/Sonthofen 1:50 000, f&b č., AV Karte č. 2/1 Allgäuer/Lechtaler Alpen, West 1:25 000 (pouze Biberkopf a cesta Heilbronner Weg)

Přístup na začátek

Centrem německé strany Allgäuerských Alp jsou známé lázně a prvotřídní sportovní středisko Oberstdorf (843 m, 12 000 obyvatel). Město, ležící na soutoku tří alpských říček, si i přes mezinárodní věhlas stále zachovává atmosféru spíše velké vesnice. K významným církevním památkám patří barokní kostel Pfarrkirche z r. 1865 s několika zajímavými obrazy Johanna Herza a několik kapliček, rozsetých na terénu města (Appach-Kapelle, Loretto- Kapelle, Joseph-Kapelle a další). Oberstdorf je především centrem zimních sportů, především běžeckých disciplin a skoků. Místní obří můstek Heini-Klopfer-Skiflugschanze (patří k největším na světě). K ubytování slouží mnoho penzionů a hotelů, na území města najdeme také dva, poměrně drahé kempy (od 8€ nahoru). K zajímavým výletům v okolí patří na první místo návštěva nádherné skalnaté soutěsky Breitachklamm. Dva kilometry dlouhá jízva v krajině, vyhloubená ve vápencích potokem Breitach je místy sevřená až 100 m vysokými stěnami na šiřku pouhých 6 m. Soutěskou vede zajištěný vyhlídkový chodník (vstupné 2,5€). Z Oberstdorfu můžeme vyjet gondolovou lanovkou na vyhlídkový vrchol Nebelhorn (2 224 m, cena 23€ v obou směrech, 17,5€ jednosměrná jízdenka). Pro dosažení vrcholu Höfats musíme vyjít z města na konec údolí Oybachtal (9 km, 3 hod.) nebo Gerstrubental (7 km, 2 hod.). Obě doliny jsou uzavřeny pro vjezd motorových vozidel, doprava možná pouze koňskými povozy.

Oberstdorf je dostupný z bavorského Kemptenu po silnici č. 19 (železniční spojení) nebo z východní strany z rakouského Weissenbachu po cestě č. 199.

Základní trasa

Gerstruben – Dienstba- chalpe 2,5–3 hod. – Älpelesattel – Höfats 2,5 hod. Celkem 5–6 hod. ve výstupu. Sestup přes údolí Oytal 4 hod. Celkem 9–10 hod.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: