Túra údolím Verzasca je ráj ve Švýcarsku přístupný všem
Treky

Túra údolím Verzasca je ráj ve Švýcarsku přístupný všem

Nenáročná pěší stezka údolím Verzasca ve Švýcarsku má pro každého něco. Svým návštěvníkům nabízí nádhernou divokou přírodu, průzračnou říční vodu, ve které je možné se vykoupat, zastávky s občerstvením a ochutnávkou sýrů a vína či stezku roubenou uměleckými objekty.

Alpy – Švýcarsko

Typ
1-denní
Stát
Švýcarsko
Další státy
Švýcarsko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
říjen, září, srpen, červenec, červen, květen
Délka
14 km
Nejvyšší bod
960 m n. m.
Převýšení
960 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Pokud nejste trénovaní chodci, ale máte rádi procházky panenskou přírodou, bude vás zajímat cesta švýcarským údolím Verzasca. Přes 25 kilometrů dlouhá úžina, kterou se jako had klikatí stejnojmenná řeka, se nachází v srdci italsky hovořícího kantonu Ticino na jihu země, nedaleko známého letoviska Locarno. Ale nemusíte se bát, tady na vás nečekají zástupy turistů, jenom křišťálově čistá voda, lesy vzrostlých kaštanů, vinice, rozkvetlé louky, starobylé kaple, visuté mosty a domy z šedé břidlice. Díky jeho odlehlé poloze se dobyvatelé údolí vyhýbali již od římských dob, a to si tak v průběhu věků mohlo uchovat svou jedinečnou tvář.

Příroda protkaná uměním, to je cesta z Lavertezza do Sonogna

Dobyvatelé nevěděli, o co přichází, napadne vás hned jak vystoupíte z autobusu na zastávce malebné vesničky Lavertezzo. Odsud až do vesnice Sonogno vede turistická stezka, kdysi cesta mulařů. Za příznivých podmínek a bez přestávek můžete trasu stihnout projít během čtyř až pěti hodin. Časovou rezervu si ale nechejte, stezka se vine po obou stranách průzračné řeky a kromě dechberoucích vyhlídek nabízí také říční bazénky ke koupání, výstavu moderního umění pod širým nebem či možnost ochutávky místních nápojů a jídel.

První zastávka, kterou si není možné nechat ujít, čeká hned v Lavertezzu. Středověký kamenný most se dvěma oblouky Ponte dei Salti je podívanou sám o sobě a pokud budete mít štěstí, setkáte se na něm s mladíky, kteří se odvážně vrhají z osmimetrové výšky do vod Vercazcy. Sami to ale nezkoušejte, řeka je často ledově studená, jak upozorňují ukazatele podél cesty. A i když vás balvany v řečišti lákají k opalování, vydejte se dál – cesta je celá před vámi!

Jedinečná procházka pro milovníky umění

Z Lavertezza trasa mírně stoupá do vesničky Brione. Tato stezka vede v těsné blízkosti bujné řeky se smaragdově zelenou a průzračnou vodou. Také zde je hodně ohlazených kamenů, které svádí k pikniku. Dávejte ale pozor, občas jsou kluzké. Stoupání po cestě je tu a tam strmější a v těchto sekcích je možné se kochat krásou mnoha malých vodopádů.

Část trasy končící mostem v Ganne se také nazývá stezka umění – Sentiero per l’arte. Říká se, že údolí Vercazca inspirovalo umělce ze Švýcarska, Itálie a Německa natolik, že sem volně rozmístili tři desítky soch a instalací ze dřeva, skla, železa, kamene a oceli, které podtrhávají romantickou krásu místní přírody, ale hovoří takéo historii území. Část těchto soch časem splynula se svým okolím, k prohlédnutí je jich ale stále více než dost. Samotná Sentiero per l’arte je dlouhá 4,5 kilometru a je možné ji také pojmout jako samostatnou procházku. Díky snadnému terénu zde při pěkném počasí potkáte rodiny s dětmi i starší páry. Několik kilometrů před koncem této části trasy vás čekají krásné vyhlídky na okolní hory a louky.

Při příchodu do městečka Brione zůstanete ještě chvíli u umění. Toto místo je totiž známé díky zámku Castello Marcacci a především jeho kapli, kterou ve 13. století vymaloval student jednoho z nejslavnějších italských malířů, Giotta.

Procházka ve výšinách

V Brione se údolí rozšiřuje a jak se blíží cílová stanice Sonogno, dosavadní podoba stezky se zcela mění. Okolní příroda i vzduch napovídají, že se nacházíte ve vyšší nadmořské výšce. Na rovině teče řeka poklidně a její hladina se nečeří, zmizely velké kameny a nahradily je menší oblázkykamenné zídky. Stezka už se také tolik nedrží břehu – ubíhá napříč loukamibřízovými hájky. Kroky cestovatelů tady doprovází tradiční břidlicové domky pastevců ovcí a koz. Turisté s dobrým zrakem si v okolí domečků mohou všimnout i vlčích pastí.

Uprostřed cesty z Brione do Sonogna stojí vesničky GerraFrasco, kde lze kromě přírodních krás obdivovat také umění místních výrobců sýru. Po drobném posilnění pokračujte dál stejným terénem, až dojdete k poslednímu mostu přes řeku Verzasca, za kterým leží cíl cesty.

Sonogno je nejodlehlejším městem údolí, přesto má ale k nehostinnosti daleko. Příchozí návštěvníky především v létě odmění možnostmi posezeníochutnávek kulinářských specialit a vín. Krásu kamenným domům zde dodávají okna plná kvetoucích muškátů. Pro návštěvníky s hlubším zájmem o místní kulturu jsou v městečku otevřena svě muzea – etnografické Museo di Val VerzascaPro Verzasca, kde je možné zakoupit ručně vyráběné suvenýry z vlny.

Ze Sonogna už vede cesta jen zpět. Můžete se po ní vydat autobusem, nebo si ji můžete klidně znovu projít. Zazlívat vám to nebudeme, vždyť kdo by se mohl té krásy jen tak nabažit?

Ubytování a jídlo

Kemp v Sonogno

restaurace v Lavertezzo – Ristorante della Posta

Potřebné vybavení

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

Přístup na začátek

Do Lavertezza to vzhledem k charakteru túry máte nejlepší autobusem. Stejně pak v cílovém bodě túry je lepší využít autobus.

Základní trasa

Lavertezzo - Brione - Gerra - Frasco - Sonogno

Další možnosti túr v okolí

Túra panenskou přírodou Val Müstair, na cestě z Lü do S-Charl

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: