Vrchol Kokrska Kočna od chaty Cojzova koča
Treky

Vrchol Kokrska Kočna od chaty Cojzova koča

Savinjské Alpy – Slovinsko

Typ
1-denní
Stát
Slovinsko
Další státy
Slovinsko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
květen, červen, červenec, srpen
Nejvyšší bod
2520 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
neuvedeno
Obtížnost
Náročný
Horolezecké úseky
úseky s řetězy či lany

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Na vrchol Kokrska Kočna (Jezerska Kočna) můžeme také vystoupit z opačné strany hřebene, tedy od chaty Cojzova koča na Kokrskom sedlu. Nejkratší, ale na převýšení značně náročný výstup vede z osady Zgornja Kokra (cca 10 km jižně od Obce Jezersko), ležící v sevřeném údolí Kokry. Odtud nejprve vyjdeme západním směrem po makadamové cestě do malé osady Suhadolnik, kde začíná značená cesta, stoupající dolinou Suhi dol. V horní části doliny se cesta dělí do dvou směrů. Vlevo snadnější obchvat strmé skalní stěny, kterou druhá varianta překonává po částečně zajištěné stezce. Ještě před dosažením chaty Cojzova koča dojdeme k rozcestí. Vlevo zde odbočuje pěšina, mířící k bivaku pod Kočnou. Cesta je opět o něco náročnější (zajištění) a dojde k dalšímu rozcestí. Přímo vedoucí stezka vede přímo na sedlo Zdolška škrbina a odtud dosahuje vrcholu Jezerske Kočny po jiné cestě. Vlevo pak vede velmi strmý, místy zajištěný výstup na vrchol Kokrska Kočna, odkud můžeme přes proláklinu mezi oběma vrcholy přejít na vyšší vrchol Jezerska Kočna. Výstup zabere cca 5–6 hod.

Další možnosti v oblasti

Osada Zgornje Jezersko je sama o sobě je vhodným místem pro celou řadu nenáročných výletů po krásném okolí. V první řadě to je rozhledový vršek Virnikov Grintovec (1 654 m, patřící spíše již do masívu Karavanek). Nad horním koncem obce odbočuje značená cesta prudce vlevo a stoupání po loukách nás dovede ke statku Žmitek. Míjíme zalesněný vrchol Olipov rob (1 124 m), krásný pohled k pramenům Kokry a na Planšarsko jezero. Stálým, ale jen nepříliš náročným stoupáním dosáhneme státní hranice s Rakouskem. Jednoduše vyjdeme na travnatou kopu vrcholu. Parádní pohled na masívní skalnatou hradbu centrální části Savinjských Alp (celkem 4 hod. tam i zpět). Dalším hezkým výletem je výstup přes Močnikovu planinu na Močnikovo sedlo (možný přístup po lesní cestě od hájovny Kanonir, cca 4 km jižněji od Zg. Jezerska). Ostrým hřebenem vystoupí stezka po římsách na vrchol Stegovnik (1 692 m) se skvělým horským panoramatem (nejlepší pohled je odpoledne, celkem 4–5 hod.).

Ubytování a jídlo

Na severní straně masívu je to Češka koča (1 542 m , majetek PD, kapacita 70 lůžek + 6 míst v zimním prostoru, otevřeno 15. 6.–30. 9., tel. +386 40 673 449). Chata samotná má pro nás nesmírně zajímavou minulost. Byla postavena ze sbírek Pražského odboru Slovinského planinského družstva.V r. 1898 proběhly přípravné práce, v červnu 1900 byla stavba zahájena a v srpnu toho roku byla chata dokončena. Měla (a dodnes má) podobu české roubené chalupy. Na chatě vládne skvělá atmosféra, jsou zde zachovány památky na české působení v těchto horách.V blízkosti chaty pramen vody a příjemné posezení. Na jižní straně masívu najdeme chatu Cojzova koča, která však plní funkci výchozího bodu především pro výstup na nejvyšší vrchol pohoří – na Grintovec (viz následující túru).

Přístup na začátek

Zgornje Jezersko leží na turisticky důležité komunikaci mezi rakouským městem Völkermarkt v údolí Drau (sjezd z dálnice Wien – Klagenfurt, cesta č. 82) a slovinským městem Kranj. Obec leží v blízkosti bývalého hraničního přechodu Seebergsattel (Jezerski vrh – 1 218 m). Parkování možné přímo v centru obce u restaurace a hotelu Kazina. Nejbližší žel. stanice Kranj (trať Ljubljana – Jesenice, 35 km). Autobusové spojení s Kranjem.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: