Víkendový trek nad údolím Astenal ve Vysokých Taurech v Rakousku
Treky

Víkendový trek nad údolím Astenal ve Vysokých Taurech v Rakousku

Prožít se tu dá neopakovatelný víkend, na jehož konci si připíšete na své osobní konto dvě hodnotné sněžnicové túry v dvouapůltisícových výškách.

Alpy, Vysoké Taury – Rakousko

Typ
2-denní
Stát
Rakousko
Další státy
Rakousko
Počet dní
2
Vhodné měsíce
prosinec, listopad, duben, březen, únor, leden
Nejvyšší bod
2851 m n. m.
Převýšení
1900 m
Ledovec / sněhová pole
ano
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

V sobotu ráno si přivstaňte, protože výšlap na vyhlídkový Stellkopf (2851 m) nebude rozhodně zadarmo. Naopak – zpětně ho budete považovat za jeden ze svých hodnotnějších.

Nejdřív se zahřejete traverzem mezi horskými samotami a od Kröllalm (1961 m) začnete už jen nabírat výšku. Postupně se vám otevřou nádherné výhledy směrem na východ, a když dosupíte až do sedla Butzentörl (2714 m), můžete se kochat i severním a západním směrem. Od sedla je to jen, co by sněžnicí dohodil, tedy necelých 150 výškových metrů.

Ovšem už výhledy ze sedla dávají tušit, že vyškrábat se až na Stellkopf byl rozhodně dobrý nápad. Nejvyšší vrchol celého Rakouska, Grossglockner, nemůžete rozhodně přehlédnout. Bude přímo před vámi svítit v celé své bílé kráse a významně převyšovat své okolí. Jen si na něj sáhnout! Znalci určitě poznají i Sandfeldkopf nebo Schareck.

Celá túra, ačkoli je dobře čitelná z mapy i v terénu, vám zabere celý den, při krátkých zimních dnech se tak snadno může stát, že se nahoře zapomenete a do chaty se vrátíte až se setměním, ne-li za tmy. Kdo neodpadne hned po večeři do postele, může si vychutnat místní biosaunu.

Na neděli si naplánujte kratší, ale výhledově stejně vděčný výstup na Mocher (2604 m). Orientačně nenáročná a sklonem svahu ideální sněžnicová túra začíná přímo nad chatou. V letních měsících vede značená stezka více západním směrem, v zimě se můžete vydat směle přímou spojnicí vzhůru svahem na Göritzer Törl (2463 m). Pro milovníky azimutů – držte kurz 340.

Pokud spěcháte domů, tady se otočte a vraťte stejnou cestou zpět. Pokud ale rádi vrcholíte, vydejte se po hřebínku 700 metrů západojižním směrem až na Mocher (2604 m). Koho láká pokračovat dál a obejít okruh zpátky k chatě, ať si sem zajede radši ještě jednou v létě. Sklony svahů začínají být víc než varovné a terén není na sněžnice rozhodně ideální. Sestup kopíruje výstupovou trasu a před odjezdem si ještě stihnete dát na Sadnighausu nějakou dobrotu.

Ubytování a jídlo

Chata Sadnighaus (1880 m) se dá polopenzí přirovnat ke špičkovému horskému hotelu. Tahle horská chata je dostupná autem a po celém Rakousku je vyhlášená svou vynikající kuchyní. Předem varujeme – nechte si místo na dezert!

Potřebné vybavení

Sněžnice, hůlky

Přístup na začátek

Autem na Sadnighaus

Základní trasa

Sadnighaus - Kröllalm - Butzentörl - Stellkopf - Sadnighaus - Göritzer Törl - Mocher - Sadnighaus

Orientační rozpis po dnech

1. denSadnighaus – Kröllalm – Butzentörl – Stellkopf a zpět na chatu

2. denSadnighaus – Göritzer Törl – Mocher – a přes chatu Sadnighaus zpět k autu

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: