Treky

Túra z Bovce k vodopádům Virje a Boka

Nádherné a svou velikostí ojedinělé vodopády Virje a Boka se nacházejí asi 4 km západně od městečka Bovec, které je dnes stále proslulejším letoviskem a lyžařským střediskem západní části Julských Alp.

Alpy – Slovinsko

Typ
1-denní
Stát
Slovinsko
Další státy
Slovinsko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
říjen, září, srpen, červenec, červen, květen
Délka
10 km
Nejvyšší bod
820 m n. m.
Převýšení
800 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Popis trasy

Vycházku začneme u pěkného kostela, ležícího v horní části městečka, a vydáme se po silničce mírně stoupající západním směrem. Po ní dorazíme do světem zapomenuté vesničky Plužna, v níž i ve všední den vládne nedělní atmosféra. Odbočíme vpravo na značenou cestu lemovanou kamennými zídkami a pokračujeme po ní mírným obloukem až k místu, kde vlevo odbočuje pěšinka klesající k vodopádu. Pěšinka ústí na palouček, z něhož je překrásný výhled na vodopád spadající ve dvou mocných proudech do hluboké tůně, vyhloubené padající vodou.

Od vodopádu pokračujeme vpravo okolo jezírka po vrstevnici a poté sestoupíme zprvu krátkým prudším a později mírným klesáním k silničce, na které odbočíme vpravo, až se dostaneme zpět do údolí na hlavní silnici v blízkosti usedlosti Podklopca. Po silnici po­kračujeme opět vpravo směrem k městečku Žaga až za usedlost Podčela. Po dvou kilometrech narazíme na dvě značené odbočky vedoucí vpravo vzhůru k vodopádu Boka: první vede přímo k němu, druhá pod něj. Vodopád Boka spadá v jediném proudu, je však vyšší než vodopád Virje.

Ubytování a jídlo

V Bovci je řada ubytovacích zařízení a v jeho okolí bylo počátkem devadesátých let vybudováno mnoho příležitostí pro příznivce lyžování a paraglidingu.

Potřebné vybavení

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

Přístup na začátek

Do Bovce se dostanete od Udinese nebo Ljubljany.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

Bovec - vodopád Virje - vodopád Boka

Další možnosti túr v okolí

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: