Tůry v dolině Martuljek
Treky

Tůry v dolině Martuljek

Julské Alpy – Slovinsko

Typ
1-denní
Stát
Slovinsko
Další státy
Slovinsko
Vhodné měsíce
červen, červenec, srpen, září
Nejvyšší bod
1424 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
neuvedeno
Obtížnost
Lehký – pro úplné začátečníky
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Než se vydáme na závěrečný výlet v Julských Alpách (závěrečný samozřejmě pouze v kontextu obsahu tohoto průvodce) vydejme se na nenáročnou, ale na výhledy zcela mimořádně bohatou vycházku ke skupině domů a statků Srednji vrh, nalézající se na sever od obce Gozd – Martuljek. Přístup je zcela snadný – asi  500 m za odbočkou ke kempu Špik stoupá do lesa úzká silnice, která v několika serpentinách zdolává zalesněný práh. Jakmile dojdeme k hostinci Počitniški dom (ubytování) vyjdeme na louky nad ním. Otevírá se naprosto jedinečné horské panorama na celou skupinu Martulku – zleva kužel vrcholu Kukova Špica následuje strmá a mnoha pilíři rozbrázděná Široka Peč (2 497 m), dozadu zastrčený Dovški križ (2 542 m) a zubatá Visoka Ponca. Celému hřebenu však dominuje dokonalá pyramida Špiku. Panoráma uzavírá nevýrazný hřeben Frdamane police (2 284 m). Sestup do Gozd-Martuljeku volíme stejnou cestou. Výlet nám zabere asi hodinu času v obou směrech i s bohatou rezervou na odpočinek při výhledech. Nevynechat!

Návštěva překrásných dolin Martuljeku je ideální regenerací po náročných túrách v Julských Alpách. Místa jsou to tichá, ležící stranou hlavního náporu návštěvníků a popsané výlety můžeme také absolvovat v případě, kdy počasí není zrovna příznivé pro horské výstupy. Prvním krokem k oběma výletům je dosažení rozcestníků pod Lipovčevovou chatou při rozdvojení martuljeckých dolin. Od hotelu Špik, stojícího přímo u hlavní silnice (omezené možnosti parkování) jdeme vstříc skalním stěnám na jih. Stezka přechází můstek přes říčku Martuljek a dostáváme se do soutěsky Martuljek, dlouhé 500 m a hluboké až 100 m. Stoupáme v serpentinách a krátkou odbočkou dojdeme ke spodnímu vodopádu (Spodnji Martuljekov slap). Je vysoký 29 m a nejpěknější pohled je na něj z upraveného místa za mostem.Vrátíme se zpět na cestu a stoupáme k rozcestí značených cest kde odbočíme doprava, vycházíme z lesa a strmě stoupáme vzhůru. K hornímu vodopádu vede značená cesta. Poněkud obtížněji traverzujeme po úzké stezce svah (zajištěno lanem) a scházíme do kotliny pod vodopádem. Pozor, velmi kluzký terén! Vodopád (Zgornji Martuljekov slap) padá z výše 120 m ve třech stupních – 34 m, 14 m a 48 m. My máme možnost zhlédnout pouze spodní část, letící hladkým skalnatým korytem. Přístup pod vodopád po hladkých dřevěných kládách. Při pěkném počasí příjemná sprcha.

Pokud se vrátíme zpět po naší stezce, odbočuje vzhůru vzrostlým lesem pěšina vedoucí do půvabného koutu Za Akom, kde stojí malá dřevěná chatka Bivak III (1 340 m, 8 míst, 300 m od chaty pramen potoka Martuljek). Horší orientace, staré a špatné značení. Na obtížnějších místech zajištění.Celkově obtížnější než trasa k vodopádu. Sestup stejnou cestou.

Na druhou, neméně zajímavou minitúru v tomto koutu Alp se vydáme od spodního rozcestí na západ (pod Lipovčevovou chatou, která je však ukrytá v lese). Od rozcestí stezka stoupá lesem a vyšplhá se až na velkou terasu pod dominantní Špik (pěkný pohled). Hůře viditelný chodník stoupá v oblouku kolem pramene vody do nádherného kotle Pod Špikom. V lese stojí další bivakovací chatka Bivak pod Špikom (1 424 m). Dostáváme se tak přímo pod grandiózní stěny Špiku a hřebene Frdamane police. Přestože dále vede vzhůru několik úzkých pěšin, jedná se o slepé cesty, vedoucí k horolezeckým nástupům. Návrat stejnou cestou.

V okolí obce Gozd – Martuljek je ještě několik podobně krásných míst. Nejsou však bohužel zpřístupněny turistickými značkami. Přesto jsou dosažitelné.Necelé 4 km od Gozdu (směr Jesenice) odbočuje vpravo přes řeku úzká cesta, vedoucí k osamělému stavení. Dáme se polní cestou doprava (kolem řeky), po kilometru se cesta stáčí vpravo do lesa a stoupá nad krásnou soutěsku s vodopády Beli potok. Vodopády jsou celkem čtyři a nesou název Skočniki. Stezka končí u salaší na louce Robičeva planina. Po lesní cestě můžeme sejít kolem zalesněné kupky Glava zpět do doliny Martuljek. Orientačně náročné. Cestou mezi stromy omezené, ale překrásné pohledy do severních srázů Kokove špice.

Ubytování a jídlo

Brunarica pri Ingotu

Přístup na začátek

Gozd – Martuljek leží na silnici č. 1 mezi Kranjskou Gorou a Jesenicí. Autobusové spojení. Nejbližší žel. stanice Jesenice (19 km).

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: