Velkolepá alpská túra – Eiger trail, s výhledy na Eiger, Mnich a Jungfrau
Treky

Velkolepá alpská túra – Eiger trail, s výhledy na Eiger, Mnich a Jungfrau

Je to jeden z nejtěžších alpských výstupů. Až do roku 1938 odolávala severní stěna švýcarské hory Eiger horolezcům. Však se jí také místo německého pojmu Nordwand dávno přezdívá Mordwand alias vraždená stěna. Strašidelná skála se zvedá do dvoukilometrové výše nad terénem, nadmořská výška je 3970 metrů! Avšak není nezbytně nutné na ni lézt, abyste si ji mohli osahat zblízka. Od roku 1997 vede na úpatí skály velkolepá túra.

Alpy – Švýcarsko

Typ
1-denní
Stát
Švýcarsko
Další státy
Švýcarsko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
září, srpen, červenec, červen
Délka
10 km
Nejvyšší bod
2369 m n. m.
Převýšení
700 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Trasa zvaná Eigertrail spojuje nádražíčko horské železnice Alpiglen (1615 metrů nad mořem), zastávku Eigergletscher coby nejvyšší bod túry (2320 metrů nad mořem) a železniční alpskou křižovatku Kleine Scheidegg (2061 metrů nad mořem).

Kdy a odkud vyrazit

Tady je podstatné zmínit jeden detail: stín pod severní stěnou Eigeru v kombinaci s vysokou nadmořskou výškou dovolují pochod jen od konce června do konce září. A to ještě bez záruky. Může se stát, že i v průběhu letní dovolené napadne nahoře sníh a stezka bude na pár hodin (výjimečně i na několik dní) uzavřena. Je proto nutné důsledně sledovat místní předpovědi počasí. A pokud vám prognóza přeje, bez váhání vyrazit – už za půl dne může totiž být všechno jinak klidně i v srpnu.

Šikovné je přitom vyrazit z nižšího konce v Alpiglenu. Proč si dobrovolně přidávat nějakých 400 výškových metrů? Nejde jen o ten pocit, že si člověk dá víc „do těla“, zvlášť když se v drsném terénu vysoko v horách trochu hůř dýchá. V tomto směru totiž čekají v závěru túry – tedy nastoupáte-li oněch 700 metrů z Alpiglenu přes kravské pastviny, podél ledových vodopádů a strží až na dotek severní stěny Eigeru – docela pěkné odměny.

Po cestě vás čekají odměny

Nejprve to budou vyhlášené švýcarské alpské sýrové lahůdky jako fondue či raclette na terase restaurace Eigergletscher s dechberoucí vyhlídkou na stejnojmenný ledovec, načež se kousek pod hospodou musíte „povinně“ zastavit u jezírka s vodní masáží. Vypadá to spíš jako mělká horská kaluž s oblázky na dně, ale z vody trčí lavičky a jestliže na břehu sundáte pohorky i ponožky a pak stisknete vypínač, spustí se bublinková vodní masáž. Co víc si přát?

Jakkoli je to náročný výšlap, jeho ohromnou výhodou je komfortní dostupnost díky síti horských drah Jungfraubahnen (www.jungfrau.ch). Tyhle železnice jsou sice ve světě proslavené především nejvyšší tratí Evropy vedoucí do sedla Jungfraujoch (vrcholová stanice leží 3454 metrů nad mořem, soupravy ze stanice Interlaken Ost jezdí do hor každou půlhodinu), avšak byla by škoda po cestě minout bez povšimnutí další pozoruhodné milníky. Jako třeba právě Eigertrail.

Ubytování a jídlo

restaurace Eigergletscher

Potřebné vybavení

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

Přístup na začátek

Využít je potřeba horských železnic Jungfraubahnen.

Základní trasa

Alpiglen - zastávka Eigergletscher - Kleine Scheidegg

Další možnosti túr v okolí

Túra údolím Verzasca je ráj ve Švýcarsku přístupný všem

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: