Túra přes NP Gesäuse v Ennstalských Alpách
Treky

Túra přes NP Gesäuse v Ennstalských Alpách

  Průstup soutěsky Hartelsgraben je jedna z nejkrásnějších túr v celém NP Gesäuse.

Alpy – Rakousko

Typ
1-denní
Stát
Rakousko
Další státy
Rakousko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
duben, květen, červen, červenec, srpen, září, říjen, listopad
Délka
19 km
Nejvyšší bod
1786 m n. m.
Převýšení
1400 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Lehký – pro úplné začátečníky
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Národní park Gesäuse, ležící uprostřed Ennstalských Alp, je nejmladším rakouským národním parkem a zároveň jediným ve spolkové zemi Štýrsko. Zajímá vás jak to tam vypadá? My vám to ukážeme!

Při současné rozloze kolem 11 000 ha zahrnuje jak masiv  Buchsteinu s vrcholem Großer Buchstein (2224m), tak i divoce romantický horský masiv Gesäuse  s nejvyšším vrcholem Hochtor (2370m), oddělené od sebe divokou řekou Enns (Enže) se svým romantickým údolím – monumentálně působícím průlomem mezi městy Admont a Hieflau.

Centrem dnešního Národního parku Gesäuse je mezi alpinisty velmi oblíbená horská chata Heßhütte, romanticky položená ve výšce 1699 m v sedle Ennseck, pod vrcholem Hochtoru.

Pro turisty, kteří jí chtějí dosáhnout bezproblémovým výstupem, vede z Johnsbachu z jižní strany masivu Gesäuse turistická cesta č. 601, jež stoupá strmým lesem přes polany Untere Koderalm a Stadlalm a chaty dosahuje po 2,5 – 3 hodinách chůze.

Ze severní strany masivu, z údolí řeky Enns vedou nahoru k chatě dvě velice hezké výstupové cesty; první, označená č. 665 stoupá soutěskou Hartelsgraben na planinu Sulzkaralm a pokračuje po č. 601 přes sedlo u Rotofen, přičemž chaty dosahuje po 5-6 hodinách. Tuto trasu lze doporučit v opačném směru pro nenáročný sestup z tohoto horského masivu do údolí řeky Enns.

Do údolí Ennstal soutěskou Hartelsgraben

Tato překrásná túra vede z Johansbachu přes sedlo u Rotofen do doliny Sulzkar. U rozcestníku vedle soukromé chaty na louce Sulzkaralm se můžeme rozhodnout, zda pokračovat v sestupu po značené pěšině rovně přes levou část doliny, anebo zabočit doprava a pozvolna klesat neznačenou zpevněnou lesní cestou, z níž můžeme pozorovat pro změnu pravou část doliny s potokem Sulzkarbach.

Na první křižovatce lesních cest však nesmíme zapomenout zabočit doleva a dál sestupovat kolem luk. Po kilometru chůze se na cestu připojí červená značka a my dál klesáme kolem polany s hájovnou Grabenjäger k rozcestníku, u něhož volíme vlevo lesem klesající cestu č. 665. Ta vchází do 3 kilometry dlouhé soutěsky Hartelsgraben, sevřené vysokými skalními stěnami, jejíž romantiku dokresluje několik větších či menších vodopádů po obou stranách cesty, spolu se zurčícím potokem Sulzkarbach. Po čtyřech hodinách chůze jsme opět dole na silnici v údolí řeky Enns a k parkovišti zbývají poslední tři kilometry.

Ubytování a jídlo

chata Heßhütte – ve správě OEAV, tel.0043 664 4308060, hesshuette@a1.net, www.hesshuette.at, otevřena od konce května do konce října, kapacita 45 lůžek v pokojích, 85 míst ve společných noclehárnách, cena ubytování: člen Alpenvereinu pokoj 11 €, noclehárna  8 €, nečlen  pokoj 24 €,  noclehárna  18 €

Potřebné vybavení

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

Přístup na začátek

Z Čech na dálnici A1, E55 Linz – Salzburg, na exitu Knoten Voralpenkreuz sjedeme na A9, E57 směr Liezen, za tunelem před Liezenem odbočíme do údolí Ennstal směr Admont a po č. 146 až na parkoviště u železn.stanice Kummerbrücke z Moravy na Vídeň a dálnicí A2, E59 na Wiener Neustadt, kde sjedeme na rychlostní silnici S6 směr Semmering a pokračujeme přes Mürzzuschlag na Leoben. Zde přejedeme na silnici č. 115 vedoucí do městečka Hieflau, v němž odbočíme vlevo na silnici č. 146, která vede údolím Ennstal do Admontu, z níž se dámedoleva na silnici L743, která vede až do Johansbachu

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

Johnsbach - Hesshütte - Sulzkaralm - údolí řeky Enns

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: