Via ferrata Les Prises de la Bastille v Grenoblu
Feraty

Via ferrata Les Prises de la Bastille v Grenoblu

Zábavná via ferrata Les Prises de la Bastille vede na oblíbený vyhlídkový vrchol Bastille nad Grenoblem a nabízí skvělé výhledy na město.

Grenoble – Francie

Nejvyšší bod
450 m n. m.
Horolezecké úseky
ferata C/D
Lanovky

Na vrchol vede také lanovka

Celkový čas
2-3 hodiny
Doba lezení

100 minut

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Pokud se kdokoli vydá do Grenoblu, neměl by určitě vynechat pevnost nad městem zvanou Bastilla. Pro milovníka outdooru tu ke zdolání vrcholu však není pouze lanovka, ale právě velmi oblíbená via ferrata.

Via Ferrata les Prises de la Bastille je obtížnosti C/D a nabízí krásné výhledy na město „skoro“ bez davů turistů, kteří se valí k pevnosti lanovkou nebo pěší cestou.

O této ferratě se dozvíte mnohé na internetu, nebo v centru Grenoblu v infocentru, nicméně platí to, že veškeré informace jsou pouze a jen francouzsky.
(zde jsem našel praktické označení ve Francii, protože je značí jen takto: F (facile) – lehké. PD (peu difficile) – méně obtížné. D (difficile) – obtížné. TD (trés difficile) – velmi obtížné. ED (extrement difficile) – extrémně obtížné.)

Tři úseky

Ferrata je rozdělena podle různých zdrojů na 2-3 úseky. První část nám přišla silově celkem náročná, je obtížnost C a trvá cca 45 minut. Leze se prakticky pouze na kramlích a je zde i dřevěná kláda jako most a tzv. monkey bridge. Mezi první a druhou částí je značená pěší cesta dlouhá cca 30 minut.

Topo Via ferrata Les Prises de la Bastille v Grenoblu
Topo Via ferrata Les Prises de la Bastille v Grenoblu

Druhá část začíná společným krátkým úsekem a dále se dá vzít buďto těžší (D), a nebo lehčím (C) úsekem (na rozdělení je značka) a trvá taky cca 45 minut. Mezi druhou a třetí částí se musí sejít pár kramlí dolů v místě, kde se cesty spojují. Projdete ohrádkou pro ovce a začíná poslední krátká část nahoru do „okna“ hradby pevnosti.

Topo Via ferrata Les Prises de la Bastille v Grenoblu
Topo Via ferrata Les Prises de la Bastille v Grenoblu

 

Celá ferrata je velmi zábavná a velmi vyhledávaná, takže se určitě nestane, že půjdete sami. Pozor na některé kramle na začátku v exponovaných úsecích. Byly z hladkého nerezu a klouzaly.

Příjezdové místo

velké placené parkoviště asi 5 minut od nástupu na ferratu: 45.1950467N, 5.7177672E

Výchozí bod

45.1950969N, 5.7204056E

Sestup

Možnost lanovky, anebo pěšky po značené cestě. Trvá maximálně pár desítek minut a jste u auta.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: