Vrchol Ammergauer Hochplatte ze Schwangau
Treky

Vrchol Ammergauer Hochplatte ze Schwangau

Ammergauerské Alpy – Německo

Typ
1-denní, Výstup na vrchol
Stát
Německo
Další státy
Německo
Vhodné měsíce
květen, červen, červenec, srpen, září
Nejvyšší bod
2082 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
neuvedeno
Obtížnost
Lehký – pro úplné začátečníky
Horolezecké úseky
bez lezení, úseky s řetězy či lany

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Plusem této varianty výstupu je možnost mimo absolvování samotné túry zhlédnout nádherný zámek Hochschweinstein. Mínusem pak naopak množství lidí, kteří tuto populární trasu často navštěvují. Prvním krokem je výstup nebo výjezd lanovkou na výšinu Tegelberg (1 707 m, turistická chata). Po dálkové cestě E 4 pokračujeme na vrchol Ahornspitze (1 760 m, 1 hod.) a odtud dolů do sedla Obere Straussberg Sattel, kde se napojíme na cestu Maxweg (č. 216).

Před námi se vypína ostrá špička pěkného vrcholu Gabelschrofen (2 010 m), na který lze vystoupit ze sedla Gabelschrofensattel (1 915 m, jištění pomocí ocelových lan, II. UIAA, pozor na padající kameny), kam dorazíme po necelé hodině výstupu. Pokud máme v úmyslu dosáhnout nejvyššího vrcholu Hochplatte pokračujeme pěkně vedenou stezkou kolem jeskyně Krähenhöhle. Následuje výstup přes nestabilní skály a suť úsekem zvaným Obere Gumpe (pozor na dlouho ležící sníh), výšvih přes většinou mokré skalní plotny ke skalnímu oknu Fenster (1 916 m, kterým projdeme pomocí ocelových lan). Následuje asi nejkrásnější úsek cesty vedoucí přímo po žiletce hřebene (zábradlí z ocelových lan) až na nejvyšší kótu celého hřebene.

Pokud nechceme pokračovat na vrchol můžeme ze sedla Gabeschrofensattel pohodlným chodníkem přejít kolem několika věžemi naježeného hřebene vrcholu Gumpenkarspitze (1 910 m) a vrcholu Geiselstein (1 883 m, výstup možný ze sedla Geiselsteinsattel po částečně zabezpečené stezce, I. – II. UIAA, od kříže působivý pohled do 400 m vysoké severní stěny, která je významným horolezeckým terénem) až k chatě Kenzenhütte (celkem 4–5 hod.). 

Ubytování a jídlo

Přímo v oblasti masívu Hochplatte najdeme jedinou turistickou chatu –Kenzenhütte (1 294 m, soukromá). Dalším vhodným stavením je chata Tegelberg Haus (1 707 m, sou- kromá), stojící na konečné stanici lanové dráhy Tegelberbahn ze Schwangau (pěší výstup 2,5 hod.)

Přístup na začátek

Nejvhodnějším a klidným výchozím bodem je malá osada Buching (6 km severně od Schwangau), odkud vede do oblasti Hochplatte hned několik stezek a horská silnice (sezonní autobu- sová doprava). Posledním dobrým mís- tem pro výstup na vrchol Hochplatte je silnice mezi Reutte a Ettal. Značená cesta Schützensteig má svůj počátek u hotelu Ammerwald (1 079 m, 5 km od osady Plansee u stejnojmenného jezera).

Masív Hochplatte je obkroužen ze dvou stran silnicemi. Nejkrásnějším přístupem pod hory je horská silnice mezi bavorskými lázněmi Ettal a rakouským městečkem Reutte. Přístup ze západní strany umožňuje silnice č. 17 vedoucí od severu z města Schongau (příjezd do Schwangau a Buching). Nejbližší žel. stanicí je rakouské Reutte (příp. Vils).

Základní trasa

Schwangau – Tegelberg Haus 2,5 hod. – Hochplatte 3 hod. Celkem 5,5–6 hod.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: