HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz KnihyNaHory.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Treky

Túra zlatiborskými pláněmi přes Tusto Brdo a Lečića Vrh

Vyrazte na nenáročný výlet, krajinou Zlatiboru, který je možné pojmout také jen jako zpříjemnění cesty po Balkánu.

Zlatibor – Srbsko

Typ
Výstup na vrchol, 1-denní
Stát
Srbsko
Další státy
Srbsko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
říjen, září, srpen, červenec, červen, květen
Délka
10 km
Nejvyšší bod
1091 m n. m.
Převýšení
450 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Celá oblast malebných horských pastvin a luk, posetých osamocenými starými stromy či jejich malými skupinami je spojena s řadou krasových jevů: jeskyně, prameny, studny, závrty. Na Zlatiboru je dosud registrováno 98 jeskyní, z nichž nejznámější je Stopiča pečina v obci Trnava, která je překrásným přírodním útvarem, jenž stojí za prohlídku.

V poměru s rozlehlými pastvinami, povrch lesů je mnohem skromnější. Do 600 metrů nadmořské výšky jsou zastoupeny listnaté dřeviny – buk, dub, bříza, lípa, jasan a v oblasti nad 600 m dominují jehličnany – bílé a černé borovice, jedle a smrky. Zlatibor byl dříve centrem srbského chovu skotu. Na jeho rozlehlých loukách se pásla početná stáda krav, býků, koní a oslů a zlatiborské svahy byly bílé od stád ovcí. I dnes se na Zlatiboru pase dobytek, ale v mnohem menší míře, než dříve. Nesmíme zapomenout na výtečný zlatiborský či užický pršut, jehož tradici výroby dodnes udržují ve zlatiborské osadě Mačkat. Velice známý je též motiv Zlatiborce s oslem, naloženým dřevěnými loučemi a dehtem.

Oblast Zlatiboru je obývaná 144 druhy sladkovodních řas960 druhy rostlin256 druhy hmyzu14 druhy obojživelníků a plazů, 150 druhy ptáků a 54 druhy savců. Na Zlatiboru se nachází jak rostlinné endemity, tak i mnozí vzácní živočichové – řecká žába, sýkora parukářka, skřivan lesní, včelojed lesní, vydra, vlk a liška.

Zlatiborskými pláněmi přes Tusto Brdo a Lečića Vrh

Na okružní jarní výšlap po zlatiborských pláních se vydáváme od rozcestníku Obudovica u západního okraje města Zlatibor, vlevo nahoře od hlavní tržnice. Po půl kilometru po kupodivu dobře značené polní cestě přichází první fotografický orgasmus u bývalého lomu s několika jezírky i bizarními kamennými homolemi. Cesta žlutě kvetoucími rozlehlými pláněmi, plasticky vytvarovanými mnoha terénními vlnami, dolinami a remízky je velice příjemně relaxační. Kocháme se dalekými výhledy na bílou čepicí pokryté vzdálené vrcholky bosenských hor na západě; dokonce i vrcholek Torniku (1496 m), čnící nad planiny po levé straně, je bíle zbarven.

Cestou kvetoucími loukami mírně vystoupáme po půldruhém kilometru přes Tusto brdo, odkud začíná cesta směřovat k lesu. Další tři kilometry vystoupáme zalesněným sedlem k vrcholu Lečića vrh, odkud pokračuje lesní cesta kolem malé samoty s několika vraky vojenských vozidel, roztroušených po lese. Před námi se odkrývá travnatá vyvýšenina s malým pravoslavným hřbitůvkem a dvěma betonovými budkami „vodárny“, doplněnými evidentně již delší dobu nepoužívaným odpalovacím zařízením raket země-vzduch. Široké krásné výhledy dávají přehled o okolní krajině plné zalesněných kopců, mezi nimiž hluboko v údolí meandruje řeka Crni Rzav.

Hory protíná i známá úzkorozchodná železnice Šarganská osmica, jejíž zprovozněný úsek vychází ze stanice Mokra Gora v Národním parku Tara. Po patřičné svačince se pokoušíme o vlastní sestup směrem k údolí po pravé straně, jímž se chceme okruhem vrátit zpět do Zlatiboru. Dostáváme se však k hustě zalesněnému prudkému svahu, bez náznaku nějaké solidní pěšiny a marně propátráváme terén. Když se nakonec ještě od západu přiženou černé mraky a první kapky spadnou na zem, je rozhodnuto neimprovizovat a vrátit se k rozcestníku nad samotou. Od něj pak v pohodě sestupujeme lesní cestou podél potoka do údolí k rozcestníku Zlatiborska jezera. Silnicí kolem opuštěného rekreačního střediska Trčinoga zakončujeme po dalších pěti kilometrech podél říčky okruh přes místní část Zova do Zlatiboru. Po celodenním výšlapu si konečně přijdou na zlatiborské tržnici na své i chuťové buňky, při degustaci výtečných srbských specialit.

Doporučená mapa

Planinarska karta / Biciklistička karta ZLATIBOR–   zdarma na Turistickém infocentru ve Zlatiboru<

Ubytování a jídlo

Možností ubytování pro turisty je tu mnoho; od luxusních hotelů s wellnesem, přes penziony až k pronájmu chat, apartmánů či pokojů v soukromí, jež nejsou drahé.

KRALJEVI KONACI ZLATIBORhttp://www.kraljevikonaci.rs E-mail: kraljevikonacizlatibor@gmail.com– cena apartmánů 15 € / osoba a noc

ZLATIBORSKI KATUNIhttp://zlatiborskikatuni.com– dvoulůžkové, třílůžkové pokoje, apartmány, cena kolem 8 € / osoba a noc- umístěn asi 3 km od Zlatiboru, směrem na SKI Centar Tornik

INFO WEB s ubytováním na Zlatiboruhttp://www.zlatiborsmestaj.net/

Potřebné vybavení

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

Přístup na začátek

po dálnici Brno – Bratislava – Györ – Budapest – Szeged – Subotica – Novi Sad – Beograd – silnice E763 Čačak – Užice – Zlatibor – cca 950 km
– mýto Subotica-Novi Sad 3€
– mýto Novi Sad-Beograd 2,5 €

Základní trasa

Zlatibor/Obudovica - Tusto brdo - Lečica vrh - Zlatibor/Zova

Další možnosti túr v okolí

Výstup horskými loukami na nejvyšší vrchol Srbska – Midžor

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: