Treky

Túra stezkou La Panoramica v údolí Bregaglia

Stezka La Panoramica nemá svůj název jen tak. Žulové monumenty jedné z nejkrásnějších oblastí Alp vám vyrazí dech.

Alpy – Švýcarsko

Typ
1-denní
Stát
Švýcarsko
Další státy
Švýcarsko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
září, srpen, červenec, červen
Délka
15 km
Nejvyšší bod
1482 m n. m.
Převýšení
1000 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Pošmourného dne v horách lze využít všelijak. Totální až brutální nečinností, výletem za kulturou nebo nějakou nepříliš náročnou túrou. V údolí Bregaglia lze poslední dvě jmenované činnosti spojit do jedné výživné akce. Na severní straně doliny totiž byla v r. 1973 vytýčena neobyčejně pěkná cesta La Panoramica. V případě špatné viditelnosti v názvu slibovaná „panorámata“ ke slovu asi příliš nepřijdou, ale nudit se rozhodně nebudeme.

Ideálním startovním místem je osada Casaccia, ležící zcela v horním patře údolí nedaleko silničního sedla Maloja. Přestože cesta startuje poměrně dosti vysoko (1458 m) a má dle profilu sestupný charakter, tak jednoznačné to však zase není. Cesta místy docela strmě stoupá, přechází několika vzdušnými pasážemi, míjí nádherné vodopády a přechází místy až strašidelně vyhlížejícím lesem. Úplná pohádka z mechu a kapradí. Nejkrásnějším místem cesty je louka Durbegia, kde najdeme také skromné občerstvení. Výhledy na elegantní žulové monumenty Sciora, Cengalo a Badile jsou odtud snad nejkrásnější.

Cílem panoramatické stezky je romantická osada Soglio. Nádherná poloha a výhledy na bergellské žulové hřebeny řadí toto místo vedle takových pojmů jakými jsou Zermatt s Matterhornem či Gosauské jezero s Dachsteinem v pozadí. prostě taková alpská pohlednicová klasika. Navíc zde najdeme skutečně svérázný historický hotel Palazzo Salis, pocházející z r. 1630 (pozor – nocleh zde stojí slušných 100 CHF, prohlídka pokojů, vybavených svérázným nábytkem je však po domluvě možná). Jakmile sejdeme do údolí Bregaglia, můžeme pokračovat po další kulturně – poznávací stezce „Sentiero Storico“, vedoucí přes všechny kamenné osady, soustředěné kolem toku řeky Maira. Celý vydatný okruh zabere celý den (min. 8 – 10 hod), využít lze samozřejmě jen některé atraktivní úseky.

Mapy a průvodce

Na našem trhu se nejsnáze dostaneme k mapě nakl. Kompass č. 92 – Chiavenna/Val Bregaglia (1:50 000). Švýcarské mapy jsou sice podrobnější a precizněji zpracované, ale jejich cena je také o dost vyšší. Více podrobněji popsaných túr v celé oblasti najdeme v průvodci „Švýcarské Alpy“ (Mirago 2002).

Potřebné vybavení

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

Přístup na začátek

Bergell je snadno dostupným pohořím. Až do Landecku (cca 50 km západně od Innsbrucku) dojedeme po dálnici. Pak se vydáme přes údolí Engadin do sedla Maloja a sjezdem do údolí Bregaglia/Bergell se dostáváme do všech výchozím bodů do hor. Možné je rovněž autobusové spojení (Praha – St. Gallen, přestup na švýcarský PostBus do Churu a odtud busem Julier Expres do St. Moritz. Dále do Bergellu pokračuje zhruba každou hodinu navazující spoj). Železniční spojení je složité a drahé (mnoho přestupů). Zcela novou a přitom levnou variantou je zhruba hodinový let z Prahy do Bergama a odtud vlakem do Chiavenny (3 hod. jízdy). Švýcarskými PostBusy pak můžeme v pohodě dosáhnout všech vhodných výchozích míst.

Základní trasa

Casaccia - Soglio

Další možnosti túr v okolí

Výstup na čtyřtisícovku Bishorn ve švýcarských Alpách

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: