Tůry v okolí Hallstätter See
Treky

Tůry v okolí Hallstätter See

Salzkammergutberge – Rakousko

Typ
1-denní
Stát
Rakousko
Další státy
Rakousko
Vhodné měsíce
duben, květen, červen, červenec, srpen, září, říjen
Nejvyšší bod
1953 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
neuvedeno
Obtížnost
Lehký – pro úplné začátečníky
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Hallstattské jezero (dlouhé 8 km a široké 1–2 km) zasahuje pod mohutný Dachstein na jihu Solné komory a patří mezi nejkrásnější místa v Rakousku. Obklopeno ze všech stran prudce spadajícími srázy vysokých masívů připomíná spíše fjord nežli alpské jezero. 

Městečko Hallstatt (508 m, 1 200 obyvatel) je doslova zavěšeno na příkré skalní stěně Echernwand přímo nad jezerem. Nad vodami jezera vede napříč městečkem promenádní ulice Seestrasse, která tvoří hlavní a vlastně jedinou ulici Hallstattu. Vzhůru do prudkého svahu vedou již jen krátké slepé uličky, jejichž prohlídka rozhodně zasluhuje naši pozornost. Archeologické průzkumy odhalily první stopy osídlení již ve 3. tis. př. n. l. Větší pozornost však vzbudily až nálezy keramiky z 8.–4. stol. př. n. l., které charakterizovaly celou místní kulturu, jež byla nazvána halštatskou. K význačných památkám města patří na prvním místě hřbitovní kostel ze 16. stol. Ač to zní možná trochu morbidně, tak zdejší hřbitov je velice pěkným místem, kde stojí za to strávit několik chvil. Zaujmou nás nejenom krásně tepané kříže a spousta květin, ale také kostnice vedle kostela, kde jsou srovnány lebky a velké kosti nebožtíků pečlivě popsané jmény. Je tomu proto, že vždy po 15–20 letech jsou zesnulí pro nedostatek prostoru na hřbitově z hrobů vyjmuti, aby uvolnili místo dalším nebožtíkům – čekatelům a jejich kosti jsou uloženy právě na tomto místě. Pěkným a nenáročným výletem je výstup na blízkou Rudolfovu věž (Rudolfsturm, 885 m, výjezd možný také pozemní lanovkou). Z věže letecký výhled na střechy Hallstattu a jezero. Odtud můžeme zakrátko dojít k nejstarším solným dolům v Evropě (staré 2 500 let) v nitru hory Salzberg (1 030 m). Pojďme však do hor. 

Rozhledově skvělým místem nad Hallstattským jezerem je ostrý skalnatý vrcholek Plasen(1 953 m). Výstup není příliš dlouhý, ale namáhavý (převýšení 1 000 m) a vede od konečné stanice pozemní lanovky Rudolfsturm. Značenou cestou č. 640 stoupáme kolem solných dolů na Salzbergu do skalního kotle Eisgruben. Nepříjemným suťovým hřebenem vystoupíme až k velkému kříži na vrcholu. Fantastický rozhled na Dachstein a další pohoří Solné komory. Z vrcholu možný sestup také do obce Gosau (dlouhé). Celkem 3 hod. pouze ve výstupu.

Na východním břehu Hallstätter See leží pěkná obec Obertraun, která je výchozím místem pro návštěvu jedněch z největších přírodních zajímavostí kraje – jeskyním Dachsteinhöhlen, které patří mezi největší ve Východních Alpách. Z Obertraunu musíme nejprve dojít po točící se silnici k údolní stanici na Krippenstein. Po cestě zvané Böckweg vyjdeme k pramenu Stubenbodenquelle v blízkosti první z jeskyní – Riesenhöhle (také Eishöhle – ledová jeskyně, mocnost ledových mas 13 000 m2na ploše 5 000 m2, nádherné nasvícení prostor, průměrná roční teplota -1 °C, vstupné 8,5 €). Další známá Mammuthöhle neboli „Mamutí jeskyně“ s gigantickým Dómem leží nedaleko odtud. Vznik této nádherné krápníkové jeskyně je spjat s prorážením vod řeky Traun napříč vápencovými masami Dachsteinu. Výstup z jeskyně vede tzv. západním portálem, odkud sejdeme zpět do Obertraunu (vstupné 8,5 €, vstupenka do obou jeskyní 13,1 €). 

Krásný a přitažlivý skalnatý štít najdeme na severním břehu Hallstätter See. Je jím vrchol – samotář Sarstein (1 975 m). Přechod z Obertraunu napříč celým masívem až do obce Untersee (příp. na silniční sedlo Pötschenpasshöhe) zabere sice celý den (cca 7 hod.), ale stojí to za to. Cestou otevřeným jižním hřebenem báječné výhledy na blízký, ledovci opancéřovaný Dachstein a samozřejmě na celý fjord Hallstattského jezera. Při sestupu na sever k chatě Sarsteinalm krajně nepříjemná pohyblivá a velmi strmá suť (místy dokonce zajištění). Celkově však snadná, i když trochu dlouhá túra.

Přístup na začátek

Hory a jezera Solné komory jsou dobře dostupné především od severu z dálnice A 1 (Wien – Salzburg). Až přímo k této důležité komunikaci vybíhají velká jezera Mondsee a Attersee. Do hlavního města oblasti – Bad Ischlu, ležícím takřka v geografickém centru Solné komory, vede silnice č. 145 (Gmunden – Ebensee – Bad Ischl), od Salzburgu je to cesta č. 158 (Salzburg – Wolfgangsee – Bad Ischl). Od jihu to jsou cesty č. 166, vedoucí údolím Lammertal přes Abtenau a Bad Goisern a cesta č. 145 z Pürggu přes Bad Aussee do Bad Ischl. Použitím kterékoliv z těchto komunikací se dostaneme do nejvýznamnějších letovisek a středisek oblasti a v podstatě také ke všem jezerům Solné komory.

Železniční spojení je rovněž dostatečné. Z hlavní tratě Vídeň – Salzburg odbočuje v Atnang-Puchheim lokální trať vedoucí přes Gmunden, Ebensee, Bad Ischl, Obetraun a Bad Aussee do Steinbachu. Pokud chceme strávit v oblasti více dní, pak se vyplatí zakoupení speciální jízdenky Salzkammergut Ticket (žel. trať Gmunden – Steinach a autobusy k Wolfgangsee, cca 18€) opravňující po dobu tří dní (z deseti možných) využívat neomezeně tyto linky. Na železnici navazuje množství autobusových linek přímo do hor a ostatních lokalit.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: