Tůra po hřebeni Trieben Tauern
Treky

Tůra po hřebeni Trieben Tauern

Trieben Tauern – Rakousko

Typ
1-denní, Hřebenovka
Stát
Rakousko
Další státy
Rakousko
Vhodné měsíce
květen, červen, červenec, srpen, září, říjen
Nejvyšší bod
2337 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
neuvedeno
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Tento krátký hřeben se rozkládá jihovýchodně od sedla Hohentauern a je částečně zpřístupněn značenou cestou č. 902, kde navazuje na Seckauerské Taury. Z osady Hohentauern stoupáme nejlépe modře značenou spojkou po lesní silnici na vršek Wirtsgupf (1 627 m), kde se spojíme s hlavní dálkovou cestou. Pomalu opouštíme lesy a otevřenou krajinou dojdeme k prvnímu opravdovému vrcholu Geierkogel (2 231 m) s nádherným výhledem. Následuje sestup do sedla Weingrubertörl a strmý výstup na Sonntagskogel (2 229 m) a nepříjemný a objektivně vzato i nebezpečný sestup do sedla Trieben Törl (1 905 m, sestup po cestě č. 949 do údolí Triebental). Před námi se vypíná osamělý kužel nejvyšší hory Triebenského hřebene – Grosser Griesstein (2 337 m). Výstup je velmi prudký a vede přímo proti západní stěně hory. Návrat stejnou cestou. Treková cesta č. 902 odtud obchází Kleine Griesstein a přes pastviny Möderingalm schází do závěru údolí Triebental, kde se napojuje na hřebenovku Sackaerských Taur. 

Přístup na začátek

Příjezd možný jak od severu (dálnice A 9 Wien – Salzburg), tak z jižní strany z dálnice A 2 (Wien – Villach). Silnice č. 114 pokračuje z města Trieben přes sedlo Hohentauern do Judenburgu na jihu masívu. Železnice vede po obou stranách pohoří. Nejbližší stanice na severu je přímo v Trieben (autobusové spojení na sedlo Hohentauern), na jihu to pak je stanice Thalheim (4 km od Judenburgu). Z jihu je však přístup značně komplikovanější.

Výchozí bod: Silniční sedlo a osada Hohentauern (1 274 m, 650 obyvatel) na východě hřebene je nejen ideálním výchozím bodem na samotný vrchol Grosser Bösenstein, ale také pro celkový přechod hřebene. Přechod přes hlavní hřeben Taur v tomto místě byl využíván od 10. století a zájezdní hostinec „Thauern“ byl znám již v r. 1470. Nástupy na hřeben z jižních či severních dolin jsou velmi dlouhé. Nejblíže k hřebenu dosahuje od jihu dolina Pusterwaldtal (1 073 m) a Bretsteintal (1 048 m). Ze severní strany lze dojet autem do údolí Gullingtal z obce Oppenberg (1 006 m).

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: