Treky

Typická ledovcová túra – výstup na Dreiherrenspitze

Na hranicích mezi Itálií a Rakouskem se tyčí dominantní vrchol Dreiherrenspitze, který obklopují ze všech stran ledovce, a proto si ho zamilují především příznivci náročných ledovcových túr.

Alpy/Vysoké Taury – Itálie

Typ
Výstup na vrchol, 2-denní
Stát
Itálie
Další státy
Itálie, Rakousko
Počet dní
2
Vhodné měsíce
říjen, září, srpen, červenec, červen, květen, duben
Délka
25 km
Nejvyšší bod
3499 m n. m.
Převýšení
2200 m
Ledovec / sněhová pole
ano
Horolezecké úseky
UIAA I

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Díky své hraniční poloze spadá ještě do horského celku Vysoké Taury, kde se nachází také známý Grossglockner, který je odtud vzdušnou čarou vzdálený pouze 35 kilometrů. Při pohledu z italské strany se jedná o mohutnou pyramidu s výškou 3499 metrů. To z Dreiherrenspitze dělá čtvrtý nejvyšší vrchol Vysokých Taur. Před ním je jen zmíněný Grossglockner (3798 m), Grossvenediger (3666 m) a Grosses Wiesbachhorn (3564 m).

Okolí hory nabízí krásné pohledy, protože v blízkosti jsou vrcholy Rötspitze (3495 m) a Grossvenediger (3666 m). Za zmínku stojí také přilehlá údolí.

V okolí nejsou žádná větší města, takže horalové, kteří mají rádi izolaci a samotu, si tady přijdou na své.

Výchozím bodem pro normálku z italské strany je osada Cesare, která leží ve výšce kolem1600 metrů. Autem z Prahy se tam dostanete za necelých sedm hodin přes Mnichov a Innsbruck.

Výstupová cesta

Jak už jsem napsal výše, výstup povedeme normálkou z italské strany. Je to obtížná VHT, která vyžaduje znalost jištění a pohybu po skále a ledovci. Hodnocení této trasy je PD.

Z osady Casere – Kasern, která leží v závěru údolí Aurina, zaparkujete auto (za pár euro). Následně budete směřovat dále dolinou až k místu zvanému Kehrer Alm (1870 m). Právě odtud začíná výstup jako takový.

Z Kehrer Alm pokračujete dolinou Aurina až do jejího závěru, kde stezka uhýbá mírně doprava a začíná prudké stoupání serpentýnami k dalšímu záchytnému bodu, kterým jechata Rifugio Tridentina (Birnlückenhütte) ležící ve výšce 2441 metrů.

Z chaty se vám nabízejí úžasné a motivující pohledy na Dreiherrenspitze. Dále půjdete viditelnou pěšinkou, která vede od chaty směrem k ledovci Prettaukees (doprava). Musíte projít přes hřeben, který rozděluje ledovec PrettaukeesLahnerkees. To vám umožní sedlo Lahnerschartl. Jste na dalším ledovci, kterým je Lahnerkees a přes něj vystoupáte až ke skalnímu výšvihu. Přesněji řečeno po pravém okraji morény. Po cestě je mnoho trhlin, které se musejí velkým oklikami obcházet, a to platí pro oba ledovce.

Následuje úsek přes skály. Za ním sedostanete na sněhové plató, které vás dovede ke skalnímu hřebeni a potom už na vrchol. Vrchní pasáže bývají pořádně zmrzlé, takže mačky jsou samozřejmostí.

Ubytování a jídlo

Potřebné vybavení

Nutností ve výbavě jsou mačky, cepín, lano + potřebná cinkátka na jištění a helma.

Přístup na začátek

Z Innsbrucku po dálnici přes Steinach am Brenner a před Brixenem sjedete z dálnice na Brunneck. Odtud již snadno přes Prettau do Casere Kasern.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

Casere Kasern - Birnlückenhütte - Dreiherrenspitze

Orientační rozpis po dnech

1. den – Casere Kasern Birnlückenhütte

2. den – Birnlückenhütte – Dreiherrenspitze + sestup

Další možnosti túr v okolí

Okruh kolem vrcholů Napfe (2507 m), Knuttennock (2734 m), Stutennock (2738 m).

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: