Treky

Túra z Maurachu na Gschöllkopf v Tyrolsku

  Ať už patříte mezi milovníky vodních sportů, horské turistiky či jen povalování na pláži a opalování se, je největší jezero Tyrolska – Achensee lokalitou přímo pro vás. A výšlap z Maurachu na Erfurter hütte je perlou této oblasti.

Alpy – Rakousko

Typ
1-denní
Stát
Rakousko
Další státy
Rakousko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
říjen, září, srpen, červenec, červen, květen
Délka
15 km
Nejvyšší bod
2039 m n. m.
Převýšení
1350 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Z nepřeberného množství tras doporučuji náročný strmý výšlap z Maurachu na Erfurter hütte, který vás za svou náročnost odmění nejdním pohledem na modrý srpek jezera i okolní panoramata. Cesta stoupá lesnatým údolím podél potoka a postupně získávají vysokohorský ráz. Díky vápencovému podloží zde najdete velmi různorodou floru, mimo jiných tzv. alpskou růži – zakrslou formu rododendronu.

Převýšení 800 m se dá zdolat i pomocí kabinové lanové dráhy, která stejně jako cesta vede k turistické chatě Erfurter hütte, zde se nachází uzel mnoha turistických značených tras. Můžete se zde posilnit a pokračovat ještě výše až na vrchol Gschöllkopf s impozantním výhledem. Odtud je také krásně vidět nejvyšší vrchol v okolí, hora Hochiss (2299 m). Cestou nahoru si můžeme všimnout označení, které nás může zavést k úvodnímu úseku Ferraty pěti vrcholů, která má zde svůj nástup.

Po návratu zpět na Erfurter hütte pokračujte směrem na Dalfazalm. Skrz modřínové lesy dojdete až na rozsáhlé louky, které jsou stanovištěm pro vyznavače paraglidingu. Chata Dalfazalm je bývalá horská farma předělaná na turistickou chatu s výbornou restaurací. Nad chatou stoupá cesta ke skalní bráně Steinernes Tor (1976 m). Impozantní skalní soutěskou se přehoupnete přes sedlo a pak už přes osadu Kotalm se pomalým klesáním dostanete zpátky k břehům jezera a k hlavní silnici. Autobusem se pak dostanete do výchozího místa – vesnice Maurach. Cestu pohodlně zvládnete za 7 hodin a překonáte bezmála 20 km.

Potřebné vybavení

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

Přístup na začátek

Autem lze z páteřní dálniční tepny A12 ve směru do Innsbrucku odbočit na výjezdu Achensee – Zillertal u Jenbachu. Odtud je to přibližně 10 km. Vlakem pohodlně dojedete až do Jenbachu, odtud lze pak využít místních autobusů nebo taxislužby. Pokud máte rezervaci v některém z hotelů či kempů u Achensee, máte právo se místní autobusovou dopravu dopravit do místa pobytu bezplatně. V rámci ubytování lze také obdržet AchenseeCard, se kterou pak mezi místními letovisky jezdíte zdarma.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

Maurach - Erfurter hütte - Gschöllkopf - Erfurter hütte - chata Dalfazalm - Maurach

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: