HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Tůry v okolí Wolfgangsee
Treky

Tůry v okolí Wolfgangsee

Salzkammergutberge – Rakousko

Typ
1-denní
Stát
Rakousko
Další státy
Rakousko
Vhodné měsíce
duben, květen, červen, červenec, srpen, září, říjen
Ledovec / sněhová pole
neuvedeno
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
bez lezení, úseky s řetězy či lany

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Jezero Wolfgangsee má ze všech jezer Solné komory snad nejkrásnější horské prostředí. Svou délkou 10 km a šířkou 2 km patří mezi větší jezerní plochy Solné komory. Je ze všech stran obklopeno nádherně formovanými štíty pohoří Osterhorngruppe, masívem Schafberg a hřebenem Gamsfeldgruppe. Atraktivních horských cílů je nespočetně mnoho, tak se podrobněji podívejme alespoň na dva nejzajímavější. 

Na prvním místě to bude nádherně formovaná osamělá skalnatá hora Schafberg, jejíž masívní špičatá silueta je symbolem hor Solné komory. Základním výchozím místem bude malebné město Sankt Wolfgang na severním břehu jezera. Gotický farní kostel (Pfarkirche) byl po dlouhou dobu významným poutním místem a najdeme v něm překrásný, ze dřeva vyřezaný oltář z r. 1471 (dílo M. Pachera). Naší pozornosti jistě neujdou zajímavé měšťanské domy, které jsou, jak je ostatně v Rakousku zvykem, pečlivě rekonstruovány a udržovány v perfektním stavu. K vrcholu Schafberg vede mimo několika pěších stezek historická ozubnicová železniční trať (vybudována italskými dělníky v r. 1892). Trať dlouhou 6 km překoná vláček za hodinu a do výše 1 732 m dopraví až 60 osob. Železnice projíždí po několika mostech, viaduktech a dokonce dvěma tunely a patří mezi největší technické zajímavosti Solnohradska. Pojďme však vzhůru pěkně po svých. Čeká nás dlouhá a nelehká cesta s převýšením 1 200 m. Pod vrchol Schafbergu vedou ze St. Wolfgang celkem tři cesty. Zvolíme tedy trasu označenou písmenem C. Ta stoupá několika táhlými serpentinami lesem až na louku Vormaueralm s několika salašemi a překrásnými pohledy na hřebeny hor masívu Osterhorn, tyčící se jižně nad Wolfgangským jezerem. Traverzujeme travnaté svahy až dojdeme k jezírku Mönichsee (1 300 m, cca 2 hod.). Od jezera pokračuje vlevo částečně zajištěná cesta zvaná Purtschellerweg, která nás dovede ke trati zubačky. Překročíme koleje a dojdeme k horskému nádraží. Odtud již jednoduše dosáhneme vrcholu Schafberg, kde nám odvážně postavený horský hotel na okraji skalnatého srázu doslova vyrazí dech. Rozhled je díky značné výšce hory – 1 782 m a izolované poloze impozantní. Spatříme 14 jezer Solné komory, nekonečné hřebeny a v dáli vápencovou hradbu Dachsteinu. Není podobných vrcholů v tomto kraji. Další část cesty při sestupu je určena závratí netrpícím turistům. Pokračujeme k zajímavému skalnímu útvaru Himmelsporte (Nebeská brána), kterou projdeme na severní stranu vrcholového kužele a podél stěny Schafbergu (zajištění lany, lehoučké) obcházíme celý tento více než 400 m vysoký skalnatý válec vrcholové části Schafbergu. Dojdeme k jezeru Suissensee, překonáme travnatý hřeben a kolem dalšího jezírka Mittersee dojdeme do kotle pod vrcholem Törlspitz. Následuje prudký výstup a kolem suťových svahů dosáhneme již známého jezera Mönichsee. Nejkratší sestup vede přímo na jih po tzv. „Auerriesenweg“ k lovecké chatce Auerriesenhütte. Širokou lesní cestou pak sice pohodlně, ale monotónně sejdeme do Sankt Wolfgang. Celkem musíme na celý okruh vyčlenit celý den, tedy cca 7–8 hod. Při použití zubačky se délka túry zkrátí na nějakých 3,5–4 hod. 

Pohoří Osterhorngruppe na jižním břehu Wolfgangsee je dalším neobyčejně půvabným horským koutem Solné komory. Ani zde hory nedosahují nebetyčných výšek (kolem 1 500 m), přesto budeme za vynaloženou námahu odměněni neskutečně krásnými výhledy a místy si dokonce šáhneme na nějaké to “železo” při překonávání zajištěných úseků. Nejpopulárnějším vrcholem ležícím v těsné blízkosti jezera je známý vyhlídkový vrch Zwölferhorn (1 521 m), tyčící se nad nejvýznamnějším městem Wolfgangsee – Sankt Gilgen. Město proslulo především jako rodné místo matky W. A. Mozarta, jejíž rodný dům najdeme nedaleko radnice. Ze zajímavostí zaujme Hotel Post s pěknými fasádními freskami z 18. stol. Sankt Gilgen dnes vyhledávají především zámožní Rakušané a Němci a má poněkud snobskou atmosféru. Na vrchol Zwölferhorn vede jak kabinová, tak sedačková lanovka (17 € v obou směrech, 12 € pouze nahoru). Nejkratší pěší výstup zabere cca 2,5–3 hod. Na vrcholu nás mimo davu lidí čeká pochopitelně velmi dobrý výhled na jezero Wolfgangsee. 

Masív Osterhorn však ukrývá mnohem intimnější místa, kde se jen velmi sporadicky potkáme s jinými turisty. Takovým cílem může být dvojvrchol Sparber, tyčící se nad východním koncem Wolfgangsee a pro svůj ostrý skalnatý tvar nazývaný „Solnohradský Matterhorn“. Z větší obce Strobl dojdeme nejprve do osady Weissenbach. Značenou cestou č. 8 vystoupíme k hostinci Kleefeld, lesem přejdeme po hřebeni na louku Dürntal Alm a odtud strmě do sedla mezi jižním a hlavním vrcholem (zajištěno dvěma žebříky). Dále sestupujeme podél ocelových lan přes další žebříky a vystoupíme na vrchol (1 502 m). Přechod na sousední – jižní vrchol je možný, ale je o poznání náročnější (několik nezajištěných choulostivých úseků). Sestup vedeme stejnou cestou. Podobných vrchů najdeme v okolí celou řadu. Především nádherná horská planina Postalm je úplným turistickým, ale i lezeckým eldorádem. Navíc na tuto travnatou pláň uprostřed hor (po planině Seiser Alm v Dolomitech největší v Evropě) můžeme vyjet po placené silnici Postalmstrasse. Okolní vrcholy se šplhají v rámci hor Solné komory do největší výše – vrchol Gamsfeld je vysoký 2 028 m. 

Přístup na začátek

Hory a jezera Solné komory jsou dobře dostupné především od severu z dálnice A 1 (Wien – Salzburg). Až přímo k této důležité komunikaci vybíhají velká jezera Mondsee a Attersee. Do hlavního města oblasti – Bad Ischlu, ležícím takřka v geografickém centru Solné komory, vede silnice č. 145 (Gmunden – Ebensee – Bad Ischl), od Salzburgu je to cesta č. 158 (Salzburg – Wolfgangsee – Bad Ischl). Od jihu to jsou cesty č. 166, vedoucí údolím Lammertal přes Abtenau a Bad Goisern a cesta č. 145 z Pürggu přes Bad Aussee do Bad Ischl. Použitím kterékoliv z těchto komunikací se dostaneme do nejvýznamnějších letovisek a středisek oblasti a v podstatě také ke všem jezerům Solné komory.

Železniční spojení je rovněž dostatečné. Z hlavní tratě Vídeň – Salzburg odbočuje v Atnang-Puchheim lokální trať vedoucí přes Gmunden, Ebensee, Bad Ischl, Obetraun a Bad Aussee do Steinbachu. Pokud chceme strávit v oblasti více dní, pak se vyplatí zakoupení speciální jízdenky Salzkammergut Ticket (žel. trať Gmunden – Steinach a autobusy k Wolfgangsee, cca 18€) opravňující po dobu tří dní (z deseti možných) využívat neomezeně tyto linky. Na železnici navazuje množství autobusových linek přímo do hor a ostatních lokalit.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: