HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Treky

Túra za planinami Ljuto a Dobro polje v Srbsku

Vyražte o prázdninách na trochu netypickou dovolenou za turistikou do Srbska je ho národními parky. Těšit se můžete na nádherné scenérie, pohostinné lidi, téměř nenarušenou přírodu a minimum turistů.

Jagodnja – Srbsko

Typ
1-denní
Stát
Srbsko
Další státy
Srbsko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
říjen, září, srpen, červenec, červen, květen, duben
Délka
20 km
Nejvyšší bod
1100 m n. m.
Převýšení
700 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Za poznáním krajiny, jež se rozprostírá nad malebným členitým jezerem Zaovine se vydáváme od chaty na planině Krnja jela makadamovou silnicí směrem k jezeru. U dřevěného rozcestníku se dáváme vlevo do mírného svahu ve směru Mokra Gora, Zborište, kde nahoře u cesty procházíme kolem velkého kamenného kříže Tankosin grob.

Tankosin hrob je důležitým mezníkem na planině Tara, jenž je zanesen do všech topografických map na Taře. Nachází se na křižovatce, od níž vede cesta k Mitrovaci (5 km), na druhou stranu k osadě  Sekulića voda (2 km) a dál do Mokre Gory (15 km). Jedná se o osamělý hrob, který není v Srbsku běžný. Slavný hajduk Tankosic Jelisavčić byl pohřben na místě, kde podle tradice v zimě 1883 ve svých šedesáti letech umrzl.

Když značení zmizí

Z osady Sekulića voda s malým hřbitůvkem ve svahu, odkud se otvírá zajímavý pohled na jezero Zaovine pokračujeme k okraji rozlehlých luk náhorní planiny Ljuto polje s cyrilicí psanou tabulí PARK PRIRODE Šargan-Mokra Gora u rozcestí. U rozcestí tří polních cest je ovšem naprostá absence jakéhokoliv turistického značení. Oproti tomu jedna zakoupená turistická mapa NP Tara má vyznačeny u tohoto rozcestníku dvě značené turistické trasy, jež se mají později spojovat, zatímco druhá turistická mapa má vyznačenu pouze jednu značenou trasu.

To je ovšem v dané chvíli zcela jedno, neboť v terénu zde jaksi turistické značky chybí. Až nyní, s pomocí dostupných informací si dokážu rekonstruovat prošlou trasu. Ta směřovala od rozcestí vlevo cestou rozlehlými malebnými kvetoucími loukami s opuštěnými starými salašemi, kolem mokřadu Krajića blato. Po mírném stoupání dvoukilometrovým lesním úsekem se dostáváme na rozlehlé náhorní louky Dobro polje a stále se snažíme postupovat hlavní cestou. To už ale tušíme, že nejsme tam, kde jsme podle plánu měli být. Krajina je ovšem pro romantiky a fotografy velice zajímavá, poměrně opuštěná; staré dřevěné salaše zapadají do krajiny a vytvářejí malebný ráz. Nakonec se nám podaří objevit na samotě v lese živáčka; od stařenky se dozvídáme, kdeže jsme se to vyloupli a kam máme pokračovat, abychom dosáhli silnice Kaluderske Bare – Mitrovac.

Než vyjdeme z lesa na silnici, čeká nás ještě dobrých šest kilometrů šlapání, ale cíle dosáhneme. To už máme v nohách asi 22 kilometrů a nyní zjišťujeme, že po silnici nám chybí do Mitrovace dalších 25, což nedáme. Je rozhodnuto rozdělit výpravu na menší skupinky a pokusit se stopovat. Po počátečním neúspěšném stopování a odšlapání několika kilometrů po silnici se nám s Alčou nakonec podaří zastavit dobré lidi, kteří nás dovezou do Mitrovace. Poslední kilometr k naší chatě, v níž trávíme tuto dovolenou, spěcháme, abych rychle sedl do auta a dojel zpět pro další členy výpravy. Na chatě jsme překvapeni, že Jarda Šókala už tu je, hezky vysprchovaný se chystá smažit svoje avizované bramboráky. Dušana s Renatou zastihuji v radostném očekávání našeho vozidla na trase u silnice.

Potřebné vybavení

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

Přístup na začátek

Do Sekulića voda od Mitrovace.

Základní trasa

Sekulića voda - mokřad Krajića blato - silnice Kaluderske Bare – Mitrovac

Další možnosti túr v okolí

Túra za výhledy z Banjske steny do kaňonu Driny v Srbsku

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: