Vrchol Krottenkopf z Oberau
Treky

Vrchol Krottenkopf z Oberau

– Německo

Typ
1-denní, Výstup na vrchol
Stát
Německo
Další státy
Německo
Nejvyšší bod
2086 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
neuvedeno
Obtížnost
Lehký – pro úplné začátečníky
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Tento výstup je považován za náročnější, ale scenéricky zajímavější variantu dosažení nejvyššího bodu Bayerische Voralpen. Svou pouť zahájíme na žel. nádraží v Oberau, přejdeme mostem řeku Loisach a po lokální asfaltové silnici se zákazem vjezdu pokračujeme na jih ve směru obce Farchant. Míjíme golfové hřiště a podél potoka Rohrbach dojdeme ke skalnatému úvozu zvanému Schanze. Zde odbočuje vlevo značená stezka zvaná Oberauer Steig (orientační tabule). Přes louku, později značně příkře stoupáme lesem, který opustíme ve výši cca 1 500 m a vstupujeme do kotle Frickenkar. Cesta se stáčí doleva a dosahuje úpatí spojovacího hřebene mezi vrcholy Hoher Fricken (1 940 m) a Bishof (2 033 m).

Pokud jsme „sběratelé vrcholů“ máme zde ideální příležitost obohatit svou sbírku o právě tyto dvě kóty. V tom případě se na prvním rozcestí dáme po úzké stezce v trávě doprava a vystoupíme nejprve ke kříži na vrcholu Hoher Fricken, odkud již mnohem pohodlněji přejdeme otevřeným výhledovým hřebenem na vrchol Bishof, který opustíme po neznačeném, ale schůdném severním svahu (jedno náročnější místo) a napojíme se na klasickou přístupovou cestu k chatě (celkem cca o 1,5–2 hod. delší). Stezka Oberauer Steig pokračuje po překonání kotle Frickenkar traverzem po loukách a v kosodřevině až na vrchol Kareck (2 046 m) a přes Obere Risskopf (2 049 m) sejde k chatě Krottenkopf Hütte. Na vrchol Krottenkopf zbýva 15 minut výstupu.  

Ubytování a jídlo

Jedinou horskou chatou v masívu Estergebirge je Krottenkopf Hütte (také Weilheimer Hütte, 1 995 m, majetek DAV, v provozu od půlky května do půli října, kapacita 67 míst, tel. 0049 8825 2023). Pěkné kamenné stavení najdeme pouhou půhodinu chůze od vrcholu Krottenkopf.

Přístup na začátek

Oblast Estergebirge je přístupná ze všech světových stran. Jako klasické výchozí místo lze zvolit větší obec Eschenlohe (640 m, 1 600 obyvatel), ležící na severním okraji pohoří v údolí Loisachtal. Vesnice byla založena v r. 1628 opatem Ottmarem z Ettalu. Poklidnou bavorskou atmosféru plnou květů v oknech a na balkonech dokresluje farní kostel St. Clemens z r. 1764 s krásnou vnitřní výzdobou a malbami tyrolského malíře Johanna Jakoba Zeillera a kaple St. Nikolaus. Na západním okraji to je obec Oberau (659 m, 2 800 obyvatel), kde mimo kostela Georgskirchen, postaveném na návrší (původní stavba z r. 1664) nenajdeme nic zvláště zajíma- vého. Posledním vhodným výchozím mís- tem je na jihovýchodě pohoří ležící obec Krün (875 m, 2 000 obyvatel) s pěkným kostelem St. Sebastian (z r. 1760, několikrát přestavovaný). Vesnice samotná má nádhernou polohu s fantastickými pohledy na hradbu pohoří Wetterstein.

Do oblasti Estergebirge se dostaneme po dálnici A 95 (München – GaPa). Do obce Eschenlohe sjedeme stejnojmenným výjezdem (obec Oberau leží na stejné komunikaci o 5 km jižněji). Masív Krottenkopf je dostupný také od východu (cesta č. 11 Kochel am See – Krün – Garmisch-Partenkirchen).Nejbližší žel. stanicí je Eschenlohe.

Další možnosti túr v okolí

Nejméně zajímavý výstup na vrchol Krottenkopf vede od obce Krün na jihovýchodě masívu. Cesta označená písmeny KRE vede z větší části po lesních cestách, pouze v závěru se dostává do otevřeného terénu a několika serpentinami po loukách vyjde u chaty Krottenkopf Hütte (3 – 4 hod.). Druhá varianta, označená jako Krünen Steig vede přes pastviny Krünen Alm a k chatě přichází travnatým a kosodřevinou porostlým širokým kotlem od východu (4 hod.).

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: