Tůry okolo jezera Bled a Bohinj
Treky

Tůry okolo jezera Bled a Bohinj

– Slovinsko

Typ
1-denní
Stát
Slovinsko
Další státy
Slovinsko
Ledovec / sněhová pole
neuvedeno
Obtížnost
Lehký – pro úplné začátečníky
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Bledské jezero (Blejsko jezero) je ledovcového původu a je malebně položené ve svěže zelené kotlině pod skalnatým útesem. Je dlouhé 2,1 km, 1 km široké a dosahuje max. hloubky až 45 m. Díky vlivu minerálních pramenů, vyvěrajících přímo do jezera, je voda příjemně teplá – až 26 °C (jedno z nejteplejších alpských jezer), takže umožňuje koupání přes celé léto až do září. Uprostřed jezera najdeme půvabný ostrůvek Blejski otok s poutním kostelem Panny Marie  se staroslovanským hřbitovem. Na ostrov jezdí loď. Jeden a půl hodinový výlet přijde 3 €, půlhodina z toho je věnována ostrovu. V kostele na ostrově láká návštěvníky především „zvon želja“.Každému, kdo zatahá za šňůrku se údajně splní jedno přání. Na ostrov můžeme také přepádlovat na vypůjčené loďce (10,4 € pro tři osoby). Poslední možností je k ostrovu doplavat – nejbližší břeh je vzdálen jen 350 m. Při této variantě však zapomeňme na kostel, neboť plavky nejsou tím nejvhodnějším úborem pro návštěvu. Dále naši pozornost zaujme dolomitické skalní bralo s hradem Blejski grad, postaveném ve výši 140 m nad hladinou jezera.V původním sídle brixenských biskupů je dnes městské muzeum, část hradu je pak upravena jako stylová restaurace (vstupné do hradu 6 €). Z terasy před restaurací se otevírá vynikající výhled jak na jezero, tak na věnec hor od Karavanek po Julské Alpy. K hradu se dostaneme pohodlně po silnici přímo z městečka Bled nebo po pěší stezce.

Letovisko Bled patří mezi vyhledávané lázně. Okružní promenáda kolem jezera je pěkným polodenním výletem. Vede místy upraveným parkem s lavičkami s krásnými výhledy. Na západním břehu jezera je přístav sportovních lodí a velký kempink (cena 10,5 € za osobu, info: www.camping.bled.si)

Pokud se rozhodneme blíže prozkoumat nejbližší okolí jezera, první kroky by měly vést k pěknému vyhlídkovému bodu Osojnica (756 m). Zhruba 500 m jižně od kempu na západním břehu jezera odbočuje doprava značený chodník. Za necelou hodinu stoupání dosáhneme vrcholu, kde nás vítá rozsáhlé panoráma hor a skvělý výhled na Bledské jezero. Jedním z nejzajímavějších výletů od Bledu je cesta k překrásné soutěsce Vintgar. Název Vintgar znamená Zahrada vína (původně Wiengarten). Z Bledu (od kostela) se k ní vydáme po silničce přes ves Grmajna do obce Zasip (pěkný gotický kostel Sv. Kateriny). Po 1 km sejdeme k 16 m vysokému vodopádu Vintgarski šum při vyústění soutěsky. Po upravených galeriích a dřevěných mostech přecházíme nad bouřícím tokem říčky Radovna. Ta tvoří několik půvabných vodopádů a tůně, sevřené až 100 m vysokými skalními stěnami. Po půl hodině vycházíme na horním konci soutěsky k restauraci. Přes obec Gorje dojdeme zpět do Bledu (1 hod.). Za vstup do soutěsky se platí vstupné 2,5 €, celá prohlídka trvá cca 2,5 hodiny.

Podobnou scenérii nabízí malý kaňon Pokljuška soteska. Z Bledu vede silnice přes obec Gorje do Krnice. Zde je označen vstup do většinu roku suché divoké soutěsky ukryté v lese (délka 2 km, v soutěsce několik zajímavých přírodních výtvorů – skalní most, 22 m vysoký vodopád a další). Z malé osady Brezje (3 km od Mlina na záp. břehu jezera) vede značený chodník na charakteristický skalní výčnělek Babji zob (1 028 m). Mimo zajímavých výhledů zde najdeme krápníkovou jeskyni Jama pod Babjim zobom (délka 300 m, bohatá krápníková výzdoba). Z Brezje vyjdeme na vrchol za 2 hod., sestup pak zabere 1–1,5 hod. Sestup je možný také přes krásné louky Ricmanke planiny ke kostelíku v Kupljeniku. Mírně zvlněný prostor mezi oběma jezery patří romantické krajině plošiny Pokljuka. Zde najde citlivý milovník hor mnoho krásných, ale především tichých míst se zajímavými rozhledy – salaše na planině Javornik (1 292 m), vodopády Ribnice (11 m a 15 m) v roklině Korita v blízkosti chaty Na Uskovci (1 154 m) a další lokality.

Na sever ze Stare Fužiny začíná krásný kaňon Mostnica. Voda se v něm řítí v délce 2 km korytem hlubokým až 20 m. Skvělý pohled na soutěsku je z Ďábelského mostu (Hudičev most), cesta pak vede dál podél koryta kolem fantastických skalních útvarů vymodelovaných vodou. Nejznámější skálou je Slůně (Slonček) na horním konci kaňonu. Následujícími mosty sejdeme  zpět.Bohinjsko jezero je největším slovinským jezerem ledovcového původu s překrásnou polohu pod strmou skalní stěnou Pršivec. Jeho délka je 4,5 km, šířka 1 km a maximální hloubka dosahuje 45 m.Voda je však podstatně studenější než v blízkém Bledském jezeře – pouze 15 °C. V jihovýchodním cípu jezera v místě, kde řeka Sava Bohinjka opouští jezero, stojí v blízkosti kamenného mostu malebný kostel Sv. Janez, ukrývající bohaté fresky z 15. stol.

Celé jezero je možno obejít po neznačené, ale dobře schůdné stezce za cca 2,5 hod. Největším turistickým magnetem v okolí jezera je krásný vodopád Slap Savica. Najdeme jej zhruba 3 km od západního břehu, kde tryská z výše 60 m z kolmé stěny Komarča a padá do zelené tůně. K vodopádu dojdeme buď po lesní cestě nebo značenou zkratkou k chatě Koča pri Savici. Za prohlídku vodopádu se platí vstupné 2 €. Voda padá úzkou proláklinou v několika stupních (celková výška všech kaskád je 600 m!). Návrat stejnou cestou (na břehu výhodně položený kempink a hotel Zlatorog). Bohinjské jezero je zároveň ideálním výchozím místem pro mnoho krásných túr – do Doliny Triglavských jezer či na hřeben Bohinjských hor.

Přístup na začátek

Silnice E 63 vedoucí z Ljubljany do Jesenice. Za městem Radovljica odbočuje lokální cesta přímo k Bledskému jezeru a následně k Bohinjskému jezeru (22 km). Železnicí z města Jesenice tratí vedoucí do Nove Gorice. Zastávka Blejsko jezero. Pokud jedeme k Bohinjskému jezeru, musíme vystoupit ve stanici Bohinjska Bistrica (6 km od samotného jezera).

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: