Túra v turecké Kapadocií, městě skalních věží
Treky

Túra v turecké Kapadocií, městě skalních věží

Výlet za bizarními věžemi a dalekou historií do Střední Anatolie, spojený s drobnou lezeckou vsuvkou.

Taurus – Turecko

Typ
1-denní
Stát
Turecko
Další státy
Turecko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
říjen, září, srpen, červenec, červen, květen, duben
Délka
10 km
Nejvyšší bod
1200 m n. m.
Převýšení
200 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Květnové svátky již tradičně kladou otázku, jak s nimi naložit a co nejlépe využít volno, které přinášejí. Arco? Nějaké vzdálenější skalky? Nebo snad výlet do hor? Všechny možnosti znějí skvěle a o to těžší je se rozhodnout. My se však pro letošní rok vzdáváme lezení a necháváme volný průchod cestovatelským choutkám. Listujeme atlasem a prstem po mapě projíždíme pomalu celý svět. Zadání není nikterak jednoduché: Mělo by tam být teplo, slunečno a musí to být „opravdová cizina“. Ne, že zase skončíme někde pod Vídní!

Po dlouhém zvažování pro a proti je rozhodnuto! Jedeme do Turecka! Tam přece bude již teplo i na začátku května a navíc tam nebude před na začátku sezony moc lidí! A protože nejsme příznivci válení u moře, zapichujeme prst doprostřed Střední Anatolie do oblasti známé pod jménem Kapadocie. Tady, v místech, kde kdysi bylo srdce Chetitské říše, později nezávislé království a nakonec veliká římská provincie zmiňovaná i v Bibli, strávíme celý týden!

Kapadocie nás vítá s otevřenou náručí v podobě obchodníků, kteří se snaží vnutit cokoliv, jen by z toho kápla nějaká lira, neuvěřitelně bizardní krajinou, deštěm a zimou. Prší každý den a průměrná teplota kolem 10º C tak úplně neodpovídá našim představám a hlavně vybavení, které máme s sebou. Pro spacáky je to jen tak tak na hranici komfortu, tenisky (naše jediné boty) se ani nesnaží uschnout a ty dvě trička v batohu se taky ukazují jako ne zcela dostatečný šatník. Ale lidí je tu zatím skutečně málo! Kromě nás je v kempu jen jeden „blázen“ ze Švýcarska, který jede na kole do Číny a jinak ani noha.

Alespoň se nemusíme strachovat ze zástupů turistů u největších místních atrakcí! Optimisticky si říkáme, že nemůže přece pršet pořád a vyrážíme na výlet do jednoho z mnoha údolí v okolí městečka Göreme, do údolí Zemi Valley. Bohužel se však opět potvrzuje, že optimismus je jen nedostatek informací. Stejně jako ostatní údolí v této oblasti vzniklo Zemi Valley erozí v mohutné vrstvě sopečného tufu a je plné skalních věží nejroztodivnějších tvarů a velikostí. Jako všude, jsou v nich i tady vytesány nejen starobylé kostely a kaple, mnohé přes 1000 let staré, ale i příbytky, z nichž jsou některé dodnes využívané a obydlené.

Ve známé totalitní písni uhání partyzán vpřed skalisky, stepí a divočinou a náramně si to užívá. My se brodíme blátem, komplikovaně obcházíme zatopenou cestu vedoucí údolím a užíváme si to taky. Značení neexistuje a tak si na každém rozvětvení doliny pomyslně házíme korunou kudy dál. Držíme se stále víceméně doprava a překonáváme jednu překážku za druhou.

Šipka s nápisem „Church“ určuje směr dalšího postupu a pozvolna vycházíme z údolí na náhorní planinu. V jednom z těch nenápadných jehlanů je skutečně vytesán malý prostor s původní freskovou výzdobou. Další z mnoha kostelů tady v okolí. Jeho návštěva je spojena s drobnou lezeckou vsuvkou, protože je třeba povylézt několik metrů do okna, kterým se vstupuje dovnitř. Klouže to, drobí se to a nedrží vůbec nic. Navíc je to úplně prochcané! Ještě že je to jen kousek! Materiál věží skutečně není vhodný pro lezení. Cosi mezi hlínou, pískem a struskou, co opravdu nedrží a lézt se po tom fakt nedá.

Teda alespoň my dospíváme k tomuto názoru. Asi jsme pěkný sra..y, protože majitel půjčovny mopedů nás později ubezpečuje, že ON už jako malý kluk bez problémů na věže lezl. A samo sebou, že jako nic.Tak nevím. Buď je to Supermann a nebo baron Prášil. Ale vhledem k tomu, že všechno o čem jsme s ním mluvili, tak samozřejmě ovládal (alespoň u teple u kamen a šálku čaje), tak bych se spíš přikláněl k té druhé možnosti…V relativním teple místnosti vytesané v tufové věži je nám dobře a nechce se ven do deště. Ale není zbytí. Musíme se vrátit zpět do našeho BC v kempu Berlin. Čvachtání bláta pod nohama nám dělá zvukovou kulisu při návratu dalším z mnoha údolí, vytvořeném erozí v nánosech tufu. Je plné osamocených věží a tak je nepřízeň počasí alespoň částečně vykoupena pohledem na jejich bizarní tvary a usedlosti, jejichž místnosti provrtaly věže skrz naskrz. Při pohledu na ně se už taky těšíme do sucha našeho dočasného domova a doufáme, že další výlety se obejdou bez promáčených bot i oděvu.

Potřebné vybavení

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém. Dále pak věci na spaní (stan, spacák, karimatka) a vaření (ešus, vařič, plynová kartuše atd.)

Přístup na začátek

Do Goreme jezdí autobusy přes Nevsehir či Nigde.

Základní trasa

Goreme - Zemi Valley - Kapadocie

Další možnosti túr v okolí

Trek kolem tří ples v tureckém pohoří Kačkar

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: