Túra v pohoří Silvretta s výstupem na Westliche Plattenspitze a Klein Litzner
Treky

Túra v pohoří Silvretta s výstupem na Westliche Plattenspitze a Klein Litzner

Vrcholy Plattenspitze a Kleinlitzner představují v rámci přechodu po dálkové cestě Zentralalpenweg 02 v pohoří Silvretta na pomezí rakouských a švýcarských Alp jen „odskočení“. Ovšem odskok je to exponovaný a na několika místech dokonce zajištěný (max. II. stupeň obtížnosti UIAA).

Silvretta – Rakousko

Typ
1-denní, 2-denní, Výstup na vrchol
Stát
Rakousko
Další státy
Rakousko, Švýcarsko
Vhodné měsíce
červen, červenec, srpen, září
Nejvyšší bod
2883 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Náročný
Horolezecké úseky
UIAA II

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Pohoří Silvretta na pomezí Rakouska a Švýcarska patří mezi významná pohoří Východních Alp. Na poměrně malé ploše se vypíná k obloze přes 50 štítů vyšších 3 000 m. Bohužel jen velmi málo z nich je turisticky přístupných. Na milovníka čistých a dosud nenarušených hor (nikde v pohoří nenajdeme jedinou lanovku či vlek – v Rakousku jev naprosto ojedinělý) čeká ještě spousta překrásných míst a nádherně vedených stezek.

Nejvyšší vrchol masívu leží ve Švýcarsku – úžasná pyramida Piz Linard (3 411 m), na rakouské straně je nejvyšším vrcholem těžce dostupný „trojzub“ Fluchthorn na východě území (3 399 m, náročnost III. UIAA), v jehož blízkosti prochází hlavní alpská dálková stezka Zentralalpenweg 02 (sedlo Zahn Joch – 2 945 m).

Okruh Silvrettou 

Základním výchozím bodem je velké přehradní jezero Silvretta Stausee v sedle Bielerhöhe (2 036 m, rozvodí Dunaje a Rýna), ležící na známé vysokohorské silnici Silvretta Hochalpenstrasse (placená – 3,3€ za osobu + 9,1€ auto).

Projdeme krásně vedený úsek cesty Zentralalpenweg 02 vedoucí od přehradního jezera Silvretta k chatě Saarbrücken Hütte. Dálkový chodník pak dosahuje naprosto jedinečného vyhlídkového místa v sedle Platten Joch a klesá do údolí Garneratal (případně až do Gargellenu). Navíc můžeme cestou vystoupit po poměrně těžkých cestách na nevysoké, ale rozhledově velmi dobré vrcholy.

Od parkoviště pod chatou Madlenerhaus jdeme značenou cestou č. 302 traverzem v úbočí vrcholu Tschifernella do horního konce údolí Kromertal, kde se spojíme s cestou stoupající od spodní přehrady Vermunt Stausee. Širokým obloukem dojdeme k chatě Saarbrücken Hütte pod nádhernou pyramidou vrcholu Kleinelitzner.

Pohled na jih od bivaku v sedle Plattenjoch, v pozadí Piz Kesch. Silvretta, Alpy
Pohled na jih od bivaku v sedle Plattenjoch, v pozadí Piz Kesch. Silvretta, Alpy

Výstup na Kleinelitzner

Výstup zabere jen 3 hodiny, takže můžeme ještě v pohodě dosáhnout vrcholu Kleinlitzner (též Klein Litzner), tyčícího se přímo nad chatou. K výstupu budeme potřebovat zhruba 1,5 hod., sestup na dálkovou cestu trvá 45 min. Od chaty jdeme nejprve po dálkové cestě č. 302 ve směru na sedlo Kromerlücke. Po několika minutách dle odbočky uhneme prudce doprava do strmé skalnaté štěrbiny Kromer Lücke. Normální cesta vede okrajem příkrého žlabu na hřeben a je na několika místech dobře zajištěna ocelovými lany. Ale jak už to v horách chodí, kde bychom jištění nejvíce potřebovali, tam jednoduše chybí. Přesto není výstup při normálních podmínkách (bez sněhu či ledu) zvláště obtížný – max. II. stupně UIAA.

Sestup vedeme stejnou cestou až ke křižovatce cest. Značená cesta č. 302 dále stoupá velmi strmě do sedla Kromerlücke (2 729 m) a vstupuje v krátkém úseku nejprve na ledovec Kromer Gletscher, později na Schweitzer Gletscher a dosahuje sedla Schweizer Lücke.

Vyhlídkový Platten Joch

Odtud je to již jen skok do sedla Platten Joch (2 728 m, originální vysokohorská celnice), které patří mezi rozhledově nejkrásnější místa pohoří Silvretta. Nad rozlehlou plání ledovce Seegletscher se vypíná nádherný dvojvrchol Seespitze a hned vedle něj překrásná ostrá pyramida Grosser Litzner, za níž ční k obloze štíhlá skalnatá věž Kromerspitze.

Za širším, ale nikoli tak dramatickým rozhledem můžeme vystoupit po značené a místy zajištěné stezce na blízký vrchol Westliche Plattenspitze. Sestup zpět do sedla stejnou cestou. Treková cesta č. 302 schází po okraji spíše firnoviště než ledovce Plattengletscher. Přes vrchol Schwabenplatte scházíme k chatě Tübinger Hütte, odkud pokračuje dálková „třistadvojka“ přes sedlo Vergaldajoch do údolí Gargelen, pokud však sejdeme v blízkosti zásobovací lanovky do údolí Garneratal, dobrou silnicí dojdeme až do obce Gaschurn (3,5 hod., pro návrat k přehradě Silvretta můžeme použít cestu Gunserweg, která přechází přes sedlo Hochmaderer Joch do výchozího místa, 4–5 hod.).

Čas přechodu: Silvretta Stausee – Saarbrücken Hütte 3 hod. – Kleinlitzner 1,5 hod. – Platten Joch 1–1,5 hod. – Westliche Plattenspitze 45 min. – Tübinger Hütte 2 hod. Celkem 8–9 hod.

Ubytování a jídlo

Turistickou a horolezeckou základnou je chata Wiesbadener Hütte (2 443, majetek DAV, kapacita 200 míst, otevřeno 25. 6.–25. 10., a od 15. 2.–1. 5., tel.0043 5443 20039, info: www.wiesbadener-huette.com). Dalšími chatami v oblasti jsou Saarbrücken Hütte (2 538 m, majetek DAV, kapacita 75 míst, otevřena 1. 6.–30. 9., tel. 0043 5558 4235) a Tübinger Hütte (2 191 m, majetek DAV, kapacita 124 míst + 20 míst v zimním prostoru, otevřeno 1. 6.–30. 9., tel. 0043 664 2530450)

Přístup na začátek

Pohoří Silvretta je přístupné pouze po jediné silnici č. 188 „Silvretta Hochalpenstrasse“ (placený úsek vede v 10 km dlouhém úseku Galtür – sedlo Bielerhöhe, autobusové spojení). Na tuto komunikaci se dostaneme z dálnice A 12 (Innsbruck – Landeck). Z dálnice (Plans) pokračujeme silnicí č. 316 na odbočku do údolí Paznautal, která nás dovede až do Galtüru. Nejbližší železniční stanici najdeme v Tobadil (6 km od Landecku). Pro autobusový přípoj na Silvrettu však musíme vystoupit již v Landecku, odkud odjíždí spoj do Galtüru, na nějž navazuje další spojení po Silvrettské alpské cestě do Schruns.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: