Túra vzdušnou variantou GR20 na Korsice přes vrchol Punta di I Pinzi Corbini
Treky

Túra vzdušnou variantou GR20 na Korsice přes vrchol Punta di I Pinzi Corbini

O bílo-červeném pruhu korsické GR20 víte určitě mnoho. Jak si ještě legendární trasu ozvláštnit? Přechodem jednoho krásného a na výhledy bohatého úseku…

Korsika – Francie

Typ
Hřebenovka, Výstup na vrchol, 1-denní
Stát
Francie
Další státy
Francie
Počet dní
1
Vhodné měsíce
říjen, září, srpen, červenec, červen, květen, duben
Délka
8 km
Nejvyšší bod
2021 m n. m.
Převýšení
1000 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Podrobný popis

Žlutá místo bílo-červené

Na osmé regulérní etapě korsické GR20 přichází zajímavá nabídka: vyhnout se přelidněné trase značené typickou „gé-erkovou značkou“ a pustit se přes krátký otevřený hřebínek, který nabízí nádherné vyhlídky. Rozhodně se to vyplatí! Vzdušný a otevřený hřeben je perfektní alternativou pro krásný den, při němž lze zastavit na některém z vršků a kochat se dalekými výhledy. Není vhodný při nestálém počasí či hrození bouřek, protože se není cestou kde schovat …

Standardní varianta (v anglických průvodcích značená jako „low-level“) vede od Refuge de Petra Piana (1842 m n.m.) dolů do údolí, klesá okolo ruin a podél řeky Ruisseau de Manganellu zklesáte asi 8 kilometrů až k mostu, kde řeku překročíte a pustíte se lehce nahoru další 3 kilometry na cílové Refuge de l´Onda (1431 m n.m.). Trasa to není nikterak obtížná – naopak se jedná o odpočinkovou trasu, v rámci celé GR20 takových není. Bohužel pochod na dně údolí neskýtá hezké výhledy a jedná se o rutinní pochod ve stylu robotí chůze. Pokud vám počasí bude přát, je rozhodně lepší tuto variantu obejít tzv. high-level variantou po hřebeni nad údolím s řekou.

Výšková varianta, která je asi 8 kilometrů dlouhá a zabere přes 4 hodiny pochodu, začíná samozřejmě rovněž u Refuge de Petra Piana (1842 m n.m.) a úvodních několik set metrů má shodných s údolní verzí. Avšak nad údolím, kam prudce spadá pěšina bílo-červeného pruhu, odbočuje západním směrem (ve směru pochodu pokračuje jednoduše rovně, nikoli doleva dolů…) a mění barvu na žlutou tečku či pruh – někdy jednoduchý, jindy dvojitý, je to vesměs jedno. Úvodní prodírání se po stezce pod skalními stěnami brzy končí výšlapem do prvního sedla Bocca Manganellu (1810 m n.m.), odkud je vidět nejen na hřeben, přes který budete procházet, ale i zpátky na malebné refugio či velikána Monte Rotondu (2622 m n.m.).

Ze sedla Bocca Manganellu (1810 m n.m.) přes vrcholek Punta Murace (1921 m n.m.) vystoupáte stále výše až na Serra Bianca (1972 m n.m.) a Punta di I Pinzi Corbini (2021 m n.m.), odkud výhledy vygradují na nejvyšší stupeň krásy a kde je nejlepší místo k zastavení se a rozhledům. Svahy padají na východ i na západ do údolí, na dně se lesknou řeky, rostou stromy – vy jste ale nad vším jako v letadle. Odtud vás čeká prudký a výživný sestup, asi využijete všechny čtyři končetiny, ale nic hrozného to rozhodně není. Ze sedýlka mezi Punta di I Pinzi Corbini (2021 m n.m.) a skálami lemujícím vrcholkem Serra di Tenda (1991 m n.m.) vás čeká krátký vrstevnicový traverz, který se následně změní v kolmý výstup prudce nahoru přes dvě hladší skalní plotny, zdnálivě neřešitelný chodecký problém ale překonáte určitě snadno! Dostanete se na hřeben a při návstěvě vrcholku Serra di Tenda (1991 m n.m.) se rozloučíte s celým hřebínkem, který se za vámi rozprostírá severně, a můžete zamávat na jižní straně velikánovi Monte d´Oru (2389 m n.m.), který dohlíží na údolí a okolo kterého budou vést určitě vaše kroky. Následuje už jenom opravdu nekonečný a myšlenkově náročný sestup k cílovému pěknému kempu u Refuge de l´Onda (1431 m n.m.) – naštěstí stačí myslet na perfektní výšlap po hřebínku a krásné výhledy a sestup uteče jako voda ..

Neváhejte a pusťte se na tuto dílčí trasu – jednoduchá orientace, krásné výhledy a co víc, o dvě třetiny méně lidí než na stezce vedoucí údolím. O nic nepřijdete!

Ubytování a jídlo

kemp a chata Refuge de l´Onda

kemp a chata Refuge de Petra Piana

Potřebné vybavení

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém. Dále pak věci na spaní (stan, spacák, karimatka) a vaření (ešus, vařič, plynová kartuše atd.)

Přístup na začátek

Pěkně po svých samozřejmě 🙂

Základní trasa

Refuge de Petra Piana - sedlo Bocca Manganellu - Punta Murace - Punta di I Pinzi Corbini - Serra di Tenda - kemp Refuge de l´Onda

Další možnosti túr v okolí

Výstup na Monte Renosu na Korsice

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: